Skocz do zawartości

sterownik do warzenia i zacierania piwa bnp


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Bolek daj sobie na wstrzymanie! Piszesz jak obrażona panna. I nie podpowiadaj innym, co maja poprawiać, tylko Zrób konstrukcję lepszą od bnp, bo na razie, dla mnie, Twoja jest gorszą. I tu nie chodzi o urządzanie jakichś zawodów. Zaczęliście się z bnp krytykować, to zabrałem głos, po to jest forum.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą uniwersalnością i możliwością zmian każdego parametru to trzeba sobie w pewnym momencie dać na wstrzymanie bo zaleta przeradza się w udręke. Głównie siedzę nad sterownikami do kotłów C.O i np do takiego z podajnikiem do pracy potrzebne jest z kilkadziesiąt zmiennych. Gdyby je wszystkie zostawić użytkownikowi, który musi się nauczyć je dobierać to zainteresowanie było by na poziomie promila. Przy piwowarstwie tych promili było by nieco więcej... ;) ale ta granica nadal istnieje

Dla mnie to jest istotna sprawa. Pstrykanie, pikanie, ustawianie wielu rzeczy. W moim kominkowym sterowniku zmieniłem trzy ustawienia, z tych zaoferowanych przez producenta. Temp. uruchomienia pompy, czas nadmuchu przy wygaszaniu i czasem wyłączam alarm dźwiękowy przy groźbie zagotowania wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolek daj sobie na wstrzymanie! Piszesz jak obrażona panna. I nie podpowiadaj innym, co maja poprawiać, tylko Zrób konstrukcję lepszą od bnp, bo na razie, dla mnie, Twoja jest gorszą. I tu nie chodzi o urządzanie jakichś zawodów. Zaczęliście się z bnp krytykować, to zabrałem głos, po to jest forum.......

 

Maria-n - może właśnie Ty wyluzuj, dyskusja jest fajna i z obu stron na poziomie. Są argumenty i odpowiedzi na nie i o to chodzi na forum.

Uskuteczniając takie wpisy nic nie wnosisz do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie kumam wypowiedzi bolka. Mówi o tym że najważniejsza jest prostota działania i obsługi a czytając jego instrukcję oraz inne posty odnoszę inne wrażenie. Nie jestem elektro automatykiem tylko zwykłym ;) piwowarem domowym, może dla tego.

Czy zwykły użytkownik nie ma problemu z nauką obsługi Twego sterownika ? ile trwa wprowadzenie danych i odpalenie sterownika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu przetestowaliśmy sterownik na sprzęcie u e-prezesa. Zasyp 6 kg słodów + ok 20 l wody. Kadź zacierna - kociołek z lidla z mieszadłem na silniku z wycieraczek. kadź dokładnie zaizolowana, grzałka 1,8 kW.

tak jak przypuszczałem wszystko było ok po dojściu do pierwszej temp. przerwy przy ustawieniach na oko grzałka przegrała o 0,7 stC

Po kolejnej korekcie wszystko się wyjaśniło, nastawy to 90% mocy i delta P 10 %. Przy takiej nastawie sterownik mi przegrał o 0,3 stC i utrzymywał temp przerwy na poziomie +- 0,2 st.

tak więc funkcja liniowa wbrew opinii boleckiego sprawdziła się idealnie. Można by było jeszcze pobawić się nastawami ale to bez sensu chyba że ktoś jest na prawdę pedantyczny.

E -prezes przyznał że trochę za wiele nastawów ale nie czytał instrukcji obsługi :smilies: Obyło się bez niej.

Podsumowując sterownik sprawdził się w przypadku kotła zaciernego typu RIMS z odwróconą cyrkulacją jak i w zwykłej kadzi zaciernej z mieszadłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się na automatykoelektonice słabo znam. Wymyśliłem sobie w trakcie pracy na różnych kociołkach z różnymi pojemnościami cieplnymi grzałek a co za tym idzie z rożnymi bezwładnościami cieplnymi układów, że to łatwo da się ogarnąć stosując 2 zmienne

regulację mocy grzania grzałki oraz zmniejszenie mocy grzania podczas dochodzenia do zadanej temp.

Zakładając, że sterownik może służyć do regulacji obojętnie jakiej grzałki w kadzi operator sam wybiera o ile chce zmniejszyć zmniejszenie mocy grzania dochodząc do zadanej tepm. ta zmiana jest liniowa wybierana w punkcie delta P. Jeżeli układ ma dużą bezwładność cieplną tak jak kociołek z lidla ( mała objętość, duża grzałka, grzanie przeponowe ) to dodatkowo można jeszcze regulować moc z jaka grzeje grzałka. Uprzedzając taką możliwość zastosowałem liniowe zmniejszenie mocy od zadanej mocy.

tak więc myślę że mój sterownik poradziłby sobie bez żadnego problemu z większymi bezwładnościami cieplnymi niż w kociołku z lidla.

Oczywiście w razie jakimś niestandardowym układzie kadzi zaciernej można by zmienić jeszcze temp od której spada moc grzania ale to tylko dywagacje bo na razie takich układów nie widziałem.

 

 

reasumując

 

podajesz z jaka mocą ma grzać grzałka w przedziałe 0-100%

później się określasz o ile ma grzałka grzać mniej dochodząc do zadanej temp.

czyli wybrałeś np 90 % mocy, grzałka grzeje sobie i grzeje z tą zadana mocą aż w pewnym ustalonym momencie zaczyna zmniejszać swą moc o % ustalony przez Ciebie.

Jak wspomniałem się na tym nie znam ale potrafię widzieć zależności i wiem, że sterowanie browarem jest banalne w porównaniu do sterowania kolumną destylacyjną

tak to sobie sam wymyśliłem i działa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki

Pytałem o to bo masz "zwykły regulator P", one maja to do siebie że fajnie wystroisz go dla jednej wartości, ale jeśli zaczniesz na 40 a kończysz na 100 to może być sroga lipa z takim pojedynczym ustawieniem. U Ciebie prawie 30st zakresu i tylko +/-0,2st błędu?. Ja obstawiam że do utrzymania tych skrajnych temperatur potrzebne jest 2...4x więcej mocy. Zrób wykresy następnym razem jak dasz rade.

 

Ogólnie to w regulatorach P sztucznie podnosi się zadaną wartość bo z natury ustabilizuje się pod nią, to raz. Dwa, możesz zapiąć kolejną funkcję która uwzględni wysokość temperatury i zwiększy "delta P". No, ale jeśli faktycznie goni tylko pół stopnia to gitara przez duże G

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się na tym nie znam, próby robione były na kociołku z lidla u e-prezesa. Wszystko było tak jak napisałem. następnym razem wezmę z laboratorium wzorcowany termometr pt-100 sam zobaczysz że mówię prawdę.

tak jak pisałem sterowanie browarem jest banalne wystarczy trochę wiedzy i praktyki ...

 

jutro dopiszę resztę bo baba coś chce ode mnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to "delta" i inne parametry były czarną magią, ale powoli przekonuję się do modelu sterownika, który zaproponował bnp. Może bez sterowania destylacją, ale funkcje są uzasadnione i potrzebne. W dotychczasowym sterowniku też konstrukcji własnej (ale nie mojej) wartości błędu są większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

następnym razem wezmę z laboratorium wzorcowany termometr pt-100 sam zobaczysz że mówię prawdę.

A jak teraz Weryfikowałeś działanie ? tzn Miałeś jakieś odrębne urządzenie pomiarowe czy odchyłki to jest to co pokazywał sterownik.

Tak pytam, bo mój być może już znienawidzony przez Bolka analog ( no dobra, taka tylko przyjazna zaczepka ;) ) pokazuje że jest na prawdę cudownie - odchyłka od zadanej na poziomie -1,0 st C w czasie narastania i +/- 0,2 st C w czasie przerw. Dopiero pomiar zewnętrznym termometrem nałożony na wykres zadanej daje jakieś ciemniejsze światło. Oczywiście moje zewnętrzne urządzenia też ma błędy i może jedynie jakiś przemysłowy rejestrator da odpowiedź jak jest na prawdę ale on trochę drogi jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra a teraz do rzeczy

 

bolku proszę wyjaśnij mi o co chodzi z

jeśli zaczniesz na 40 a kończysz na 100 to może być sroga lipa z takim pojedynczym ustawieniem. U Ciebie prawie 30st zakresu i tylko +/-0,2st błędu?

 

Zacieranie wyglądało tak :

Nie znając dokładnie pojemności cieplnej grzałki w sterowniku ustawiłem 100% mocy a delta p na 5 %

Grzanie było od temp pokojowej przy ok 50 wsypałem słód i dalej grzanie do temp 64,0 stC sterownik dochodząc do tej temp stopniowo zmniejszał moc grzania o 5% od mocy 100% . Histereza była ustawiona 0,0 stC więc. Sterownik przestał podawać moc gdy temp była 64,1 stC a układ wtedy osiągną temp 64,7 stC. Po spadku do 63,9 stC sterownik zaczął grzać ponownie z mocą o wartości z którą dochodził do 64,o stC.

Widząc ze sterownik przegrzał zadałam wartości 90% mocy oraz delta p 10 %

Przy tych ustawieniach sterownik dogrzał do 72,1 stC i wyłączył grzałkę układ osiągną temp 72,3 stC. Następnie temp spadała do 71,8 i w tym przedziale temp zachodziło zacieranie.

 

nie kumam też tego :

Ja obstawiam że do utrzymania tych skrajnych temperatur potrzebne jest 2...4x więcej mocy. Zrób wykresy następnym razem jak dasz rade.

wytłumacz

 

Wykresu nie zrobię bo jakoś nie pomyślałem o tym przy projektowaniu chyba że ręcznie, na papierze milimetrowym :smilies:

 

Masz rację, że do każdego układu trzeba dobierać inne wartości ale chyba też jest tak u Ciebie ? zalecasz odpalenie sterownika na wodzie.

Ale pracując na jednym sprzęcie wiadomo że dla wszystkich kociołków z lidla będzie ta sama nastawa wartości.

 

Wytłumacz mi też jak znajdziesz chwilkę na przykładzie to :

Ogólnie to w regulatorach P sztucznie podnosi się zadaną wartość bo z natury ustabilizuje się pod nią, to raz. Dwa, możesz zapiąć kolejną funkcję która uwzględni wysokość temperatury i zwiększy "delta P"

 

@MACIEJGACKOWSKI

 

Piszę o tym co pokazywał sterownik.

W sterowniku mam funkcję kalibracji i ją wykonałem na wzorcowanym termometrze pt-100. Kalibracja też jest liniowa nie wiem czy to dobrze ?

 

Chyba Panowie nie ma się co tak rozdrabniać, myslę że jak sterownik będzie utrzymywał temp na poziomie +- 1 stC max to jest jest dobrze, jak 0,5 stC maX to rewelacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MACIEJGACKOWSKI

 

Piszę o tym co pokazywał sterownik.

W sterowniku mam funkcję kalibracji i ją wykonałem na wzorcowanym termometrze pt-100. Kalibracja też jest liniowa nie wiem czy to dobrze ?

 

Chyba Panowie nie ma się co tak rozdrabniać, myslę że jak sterownik będzie utrzymywał temp na poziomie +- 1 stC max to jest jest dobrze, jak 0,5 stC maX to rewelacyjnie

Taa musze sobie ten nick skrócić, w podpisie mam "gacek".

 

Racja, rozdrabnianie to raczej szkolne dywagacje.

Z kalibracją to nie mam doświadczenia z DSem ale z czujnikiem na NTC+USB - tam kalibracja owszem liniowa ale w zakresie 40-80 St C to były 3 linie :-) w dodatku co uruchomienie urządzenia to inne odchyłki dochodzące do 0,8 St C - a to już dużo.

 

Moim zdaniem to nawet +/- 2 St C to nie jest jakiś ogromny problem, pytanie brzmi ile jest na prawdę ?

 

 

A tak zaciekawiło mnie trochę :

. Histereza była ustawiona 0,0 stC

To jest literówka ? czy na prawdę da się ustawić zerową histereze ? choć z opisu wynika że to jest 0,2 stC,

ale to znowu takie tam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

histereza 0,0 to najmniejsza czułość DS nie pamiętam dokładnie czy to jest 0,05 czy 0,07 StC.

czyli jak mam wartość np 50 stC przy h 0,0 to grzałkę mi wyłączy przy 50,07 st C

+-0,2 stC to różnica od zadanej temp.

 

Ile oszukuje termometr na sterowniku da się sprawdzić wzorcowanym termometrem, który posiadam w pracy.

Podczas zacierania sprawdzę to i ewentualnie naniosę poprawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.