Skocz do zawartości

sterownik do warzenia i zacierania piwa bnp


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak obiecałem przedstawiam mój sterownik.

Powstał na zasadzie - moje założenie wykonanie fachowiec.

Docelowo miał obsługiwać mój kociołek a'la braumajster ale dodałem parę innych funkcji, które umożliwiają obsługę każdego kociołka z grzałką zanurzeniową czy też przeponową.

 

Podstawowe funkcje

Sterowanie zacieraniem, warzeniem oraz chłodzeniem piwa

Sterowanie destylatorem w trybie E-ARC

Program nieautomatyczny oraz 3 programy z automatu

Regulacja mocy grzania podczas zacierania oraz warzenia

Tryb grzania on/of lub specjalna funkcja zmniejszania mocy grzania podczas dochodzenia do zadanej temp.

Odczyt temp. z dwóch sond z rozdzielczością 0,1 stC histereza od 0,0 stC

6 etapów zacierania z wyborem temp oraz czasu

Sygnał dźwiękowy po zakończonym etapie

Mieszanie ciągłe lub pulsacyjne na etapie zacierania, warzenia oraz chłodzenia.

Ergonomiczne wykonanie. Możliwość odłączenia wszystkich kabli co daje mobilność sterownika.

 

jest to prototyp który wymaga pewnych modyfikacji ale sprawuje się ok. Kolejne 3 sztuki dla znajomych będą jeszcze lepsze.

 

Uprzedzając pytanie o cenę to wyszło mnie drożnej niż sterownik od Boleckiego ale za to mam więcej opcji w sterowniku.

za jakiś czas nakręcę filmik z pracy sterownika podczas zacierania w moim prototypowym kociołku.

post-276-0-03918700-1354881281_thumb.jpg

post-276-0-49663600-1354881296_thumb.jpg

post-276-0-19827000-1354881314_thumb.jpg

post-276-0-30976700-1354881334_thumb.jpg

post-276-0-97991000-1354881347_thumb.jpg

post-276-0-43860400-1354881360_thumb.jpg

post-276-0-42828000-1354881374_thumb.jpg

post-276-0-70505000-1354881389_thumb.jpg

post-276-0-34612300-1354881400_thumb.jpg

post-276-0-36268200-1354881413_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe nie za pochopne wnioski ?

tak na prawdę nie znam funkcji sterownika od Boleckiego, jedyny kontakt z Jego sterownikiem miałem na Konkursie w Lublinie.

Wiktor pokazał mi panel i opowiadał jego zalety , sterowanie PID itp. Ja mu pokazałem swój sprzęt to nie był zachwycony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seryjnie nie mam zamiaru tego robić, ewentualnie jak ktoś zechce taki sterownik to dam namiary na człowieka i mu zrobi na zlecenie

wybrałem tego człowieka bo mi już wcześniej zrobił sterownik do warzenia i było ok. Teraz powstała wersja o wiele bogatsza i bardziej profesjonalna. Fajne jest to, że można modyfikować sterownik do własnych potrzeb. Wystarczy powiedzieć co trzeba usunąć lub dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktor pokazał mi panel i opowiadał jego zalety , sterowanie PID itp. Ja mu pokazałem swój sprzęt to nie był zachwycony.

Mnie trochę zaraziło to że uruchomienie wymagało potwierdzenia mnóstwa ustawień, ale może to było tylko wrażenie - co i tak jest do poprawienia w sofcie. Miałem za dużo na głowie żeby się porządnie przyjrzeć i zachwycić. Funkcje dodatkowe są ciekawe i pomocne, tylko po prostu dla większości z nich nie widziałem u siebie zastosowania. I nie pamiętam czy w końcu się dogadaliśmy jak można wpływać na algorytm grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yarrro

 

:roll:

nie znam się na tym, wiem że sondy to ds18 coś tam i na optotriakach ale mogę poprzekręcać. Sterowanie mocą grupowe hyba

jeżeli chcesz to napisz co mam się wypytać człowieka to później napiszę.

Chciałem mieć profesjonalny uniwersalny, mobilny nieawaryjny sterownik na moich założeniach i się udało. reszta mnie nie interesowała. ma działać i się nie psuć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Wiktor

Mnóstwo ustawień jest i owszem bo jest mnóstwo funkcji w sterowniku :D

Ale to nie problem tylko zaleta. Oczywiście jest rozwiązanie dla leniwych - wybór programu z automatu, wciskasz 2 przyciski i już się zaciera. Później można wszystko edytować wg uznania.

Kiedyś rozmawiałem na ten temat z Boleckim i brakowało programów z automatu w jego sterowniku. Chciałem zastosować jego sterownik do mojego kociołka ale wybrałem inna drogę.

Algorytm grzania jest wg mojego założenia - im bliżej zadanej temp tym mniejsza moc grzania, którą sobie sam ustawiasz.

Tzn po pierwsze wpływasz na moc grzania grzałki a poźniej ustawiasz delta P którą regulujesz szybkość dochodzenia do zadanej temp.

w takim systemie sterownik jest uniwersalny do małych kociołków jak i do kociołków o poj powyżej 50 l

Wszystko zależy od operatora i sprzętu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z automatyką jest tak, że właśnie ma wyeliminować wpływ sprzętu i operatora.

Jest do tego jakiś manual? zapoznał bym się bo tak patrząc po fotkach to wygląda to mocno skomplikowanie.

 

Z tą uniwersalnością i możliwością zmian każdego parametru to trzeba sobie w pewnym momencie dać na wstrzymanie bo zaleta przeradza się w udręke. Głównie siedzę nad sterownikami do kotłów C.O i np do takiego z podajnikiem do pracy potrzebne jest z kilkadziesiąt zmiennych. Gdyby je wszystkie zostawić użytkownikowi, który musi się nauczyć je dobierać to zainteresowanie było by na poziomie promila. Przy piwowarstwie tych promili było by nieco więcej...;) ale ta granica nadal istnieje

 

Ten algorytm grzania to w końcu jak działa?. Dla każdego przełomu czasowego wyznaczasz moc i "siłę" reakcji na błąd temperatury?. Ustawiając te parametry też trzeba spędzić przy garze sporo czasu, nie dam wiary że na jednych ustawieniach poleci na małych jak i dużych garach, mniej lub bardziej ocieplonych lub ogrzewanych. Ba, taka funkcja liniowa nie jest najlepszym wyjściem nawet w ramach jednego gara.

W SPZ w zasadzie ustawiasz gradient, mocy maksymalnej z tego co wiem to nikt nie ruszał. Oczywiście można tez pogrzebać, ale co ważne nie trzeba.

 

Wyświetlacz masz ponad 2x większy, a jakoś mniej zrozumiały- puste miejsca i skróty nazw.

Możesz zrobić fotki wnętrza?. Zdradź ile kosztuje- będzie lepsze porównanie, bo jeśli chodzi o funkcjonalność to jednego ma więcej, drugiego mniej... Tak że z tym nie umywaniem to może być różnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za konstruktywna krytykę, i tylko krytykę.

Nie masz się czego obawiać bolku. Twój sterownik jest na pewno dużo lepszy. Ja go sobie sam zrobiłem nie Tobie tylko dla siebie i znajomych. Jak piszesz mój ma następujące wady, zapomniałem o nich napisać, pisałem o zaletach a o wadach zapomniałem.

Mój sterownik ma następujące wady wg bolka

- dwa razy większy wyświetlacz z pustymi miejscami i skrótami

- sterownik wygląda na skomplikowany

- możliwość zmiany podczas pracy każdego parametru

- liniowy algorytm zmniejszenia mocy grzania z możliwością jego regulacji ( Ty bolek jak mówił Wiktor masz PID ) ;)

 

Bolek tak jak pisałem mój sterownik wyszedł drożej od Twojego i jak piszesz ma dużo wad. Tylko jak można krytykować sterownik na którym się nie pracowało a nawet nie widziało ?

Przeanalizuj cały temat i zobacz że ja w żadnym z postów nie krytykowałem Twojego. A Ty od razu hejka na mnie :ble:

Tutaj trzeba obiektywnego piwowara co sobie 2 sterowniki porówna.

 

Jeżeli chcesz konstruktywnej dyskusji to proszę bardzo

przedstaw zalety i wady swojego sterownika, porównamy je i porozmawiamy jak ludzie.;

Przypominam że ja tego nie produkuję a zrobiłem sobie dla siebie i dla znajomych. Tak więc chyba nie musisz się obawiać konkurencji :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bnp, No przecież ja nie pojechałem po Tobie i sterowniku bo obawiam się konkurencji, mam jakieś prywatne żale, czy coś w tym stylu. Chcecie to róbcie, przecież nikt tego nie zabroni. Dostałeś konstruktywną krytyke bo taka, przeciwieństwie do słodzenia jest przydatna, co miałem pochwalić, niebieski wyświetlacz?. No bo w zasadzie co tam tam masz z takich "innowacyjnych" rzeczy, to czego potrzebowałeś, a czego nie miał SPZ...? że można zapisać sobie kilka ulubionych programów?

Ponadto na początku uprzedziłem że pisze to patrząc na same zdjęcia i że chciał bym się zapoznać z manualem, wnętrzem więc nie wypominaj że piszę te rzeczy bezpodstawnie (bo go nie widziałem, nie użytkowałem). Piszę je na tyle na ile mi stan wiedzy pozwala.

 

Nie chcesz brać mojej opinii pod uwagę, nie musisz. Ale myślę że pozytywnie wpłyneła by na rozwój twojego sterownika. Choć z drugiej strony, po kiego czorta mam sobie dół kopać. Jak toś dzwoni i mówi że mu coś nie pasuje w urządzeniu to nie strzelam focha i dzięki temu kolejna wersja będzie lepsza

Obydwa sterowniki do porównania?... nie widzę problemu. Mogę wysłać nawet do ciebie, ale tobie SPZ nie odpowiada bo nie ma kilku ulubionych programów, więc to bez sensu.

Amap dajesz rady z kabelkami?

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do bebechów to jest tam :

 

-sterownik jest zbudowany w oparciu o mikrokontroler z rodziny AVR,

-czujniki temperatury to DS18B20 z możliwością ich kalibracji

(współczynnik kalibracji jest zapisywany w EEPROMIE i jest dostępny z

poziomu użytkownika)

-Elementy wykonawcze są zrealizowane na półprzewodnikach ( optotriaki

sterują triakami odpowiedniej mocy)

-aktywne chłodzenie triaków pozwala na sterowanie dużą mocą bez obaw o

uszkodzenie półprzewodnika.

-Regulacja mocy grzałki jest tzw sterowaniem grupowym.

 

 

a co jest u Ciebie ? i jakie ma twój funkcje ?

chętnie się z nimi zapoznam i także może dam Tobie konstruktywną krytykę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w zasadzie masz to co w SPZ, z resztą myślałeś go kupić więc pewnie pamiętasz jakie ma funkcje. Gdyby co to instrukcja jest tu http://bolecki.pl/fo...i/echart_v5.rar

2 minuty i z funkcjami się zapoznasz

 

Jak u ciebie np wygląda sprawa z warzeniem, wpisujesz mu konkretną temperature którą ma utrzymać i wrzeć?.

Zdjęcia zrób bebechów, bo to (opis) nic nie mówi o jakości wykonania

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo! Bolku, zostałeś wywołany do tablicy. Przedstaw w taki sam, lub podobny sposób zalety i wady Twojego sterownika. Będzie można wówczas wyrobić sobie zdanie o jednym i drugim. A tak wg mnie, to jednak przejechałeś się po bnp. Ja np. zadowolony jestem z faktu, że powstała nowa konstrukcja, bo jest w tej chwili alternatywa.

OOOPPPPSSSSSS!

spóźniłem się!

Edytowane przez maria-n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolek to pojechałeś z tą instrukcją ;0

2 minuty na zapoznanie się to chyba za mało nie mówiąc o stopniu jej skomplikowania. Wcześniej pisałeś że program nie ma być skomplikowany a u ciebie czytając instrukcję jest mętlik. Moim zdaniem program jest skomplikowany.

 

Druga sprawa to warzenie.

 

U mnie ustawiam sobie na początku wprowadzania ustawień moc podczas warzenia którą sobie później ewentualnie koryguję. Wymyśliłem sobie że czas warzenia zliczany jest od 99 stC. oczywiście można to zmienić. Do 99 stC grzeje ze 100% a od 99 z mocą ustawioną

Nie widziałem potrzeby kombinatoryki w procesie warzenia. Wyszedłem założenia takiego. Grzeję na kuchence brzeczkę po filtracji do wrzenia grzeje się szybko by nie tracić czasu. Gdy brzeczka mi się zagotuje to przykręcam gaz w taki sposób by wrzało ale nie za słabo Przecież podczas warzenia brzeczka ma się gotować intensywnie a nie pyrkotać

 

a jak to ty masz rozwiązane ?

 

z tego co Piszesz to mój sterownik nie różni się od Twego, to trochę dziwne :smilies:

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że dziwne to mnie akurat nie dziwi :P

SPZ wykrywa wrzenie, od tej chwili zaczyna liczyć. Można ustawić jak mocno ma wrzeć, Jak ktoś chce ręcznie pokręcać kurkami to może odpalić pracę ręczną gdzie ma się wpływ na moc, mieszadło, widać temperature i jest kasowalny timer z piszczykiem do chmielenia.

 

Czemu skomplikowany, włączasz dajesz play i wsio. Widać jaka jest aktualna temperatura, zadana, ile do końca cyklu i całego zacierania Jak chcesz coś zmienić to przy zatrzymanym cyklu wchodzi się jednym guiczkiem do menu i widać:

-ustawienia etapów

////etapy 1...8

-ustawienia dodatkowe

////korekcja czujnika

////gradient

////cykle mieszadła

////moc maksymalna

////twardość wrzenia

////nie pamiętam więcej, nie mam czasu patrzeć w pdfa

-reset ustawień

 

Masz lepszy pomysł na organizacje menu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E koledzy. Bolek patrzy na temat o tyle wlasciwie, ze produkuje sterowniki z nastawieniem handlowym. Bnp robil dla siebie, a po ewentualne kopie odsyla do czlowieka skadajacego konstrukcje. Gdybym mial wybierac wzialbym mniej zawila konstrukcje. I tansza jesli roznica bylaby znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mogę przetestować oba sterowniki na kotle z wytwornicą pary :)

 

Kocioł 150l (planowane warki 110-120l)

9 grzałek po 2kW zasilanie 3F

3 grzałki na jedną fazę - zasilanie 3x 230V

czujnik niskiego stanu wody w wytwornicy

 

mieszadło

pompa do kadzi filtracyjnej

płytowe wymiennik ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, najbardziej wiarygodnym porównaniem obu konstrukcji był by test. Jednak na podstawie przekazanych danych, też można wyrobić sobie jakieś zdanie. Moje jest takie: w obu przekazach brakuje ceny, bo ta, dla niektórych może być poważnym kryterium w wyborze. Dalej, mój wybór padł by na sterownik kol.bnp. Dla mnie wystarczy tylko porównać założenia na jakich opiera się praca sterownika. Ma on, po pierwsze o wiele większe możliwości jeśli chodzi o funkcjonalność, w postaci zastosowań kilku programów w automacie i jeden dedykowany. Oraz to że, za pomocą niego można przeprowadzić także destylację w systemie ARC. To że kol. Bolek pisze o za dużej ilości parametrów wprowadzanych do pamięci, jest tylko czepianiem się. Z pewnością sam wie, że czym ich więcej, to bardziej dokładna i efektywna praca urządzenia. Nie jest to powód dla którego miałbym go nie kupować ze względu na stopień skomplikowania w późniejszej obsłudze. Raz wprowadzone dane tam zostają i tylko nie które z nich mogą podlegać małej korekcie. Poważną zaletą jest możliwość cyfrowej, a zatem łatwej w wykonaniu kalibracji, czujników temperatury. Oboje z adwersarzy pragną nas przekonać do swoich konstrukcji i krytykują się wzajemnie. Jednak Bolek, robi to, bardziej napastliwie. Ale ze względu na to, że jest producentem nie powinien tego robić. Krytykę winni wnosić obecni czy też potencjalni użytkownicy.Generalnie jak się czyta posty napisane przez Bolka, to ma się wrażenie, że obraził się na fakt skonstruowania konkurencyjnego sterownika i nie podoba mu się, że ktoś może do problemu podejść w inny sposób, niż on sam. I na koniec, Bolek, Twoje pytania w stylu jak to działa? są po prostu żenujące. To Ty, jesteś konstruktorem podobnego urządzenia i sam powinieneś się domyśleć, jak inaczej można rozwiązać, ten czy inny problem. Ty też, tak ochoczo wyjawił byś swoje tajemnice konstruktorskie, konkurencji………..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ktoś jeszcze ma wrażenie że obraziłem się na bnp za to że sterownik zrobił? :|

Czym więcej ustawień tym bardziej funkcjonalne?, nie do końca... mowa była o tym że u bnp podaje się magiczne parametry mając wpływ np na moc grzałek, sposób grzania etc po to aby grzać bezbłędnie. A nie o parametry użytkowe, typu: do jakiej temperatury ma grzać, ile czasu, czy ma być włączone mieszadło, etc-

Wolisz w aucie komputer zarządzający silnikiem czy potencjometry które trzeba sobie poustawiać po wyjechaniu z salonu,a potem ewentualnie robić drobne korekty jak zrobi się zimniej/cieplnej, pod górke/z górki?. To się zwie ergonomia...

 

Moje pytania w stylu jak to działa miały potwierdzić metode jakiej użył w zakresie wyznaczania mocy. Przy czym metoda ta jest powszechnie znana, ma ograniczenia z którymi bnp walczy(ł). Więc proszę cie, nie zarzucaj mi że ostrzę sobie zęby na jakieś super patenty bo super to one może wyglądają dla kogoś kto o elektronice/sterowaniu pojęcia nie ma.

Żeby uprzedzić fakty, po godzinach siedzę przy nowej wersji sterownika. Nie sądzę aby było tam cokolwiek z tego co bnp wymienił. Mało tego, z kilkoma forumowiczami wyszło w luźnej rozmowie czego tyczyć będą się zmiany. Może powinienem poprosić te osoby żeby teraz o tym opowiedziały?.

 

No cóż, jako chłop zboczony od elektronicznej strony chciałem pokazać gdzie jest coś do poprawy. Wyszło jak wyszło, jestem stronniczy, opryskliwy i kąsający niczym pies ogrodnika, więc w tematach bnp i kolejnych o podobnej tematyce głosu nie zabiorę. Poza tym też piszesz że to konkurencja więc chleba z pyska nie będę sobie wyrywać.

 

Chcecie zawodów, proszę bardzo. Wybierzcie kilka osób, będzie bardziej niezależnie. Poinformujcie mnie o wyborze.

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie bolek, marian się trochę zagalopował

jesteś fachowcem, dałeś swoje uwagi, ok, było by lepiej jednak byś krytykował po użyciu.

Ja nie jestem fachowcem w tej dziedzinie. Powiedziałem człowiekowi co mi jest potrzebne w sterowniku by sterował moim kociołkiem.

fachowiec to zrobił- spełnia to moje oczekiwania i jest ok.

Sterowanie ma być proste i funkcjonalne. Tak by człowiek bez instrukcji mógł odpalić sterownik i z niego korzystać.

Nie mam zamiaru teraz bolku pisać że mój sterownik jest lepszy bo nie pracowałem na twoim. Wiem tylko że mój sterownik działa w browarze i w destylacji bo to teraz się zazębia.

Nie jestem także dla Ciebie konkurencją.

Zrobiłem sobie sterownik i go pokazałem.

Może kiedyś będę miał przyjemność podłączyć Twój sterownik do swego braumaistera i porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.