Skocz do zawartości

Mieszać brzeczkę, czy zostawić w spokoju w czasie fermentacji?


0xFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nastawiłem moje pierwsze piwo (na razie z kita, bo doświadczenia nie mam):

489.jpg

 

Drożdże ładnie zaczęły pracować.

I tu mam pytanie: czy zostawić brzeczkę w spokoju - niech sobie fermentuje, czy też wskazane jest od czasu do czasu pomajtać gąsiorem, żeby się zawartość wymieszała?

 

Pozdrawiam

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu mam pytanie: czy zostawić brzeczkę w spokoju - niech sobie fermentuje, czy też wskazane jest od czasu do czasu pomajtać gąsiorem, żeby się zawartość wymieszała?

Zostaw w spokoju. Niektórzy (np. ja) bujają fermentorem, ale nie jest to standardowa procedura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw w spokoju. Niektórzy (np. ja) bujają fermentorem, ale nie jest to standardowa procedura.

Dzięki za superszybką odpowiedź ;-)

 

Mam jeszcze jedna wątpliwość. W jakiej temperaturze powinna przebiegać fermentacja?

Na stronie sklepu napisano: Fermentację zaleca się prowadzić w temperaturze 15 - 20°C.

http://biowin.pl/?bio=1&lang=pol&str=4&grupa=3&podgrupa=321&produkt=489

 

Natomiast w instrukcji dołączonej do kita napisano, że zalecana temperatura tp 21-27°C . I komu tu wierzyć?

 

Obecnie mam temperaturę ok 21°C. Myślę, że tragedii nie będzie, ale chciałbym wiedzieć czy i jaki może być wpływ na proces.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeważnie zostawiam w fermentorze plastikowe mieszadło i w razie gdy fermentacja nie chce ruszyć

to zamieszam 1 albo 2 razy aby pobudzić drożdże do pracy, a kiedy już wezmą się do roboty to mieszadło wyciągam.

Jeżeli fermentacja przebiega prawidłowo, to w ogóle nie ruszam fermentora.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coopers Wheat ma drozdze gornej fermentacji... wiec chyba lepiej w wyzszej?

Chyba drożdże samoistnie będą poruszać się po całej objętości, czyli będą i na dole i na górze oraz po środku fermentatora :D

 

Absolutnie nie ma wpływu na cokolwiek...

 

A dlaczego kristof1984 chcesz usuwać CO2 ?

Nie ma sensu usuwanie CO2, zresztą nie jest rozpuszczony aż w takiej ilości w młodym piwie. Dopiero podczas refermentacji w butelkach piwo będzie nasycone CO2.

Niech mnie ktoś poprawi, ale chyba pod wpływem zwiększonego ciśnienia w butelce CO2 rozpuszcza się w piwie i powstaje H2CO3, dopiero po otwarciu butelki następuje rozpad kwasu węglowego na H2O i CO2 :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu usuwanie CO2, zresztą nie jest rozpuszczony aż w takiej ilości w młodym piwie. Dopiero podczas refermentacji w butelkach piwo będzie nasycone CO2.

Rozumiem, że mówisz cały czas o piwach górnej fermentacji?

 

Piwa dolnej fermentacji, po cichej, są bardzo ładnie nasycone CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu usuwanie CO2, zresztą nie jest rozpuszczony aż w takiej ilości w młodym piwie. Dopiero podczas refermentacji w butelkach piwo będzie nasycone CO2.

Niech mnie ktoś poprawi, ale chyba pod wpływem zwiększonego ciśnienia w butelce CO2 rozpuszcza się w piwie i powstaje H2CO3, dopiero po otwarciu butelki następuje rozpad kwasu węglowego na H2O i CO2 :)

Cytując Czesa:

"Oto CO2 (bezwodnik kwasu węglowego) nie tylko rozpuszcza się w H2O, ale i nstępczo reaguje z H2O tworząc kwas węglowy H2CO3.

To nie jest szybka reakcja. Ale reakcja odwracalna: rozpad kwasu węglowego do dwutlenku węgla i wody także nie jest szczególnie szybką reakcją.

 

Dwutlenek wiąże się więc z wodą do kwasu węglowego powoli i dlatego lepiej jest związany w autentycznym szampanie niźli w Cin-Cin, i lepiej w piwie wyleżakowanym niźli dogazowanym wg pilnych potrzeb."

Natomiast jeśli chodzi o usuwanie CO2 podczas fermentacji czy podnoszenie temperatury fermentacji pow. 21°C (j.w., nie w jakichś piwach oryginalnych) to nie idźcie tą drogą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli chodzi o usuwanie CO2 podczas fermentacji czy podnoszenie temperatury fermentacji pow. 21°C (j.w., nie w jakichś piwach oryginalnych) to nie idźcie tą drogą :)

Szkoda, że nie ma wyjasnienia dlaczego, na chłopski rozum nie powinno szkodzić, a z tego co wiem drozdże nie lubią obecności CO2, podobnie jak alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 lata później...

No i już wiem, czemu nie można mieszać - może to zwiększać produkcję estrów. Sam to kiedyś opisałem:

http://www.browar.bi...71&postcount=47

Znalazłem ten wątek szukając sposobu na zwiększenie ilości estrów w pszeniczniakach. Czy mieszanie mocno zwiększa ich ilość?

Jak rozumieć tekst:

"Estry tworzą się podczas fermentacji w wyniku estryfikacji kwasów tłuszczowych, a także alkoholi wyższych. Ich zawartość wzrasta głównie podczas intensywnej fermentacji. Dalszy ich przyrost podczas dojrzewania piwa zależy od przebiegu procesu dofermentowania i przy długim jego czasie trwania może nastąpić nawet podwojenie ilości estrów w produkcie gotowym."

o jaki czas dofermentowania chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.