Jump to content
Sign in to follow this  
Romcio

Szybka pianka:)

Recommended Posts

6 dni temu zabutelkowałem Dry Stouta. Zacieranie: 45" - 67°C i 10" - 72°C, potem MO.

 

Dzisiaj schłodziłem do ok 14°C w lodówce i otwarłem butelkę próbną (tam gdzie miałem dużo osadu drożdżowego). Nagazowanie w sam raz, a piana tylko podczas nalewania:( Jakbym źródlankę nalewał.

 

Co prawda mój pierwszy górniak BPA podobnie ma z pianą, ale ponoć tego typu piwa tak mają. Po Stoucie spodziewałem się obwitej i stabilnej piany, bo przecież zacieranie 72°C powinno ją wzmocnić.

 

Mój pils, miał fajną trwałą pianę. Czy jest szansa, że jeszcze piana się utrwali? Ewentualnie co zrobić, aby była trwalsza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby była prosta odpowiedź na Twoje pytanie, to wszyscy byśmy mieli piękna pianę, a nie zawsze tak jest. Dodatek odrobiny słodu pszenicznego, podobno pomaga, nieprzesadzenie z wysyceniem (w żadna stronę) też. Poza tym z tego co pamiętam za pianę odpowiadają białka i na forum coś o tym było, ale nie pomnę gdzie.

Przede wszystkim - uzbrój się w cierpliwość, po 6 dniach w butelkach to dobrze, że ma gaz, a i pewnie się przegazuje z czasem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po 6 dniach chciałbyś mieć fajną pianę? I to jeszcze w stoucie, który powinien być słabo nasycony. Uzbrój się w cierpliwość. Za miesiąc będzie dobre, o ile nie przegazowane, skoro już masz odpowiednie nasycenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.