Skocz do zawartości

sterownik do warzenia i zacierania piwa bnp


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

histereza 0,0 to najmniejsza czułość DS nie pamiętam dokładnie czy to jest 0,05 czy 0,07 StC.

czyli jak mam wartość np 50 stC przy h 0,0 to grzałkę mi wyłączy przy 50,07 st C

+-0,2 stC to różnica od zadanej temp.

 

Sterownik wyłączy Ci przy 50,07 st C ale jest jeszcze bezwładność -miałem sterownik z histerezą i temperatura po wyłączeniu płyty grzejnej rosła jeszcze o 5-6st Dopiero gdy kupiłem z PID jest ok ,bo moc grzania zmniejsza się z dochodzeniem do zadanej temperatury, a ten z histerezą grzał 100%

Ja korzystam z płyty grzejnej-myślę,że jeśli są to grzałki wewnętrzne,to ta bezwładność jest mniejsza ,bo grzeją bezpośrednio zacier a nie dno garnka

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę,że jeśli są to grzałki wewnętrzne,to ta bezwładność jest mniejsza ,bo grzeją bezpośrednio zacier a nie dno garnka

No i jeszcze mieszanie oraz umieszczenie sondy pomiarowej ( optymalna odległość od źródła ciepła ) ma znaczenie. I choć nie wiem jak by to np. obliczyć, ale jak umieściłem wszystko na czuja to nawet działało bez PIDa na przyzwoitych parametrach.

 

http://www.piwo.org/..._40#entry174175

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra to przecież nie tajemnica

400 z mniejszym wyświetlaczem 440zł z kilkoma dodatkowymi bajerami

sterownik ma obudowę oraz wszystkie przewody nic przy nim nie trzeba robić

 

@marbelka

 

Ty nie kumasz zasady mojego sterownika, on nie dział na zasadzie on/off. taki sterownik kosztuje koło 150 zł.

przeczytaj sobie tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID

ja mam jak to określił bolek typ P ale to w zupełności wystarczy by sterować układem o bezwładności kilku stopni

przeczytaj sobie mój wcześniejszy post jak warzyłem u @E-prezesa na kociołku z lidla co ma bezwładność cieplna koło 3 stC

czyli jak wyłączysz grzałkę z gniazdka to kociołek przegrzeje jeszcze 3 stopnie. na moim sterowniku zadana temp utrzymywała się w przedziale +-0,2 stC tak więc na twej płycie też by dało radę

 

Przypominam iż bolek ma odczyt temp co 1 stC tak więc może być 64 +-1 stC w najlepszym przypadku.

Bolek nie odpowiedziałeś czy ty masz w swym sterowniku PID czy nie bo z opisu to nie wynika a @Wiktor mówił że masz PID

 

@MACIEJGACKOWSKI

 

Dlatego zastosowałem 2 sondy odczytu temp. Tym sposobem wiem co się dzieje w całym układzie i mogę nanosić korekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marbelka

 

Ty nie kumasz zasady mojego sterownika, on nie dział na zasadzie on/off. taki sterownik kosztuje koło 150 zł.

przeczytaj sobie tu http://pl.wikipedia....i/Regulator_PID

 

To jaką masz regulacje bo już zgłupiałem, fazową?. Sposób sterowania wyjścia, czy tam sposób zbierania danych nie jest wyznacznikiem PIDa, tak że nie uogólniajmy

Przypominam iż bolek ma odczyt temp co 1 stC tak więc może być 64 +-1 stC w najlepszym przypadku.

Bolek nie odpowiedziałeś czy ty masz w swym sterowniku PID czy nie bo z opisu to nie wynika a @Wiktor mówił że masz PID

 

@MACIEJGACKOWSKI

 

Dlatego zastosowałem 2 sondy odczytu temp. Tym sposobem wiem co się dzieje w całym układzie i mogę nanosić korekty

 

Nie wprowadzaj w błąd. SPZ pomiar jest o rząd wielkości bardziej precyzyjny- widać to np po wykresach w echart czy też w niektórych miejscach sterownika. Na pewno nie jest mierzone (pokazywane?) tak jak u Ciebie do 0,00625st bo to w zasadzie "chwit reklamowy Dallasa". Włączysz światło i się zmieni.

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bolek

Taki mądry a nie zrozumiałeś ? czy zrozumiałeś tylko tak napisałeś żeby wyglądało że nie zrozumiałeś ? mojej wypowiedzi do @marbelka

 

Na Twej stronie jest wykres ale tam nie widać by pomiary były robione z lepszą rozdzielczością niż 1 stC.

Możesz mi zalinkować jakieś.

Z mego rozumowania wynika tak ;

masz pomiar z rozdzielczością 1 stC np 64 st C to jak masz super dokładny pomiar to Ci strasznie musi migać 63-64 lub 64-65.

Pewnie się tak nie dziej bo musiałeś do tej rozdzielczości dać mniejsza czułość. Tak więc przy rozdzielczości 1 stC będziesz bardziej odległy od właściwej temp niż w przypadku rozdzielczości o 0,1 stC.

Ale się na tym nie znam

 

Napisz jak działa Twój sterownik, ja bardzo dokładnie opisałem mój i jego działanie

Ty tez możesz coś bardziej opisać a nie podawać tylko ogólnikowe informacje

 

Bolek nie bądź taki tajemniczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo twój (tak jak i mój) raczej działa on/off i nazywa się to sterowanie grupowe.

 

Nie upieraj się że SPZ mierzy rozdzielczością 1st skoro ja mówię że tak nie jest. W takim razie masz tu wspomniany przez Ciebie wykres z mojej strony:

 

echart_wykres_zacierania.jpg

 

Z prawej strony nie widać wartość z przecinkiem?.. 98,3 (i jeszcze jakieś krzaki które program sobie sam dopisuje).

O jakiej ty znów czułości mówisz?. W zasadzie idąc tą drogą nie ma znaczenia czy rozdzielczość jest 1 czy 0,00625st C bo pracujesz na przełomie wartości - jak mówisz migające 64-65 które notabene w SPZ też nie ma miejsca

Algorytmu sterowania Ci nie opisze choćby ze względu na to że pracuje też w innych urządzeniach.

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty bolek na prawdę nie zrozumiałeś.

Wiem że mój i twój sterownik dział na zasadzie on/off i jest sterownie grupowe ale koledze marbelka chodziło o to że płyta mu przegrzewa i sterownik on/off nie zadziała. Nie wiem jak to się nazywa, termostat tak jak w lodówce. Już rozumie :smilies:

 

 

 

Nie chcesz napisać jak działa twój sterownik a sam chciałeś się dowiedzieć jak działa mój.

Ten algorytm grzania to w końcu jak działa?.

 

Nie ładnie nie ładnie. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie.

Opisałem swój sterownik. Wyjaśniłem na przykładzie jak działa. Wypróbowałem go na kociołku w systemie braumaistera oraz na kociołku z lidla. Podałem zasadę działania na przykładzie wyjaśniłem dokładnie jak działa.

od bolka usłyszałem przeważnie tylko krytykę.

zapytałem się kolegi bolka jak działa jego. Nie potrzebny mi żaden algorytm tylko jak on działa. Ja prosty człowiek i na automatyce się nie znam. Wystarczyło by mi prosta zasada działania tak jak to ja opisałem o swym sterowniku.

Może coś bym jeszcze ulepszył. A tak nie wiem co poprawić tak by taki fachowiec jak bolek powiedział, że mam dobry sterownik.

Oczywiście bolek na tym zarabia i nieujawnianie jego tajemniczego algorytmu jest zrozumiałe ale mógłby pomóc koledze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Oj oj. Ty mi uśmieszków nie puszczaj. Wiesz jak działa, wiedzą to inni i jedyne co mogę opisać dokładnej to chyba tylko sam algorytm więc na to nie licz.

 

Może coś bym jeszcze ulepszył. A tak nie wiem co poprawić tak by taki fachowiec jak bolek powiedział, że mam dobry sterownik.

 

Oczywiście bolek na tym zarabia i nieujawnianie jego tajemniczego algorytmu jest zrozumiałe ale mógłby pomóc koledze

 

Masz super sterownik, nic nie zmieniaj.

Rozumiem też że jesteś Matka Teresa i na nim nie zarabiasz- zacne, dał bym ci za to tytuł rycerza gdybym mógł.

 

Coś jeszcze bo temat znów zaczyna złazić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Oj oj. Ty mi uśmieszków nie puszczaj. Wiesz jak działa, wiedzą to inni i jedyne co mogę opisać dokładnej to chyba tylko sam algorytm więc na to nie licz.

 

Może coś bym jeszcze ulepszył. A tak nie wiem co poprawić tak by taki fachowiec jak bolek powiedział, że mam dobry sterownik.

 

Oczywiście bolek na tym zarabia i nieujawnianie jego tajemniczego algorytmu jest zrozumiałe ale mógłby pomóc koledze

 

Masz super sterownik, nic nie zmieniaj.

Rozumiem też że jesteś Matka Teresa i na nim nie zarabiasz- zacne, dał bym ci za to tytuł rycerza gdybym mógł.

 

Coś jeszcze bo temat znów zaczyna złazić...

 

 

Panie bolku to ty się tak nie denerwuj i nic tu nie insynuuj bo to cienka linia.

Po pierwsze nie wiem jak działa twój sterownik. jedyny kontakt z nim to w Lublinie widziałem ale tylko można powiedzieć widziałem , Wiktor tylko coś tam chwilę poopowiadał ale tylko ogólnikowo.

 

Jak jasno i wyraźnie pisałem nie interesuje mnie twój algorytm. Nie prosiłem o niego w przeciwieństwie do Ciebie :P

prosiłem tylko byś w paru zdaniach objaśnił jego działanie.

 

Posądzanie mnie o zarabianiu na sterowniku jest istnym kłamstwem i bezpodstawną insynuacją jak do tej pory.

Powstały jednocześnie 4 sterowniki do czterech kadzi typu braumaister. Był to wspólny projekt pod moim kierownictwem.

By nie rzucać słów na wiatr powiem tak

Kto kupił ode mnie sterownik niech się pochwali oddam mu swojego braumaistera. Obietnica ważna powiedzmy 2 tygodnie.

 

Widzisz bolku nie wszyscy tak jak ty są interesowni.

Tak więc proszę już teraz o nadanie mi tytułu rycerza bo wiem że nikomu nic nie sprzedałem ani na żadnym sterowniku nie zarobiłem ani grosza.

 

Z drugiej strony jestem dwulicowy i chętnie bym na nim zarabiał. Może kiedyś.

 

Tak więc Panie bolek mów mi rycerzu :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstały jednocześnie 4 sterowniki do czterech kadzi typu braumaister. Był to wspólny projekt pod moim kierownictwem.

Miałem to szczęście, że zostałem jednym z uczestników tego projektu. Mogę potwierdzić, że według całego stanu mojej wiedzy było to przedsięwzięcie "non profit". I tu chylę czoło przed Rycerzem :) bnp za to, że potrafi tak bezinteresownie dzielić się swoją wiedzą.

Co do kwestii merytorycznych dotyczacych sterownika nie wypowiadam się, ponieważ w tej materii jestem kompletna ....noga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bolek

Taki mądry a nie zrozumiałeś ? czy zrozumiałeś tylko tak napisałeś żeby wyglądało że nie zrozumiałeś ?

 

 

Rozumiem też że jesteś Matka Teresa ...

 

 

Panowie, jeśli dyskusja potoczy się dalej w ten sposób będę zmuszony zamknąć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makaron na razie nic nie zamykaj, jest w miarę kulturalnie. Odpowiadam bolkowi na pytania a on nie chce pisać na moje.

Myślę że osobiste wywody już się pokończyły i zajmiemy się sprawami technicznymi sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te osobiste wywody to strzałka w moją stronę?. Z całym szacunkiem, ale zejdź ze mnie. Może jednak zamknięte tego to faktycznie dobry pomysł bo tu chyba nic ciekawego technicznie już nie wyjdzie.

 

Kto kupił ode mnie sterownik niech się pochwali oddam mu swojego braumaistera. Obietnica ważna powiedzmy 2 tygodnie.

Chyba pisałeś ten tekst ze świadomością że akurat jeszcze nikt go nie kupił. No ale nie zaprzeczasz że komercyjny plan jest, oferujesz go za konkretną sumę, chętni na SPZ mówią że myśleli też o twoim i na ten temat z tobą rozmawiali. Więc po co zarzucasz mi jakieś insynuacje i kłamstwa. Nie rozumiem po co te nerwy, wstydzisz się go sprzedawać czy co?.

 

 

Odpowiadam bolkowi na pytania a on nie chce pisać na moje

 

A jakie jeszcze masz pytania prócz tego jednego które drążysz i z którym Ci sprawę wyjaśniłem. Tylko technicznie bo więcej w dziwne dyskusje się nie dam wciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elroy. Wybacz proszę, że moja wypowiedź nie dotyczy merytoryki zagadnienia, ale po moich doswiadczeniach w kontakcie z firmą Bolecki nie mogłem sie oprzeć. Poniżej dokładny przebieg mojej korespondencji z ta firmą:

 

<<początek>>

 

JA: Kto prowadzi sprzedaż tego sterownika oraz jak jest jego cena?

BOLECKI: Witam, np tutaj za 350zł.

 

JA: To super, bo na Waszej stronie brak takiej informacji.

Proszę jeszcze o wyjaśnienie jednego „szczegółu” technicznego. Czy sterownik ten może współpracować z garnkiem o mocy 3000W/230V??

 

BOLECKI: Może i nie może, zależy jaka jest konfiguracja grzałek, czy instalacja w domu to wytrzymie, etc...

 

JA: Ja bardzo przepraszam, ale czy może Pan traktować mnie jako Klienta, a nie swojego kolegę?

Jakich informacji Pan potrzebuje, żeby udzielić mi jasnej i rzetelnej odpowiedzi?

Grzałka ma moc 3000W. Jest to jedna grzałka. Co to znaczy – „czy instalacja to wytrzymie”?. Co to znaczy – „etc”?

 

BOLECKI: Bynajmniej proszę sobie nie schlebiać, zadał Pan pytanie i tak jak mogłem tak na nie odpowiedziałem. Trudno mi się też domyśleć

jakiej formy odpowiedzi Pan żądał, ale trzeba było zastosować tą samą podczas zadawania pytania.

W instrukcji są schematy z opisem podłączenia i dopuszczalnej mocy (proszę zaglądnąć jest tam wiele ciekawych rzeczy opisanych).

Uprzedzając fakty powiem że jedna grzałka zasilana z 230V może mieć 2kW maksymalnie. Tak więc Pana 3kW nie może być bezpośrednio

podłączona do sterownika.

JA: Jest Pan po prostu bezczelny.

Nie mniej jednak bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Jako laikowi

„elektrycznemu” nic mi dały.

BOLECKI: Cieszę się że mogłem pomóc. W kwestii elektryki proszę radzić się osób które się tym zajmują i Panu wszystko przygotują.

<<koniec>>

Tak wyglądała "dyskusja" potencjalnego klienta z producentem.

Po zapoznaniu się z odpowiedziami Bolka w tym wątku widzę, że to u niego (lub w firmie przez niego reprezentowanej) taki standard - mało merytoryki i dużo osobistych wycieczek poprawiających ego.

Elroy - jeszcze raz przepraszam, ze mało merytorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez komentarza :smilies:

pragnę tylko poinformować, że nie znam kolegi andy1856 i nic mnie z nim nie łączy, dodam także jak do tej pory nie sprzedałem żadnego sterownika oraz nikomu nic n ie proponowałem.

Pragnę, także by w tym wątku nie było takich postów :lol: proszę sobie narzekać w Swym temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.