Skocz do zawartości

Typy piw


ambus

Rekomendowane odpowiedzi

Znaczy sie ze co ?? ze sie nie da czy ze Ci sie nie chce :( ?? Sam kiedys zakładałem forum i wydaje mi sie ze nie ma z tym wiekszego problemu ze strony technicznej a tym bardziej jesli ktos sie zna na piwie jak i prowadzeniu strony i forum tak jak Ty ;)

Gdyby mi się czegoś nie chciało, to nie byłoby tej strony oraz paru innych przedsięwzięć.

Forum nie służy docelowo do budowania bazy wiedzy, poradników i opracowań, tylko do dyskutowania. Jak to widzisz? 30 podforum, z opisami, po jednej recepturze w dziale ? Chaos. Nie ma szans.

 

- warto napisać - jaki sposób ( przerwy, ich czasy i temperatury) - co się osiągnie

Oczywiście, że można i pewnie z czasem się pojawi. Patrzyłeś kiedyś w:

http://browamator.pl/szczegoly.php?Zacieranie_jest_proste_&przedm=2252667&grupa_p=15&sess_id=7826016070

http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=7&przedm=555699

 

Co do samych receptur to np niedawno mialem uwarzyc moja druga (wiec nadal jestem zielony w temacie)

Jeżeli masz wątpliwości co do składu receptur - zapytaj na forum. Od tego jest :(

 

Wiec podkreslajac moj prawie list ;) bardzo by sie przydal wiekszy porzadek zeby zalwo znalesc najwazniesze tematy ,nazwy tych tematow tez powinny byc bardziej czytelne dla poczatkujacych a nie jak np.

Jeżeli coś da się znaleźć, to tylko wtedy jak użytkownicy będą przestrzegać podstaw ortografii. Wyszukiwarka jest binarna i nie zna języka polskiego... Pod każdym postem jest link RAPORTUJ i służy do informowania moderatorów oraz mnie, że coś należy zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum nie służy docelowo do budowania bazy wiedzy, poradników i opracowań, tylko do dyskutowania.

Dzieki tym dyskusjom powstaje wlasnie baza wiedzy ja tylko sugeruje zeby wyglądała bardziej jak biblioteka niz jak sklep z gazetami.

 

Jak to widzisz? 30 podforum, z opisami, po jednej recepturze w dziale ? Chaos. Nie ma szans.

Wydaje mi sie ze jak by kazdy z bardziej doswiadczonych piwowarow dodal tam przynajmniej kilka swoich badz nie swoich a gdzies znalezionych i sprawdzonych receptur to napewno nie byloby po jednej , a jesli juz by sie gdzies znalazla jedna to przynajmniej by kazdy początkujący wiedział jaki to gatunek. Chaos według mnie w tym dziale jest teraz. To była tylko moja propozycja a bedzie jak zadecydujesz :(

 

Jeżeli masz wątpliwości co do składu receptur - zapytaj na forum. Od tego jest :)

I własnie od zadawania niepotrzebnych pytan robi sie na forum bałagan i z biegiem czasu nie bedzie mozna znalesc nic konkretnego a jesli bylo by to poukładane chociażby tak jak zaproponowalem to wchodze czytam nie zadaje pytania na ktore odpowiedza mi np 3 osoby i juz bede wiedzial o co chodzi ale pozostanie kolejny watek ktory zasmieca forum przez co staje sie mniej czytelne a za jakis czas pewnie ktos zada takie same pytanie itd

Rozumie ze jak by tak wszystko pozpisywac w opracowania to pewnie aktywnosc na forum by bardzo zmalala ale mozna chyba spisac te podstawy i ladnie je jakos przykleic w odpowiednim miejscu.

 

Moze powinienem pisac o tym w tym watku

http://www.piwo.org/forum/t138-Sugestie-.html

moze wtedy ten pomysl by ci sie bardziej spodobał ;)

 

... Pod każdym postem jest link RAPORTUJ i służy do informowania moderatorów oraz mnie, że coś należy zrobić.

No to teraz sie zwiekszy liczba raportów :(;):(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samych receptur to np niedawno mialem uwarzyc moja druga (wiec nadal jestem zielony w temacie) warke zblizal sie remont mieszkania nie mialem zbytnio czasu na "przekopywanie internetu" zeby znalesc odpowiednia recepture dodam ze raczej strony w innym jezyku niz nasz odpadaja bo niezbyt znam angielski innych wogole wiec na szybko patrze w dzial receptury cos tam mozna znalesc ale nie na szybko do tego jest dyskusja czy tak czy siak moze inaczej i juz nie wiemy czy ta receptura jest dobra, mozna tez cos znalesc w dziale "Zapiski piwowarow domowych" ale jest to raczej lektura na dlugie zimowe wieczory a nie na szybkie znalezienie receptury patrze wiec na gotowe zestawy w BA sklad surowców na "Pale Ale"

- słód Pale Ale Weyermann 3,8 kg,

- słód Carahell? Weyermann 0,2 kg,

- chmiel goryczkowy Marynka 35 g (granulat),

- chmiel aromatyczny Lubelski 25 g (granulat),

- drożdże Safale US-05 11,5g,

 

patrze na Centrum Piwowarstwa tez Pale Ale

 

* Słód pilzneński 2,5 kg

* Słód monachijski 1,3 kg

* Słód karmelowy jasny 0,2 kg

* Chmiel Marynka, granulat, 35 g

* Chmiel Lubelski, granulat, 40 g

wiec sklad zupełnie inny wiec sam nie wiedzialem co mam zamowic ....

Filozoficznie powiedziałbym, że oba to Pale Ale i żaden. Pierwszy bo na niemieckich słodach, polskich chmielach i amerykańskich drożdżach, a drugi to już luźna interpretacja stylu. I to jest odpowiedź na Twoje wątpy. Jeżeli szukasz kanonicznej receptury na Pale Ale to możesz ją opracować sam. Pomoże ci w tym BJCP.

 

Surowce: Śłód pale ale, amber i/albo crystal może być użyty słód balck (barwiący) dla nadania koloru. Może być użyty cukier, kukurydza, albo pszenica, jako dodatki niesłodowane. Chmile angielskie są najbardziej odpowiednie, aczkolwiek amerykańskie i europejskie odmiany robią się coraz bardziej powszechne (w szczególności w jaśniejszych przykładach piw). Pełne charakteru drożdże angielskie. Do wersji ?burton? użyta jest woda od średnio do wysoko siarczanowej.

Nie psuj sobie zabawy, domagając się podania wszystkiego na srebrnej tacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki tym dyskusjom powstaje wlasnie baza wiedzy ja tylko sugeruje zeby wyglądała bardziej jak biblioteka niz jak sklep z gazetami.

Właśnie dla tego powstał projekt wiki piwo.org. Tylko nie ma zbyt dużo chętnych do jego redagowania. Podobnie jest z BJCP. Całość potrzebuje przeredagowania. Nikt specjalnie nie ma ochoty tego robić. Ja skrobie coś od czasu do czasu. Ale spędziłem na projecie już tyle czasu, że nie mam więcej sił. Samemu się tego zrobić nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typy piw

Mnie sie wydaje ze jest juz dzial o typach piwa: "BJCP"; http://www.piwo.org/forum/f33-BJCP-2008-PL.html

poczatkujacemu niewiele mowi taki skrót

jesli chcecie zainteresowac tematem nowe osoby to twórzcie to forum tak zeby przedewszystkim im (nam) było latiej z niego korzystac bo doswiadczeni napewno dadza sobie rade ...

pozdro ;)

To moze by pomoglo aby zmienic nazwe dzialu "BJCP 2008 PL" np. na "Klasyfikacja rodzaji piwa wg. BJCP". I po sprawie. Masz tam liste rodzaji piw, opis, przyklady komercjalne, skladniki.

I moze jeszcze by przyklejic na gorze temat: "Co to jest BJCP?" W ten sposob nowicjusze beda mogli sie skapowac o co biega.

 

Edit:

PS. Obiecuje napisac tam kilka receptur w konkretnych rodzajach piwa. ;):(

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze by pomoglo aby zmienic nazwe dzialu "BJCP 2008 PL" np. na "Klasyfikacja rodzaji piwa wg. BJCP". I po sprawie. Masz tam liste rodzaji piw, opis, przyklady komercjalne, skladniki.

I moze jeszcze by przyklejic na gorze temat: "Co to jest BJCP?" W ten sposob nowicjusze beda mogli sie skapowac o co biega.

O to własnie mi chodziło :(

 

PS. Obiecuje napisac tam kilka receptur w konkretnych rodzajach piwa. ;) ;)

Rozumie ze dodałbys jesli by powstał taki podział jak zaproponowałem jesli tak to :( dla Ciebie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wpisalem pierwsza recepture, moj domowy pszeniak. Zaczalem od tego piwa, bo mozna go latwo skopiowac ze skladnikow dostepnych w Polsce: http://www.piwo.org/forum/p24350-Dzisiaj-19-09-51.html#p24350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem się za wiki, bo jakoś nie czułem się na siłach wyczerpująco podjąć jakikolwiek temat, ale skoro jest zapotrzebowanie na proste opisy, to wkrótce to nadrobię.

Pisząc w wiki właśnie nie trzeba brać się za coś kompleksowo od A-Z ;) To przede wszystkim praca grupowa i dyskusja.

Ja jestem bardzo mocno nastawiony w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem się za wiki' date=' bo jakoś nie czułem się na siłach wyczerpująco podjąć jakikolwiek temat, ale skoro jest zapotrzebowanie na proste opisy, to wkrótce to nadrobię.[/quote']

Pisząc w wiki właśnie nie trzeba brać się za coś kompleksowo od A-Z :( To przede wszystkim praca grupowa i dyskusja.

Ja jestem bardzo mocno nastawiony w tym kierunku.

A może po prostu czas zareklamować wiki na stronie głównej. Z wyraźną notka ze potrzeba ludu pracującego? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem się za wiki' date=' bo jakoś nie czułem się na siłach wyczerpująco podjąć jakikolwiek temat' date=' ale skoro jest zapotrzebowanie na proste opisy, to wkrótce to nadrobię.[/quote'']

Pisząc w wiki właśnie nie trzeba brać się za coś kompleksowo od A-Z :( To przede wszystkim praca grupowa i dyskusja.

Ja jestem bardzo mocno nastawiony w tym kierunku.

A może po prostu czas zareklamować wiki na stronie głównej. Z wyraźną notka ze potrzeba ludu pracującego? ;)

Tak,tak tak. Muszę niestety przeklepać ręcznie wpisy z starej strony do nowej i ruszamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem się za wiki' date=' bo jakoś nie czułem się na siłach wyczerpująco podjąć jakikolwiek temat, ale skoro jest zapotrzebowanie na proste opisy, to wkrótce to nadrobię.[/quote']

Pisząc w wiki właśnie nie trzeba brać się za coś kompleksowo od A-Z ;) To przede wszystkim praca grupowa i dyskusja.

Ja jestem bardzo mocno nastawiony w tym kierunku.

Ja również mogę coś dać z siebie :) tylko dla mnie to wyglądało tak, że docelowo ma być grono redaktorów, a na razie "przyciski" mają admin i mody. No to się nie wcinałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem się za wiki' date=' bo jakoś nie czułem się na siłach wyczerpująco podjąć jakikolwiek temat' date=' ale skoro jest zapotrzebowanie na proste opisy, to wkrótce to nadrobię.[/quote'']

Pisząc w wiki właśnie nie trzeba brać się za coś kompleksowo od A-Z :) To przede wszystkim praca grupowa i dyskusja.

Ja jestem bardzo mocno nastawiony w tym kierunku.

Ja również mogę coś dać z siebie ;) tylko dla mnie to wyglądało tak, że docelowo ma być grono redaktorów, a na razie "przyciski" mają admin i mody. No to się nie wcinałem.

Była to jedna z koncepcji, ale nie została wdrożona, bo każdy uczestnik piwo.org jest de facto redaktorem i coś wnosi :)

http://www.wiki.piwo.org/index.php?title=Specjalna:Zaloguj

Warto na początek przejrzeć http://www.wiki.piwo.org/index.php/Pomoc_w_edycji_wiki#WikiText bo składnia jest ważna i jest inna niż bbcode używana na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.