Skocz do zawartości

Typy piw


ambus

Rekomendowane odpowiedzi

Z punktu widzenia osoby początkującej w serwisie przydałby się dział w który były by wyjaśnione typy piwa oraz podane jakieś podstawowe o nich informacje z przykładami piw komercjalnych. Szukałem w internecie czegoś na ten temat ale niestety nic ciekawego nie znalazłem. Jedynie wikipedia ma jako tako wyjaśnione kilka typów ale według mnie jest to zalążek tematu, ponieważ nie ma tam wszystkich typów piw o których ja słyszałem (a słyszałem o małej ilości) i i przykłady są tak jakoś mało znane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia osoby początkującej w serwisie przydałby się dział w który były by wyjaśnione typy piwa oraz podane jakieś podstawowe o nich informacje z przykładami piw komercjalnych. Szukałem w internecie czegoś na ten temat ale niestety nic ciekawego nie znalazłem. Jedynie wikipedia ma jako tako wyjaśnione kilka typów ale według mnie jest to zalążek tematu, ponieważ nie ma tam wszystkich typów piw o których ja słyszałem (a słyszałem o małej ilości) i i przykłady są tak jakoś mało znane.

Rozumiem, że chciałbyś mieć takie porównanie:

 

gatunek piwa -> przykład w przyrodzie :) Możemy wspólnymi siłami to uskutecznić tutaj :)

 

Po angielsku możesz poczytać w tym pliku

www.bjcp.org/docs/2008_Guidelines.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chciałbyś mieć takie porównanie:

 

gatunek piwa -> przykład w przyrodzie :)

Trochę to uprościłeś ale można powiedzieć że właśnie o to mi chodziło. Później można by dodać informacje o tym w jakich temperaturach dane piwo fermentuje itp.

 

Możemy wspólnymi siłami to uskutecznić tutaj :)

A tak bardziej dokładniej :)

 

Po angielsku możesz poczytać w tym pliku

http://www.piwo.org/pliki/rodzaje_piw.pdf

Że ja go wcześniej nie widziałem :/ , myślałem że zajrzałem wszędzie

jak otworzyłem ten pdf to normalnie aż mnie zatkało :) Jest on bardzo fajny, jest tam wszystko ale jest po angielsku no i żeby wszystko zrozumieć potrzebowałem słownika a i wytrzymałem tak tylko przez kilka minut, jak dla mnie jest to za bardzo rozbudowane wyjaśnienie jak na początek. Może jak go przepuszczę przez jakiegoś translatora to wtedy będzie lepiej.

Bardziej podobał mi się opis piw z http://beerrecipes.org/ , jest taki jakiś bardziej prosty :)

 

Zbieram się za to opracowanie już od dłuższego czasu.

Ambus może Twój post mnie wreszcie zmobilizuje :)

Jeżeli będziesz potrzebowała pomocy a ja będę wstanie jej udzielić to pisz śmiało.

Edytowane przez ambus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I co myślicie o tego typu opracowaniach dotyczących gatunków piwa?

Z czasem oczywiście można je rozbudowywać...

 

WITBIER

Krótka charakterystyka: Belgijskie piwo pszeniczne górnej fermentacji. Ze względu na bardzo jasną, mętną barwę zwane również piwem białym.

Zapach: słodki czasami z nutami miodowymi bądź waniliowymi. Wyczuwalne są także nuty cytrusowe, a także zapach kolendry i innych użytych przypraw.

 

Smak: Piwo to jest orzeźwiające w smaku. Na pierwszy plan wysuwa się łagodna słodycz oraz posmaki owocowe i ziołowe. Goryczka chmielowa na poziomie niskim lub średnim.

 

nasycenie CO2: wysokie

Surowce: Około 50% zasypu stanowi niesłodowana pszenica, resztę jasny słód jęczmienny. Czasami stosowany jest niewielki dodatek owsa, a także przypraw takich jak kolendra i suszona skórka pomarańczowa lub cytrynowa. Tradycyjnie stosuje się niewielkie ilości chmielu goryczkowego (czasami zaleca się aby chmiel był zwietrzały).

Zacieranie: infuzyjne, raczej wytrawne (63C)

Ekstrakt: 11-12,9

 

Temperatura fermentacji: 16-24°C

Zalecane drożdże: Wyeast 3944 Belgian Witbier, WLP 400 Belgian Wit, Safbrew S-33, Brewferm Blanche/Wit

 

Komercyjne przykłady: Hoegaarden Wit, Blanche de Bruges, Steendonk Witbier, La Trappe Witte Trappist

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie kategorie są wystarczające dla domowego piwowara:

 

1) aby pogłębić swoją wiedzę na ten temat

2) Aby mieć dobrą bazę do warzenia piwa w tym gatunku

 

Czyli posiadamy poniższe parametry, oczywiście formatowaniem tekstu nie przejmujcie się.

 

Gatunek:

Krótka charakterystyka:

Zapach:

Smak:

nasycenie CO2:

Surowce:

Zacieranie:

Ekstrakt:

Temperatura fermentacji:

Zalecane drożdże:

Komercyjne przykłady:

 

Czym zajmiemy się na początek? Może określimy jakieś ramy i podzielimy tą pracę na części ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji: 16-24°C

Może przydało by się przynajmniej zasygnalizowanie: niska temperatura fermentacji uwydatnia to i to' date=' wysoka to i to...

 

TZi[/quote']

Hmm dany styl piwa jest fermentowany odpowiednimi drożdżami, więc temperatura którą Dori wpisała determinuje nam drożdże górnej fermentacji.

 

Zastanawiam się w ogóle nad tą rubryką, czy jest potrzebna. Ale może niech Dori dopisze, bo może ma coś innego na myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dany styl piwa jest fermentowany odpowiednimi drożdżami, więc temperatura którą Dori wpisała determinuje nam drożdże górnej fermentacji.

Chodzi o subtelności typu: dla pszeniczniaka temperatura ok 18 da nam więcej posmaku banana a 22 więcej goździka ( nie pamiętam czy działa to w tą stronę czy odwrotnie ) itp. To jest cecha którą można świadomie wykorzystać do zmiany smaku piwa używając tych samych drożdży a zmieniając lekko temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji: 16-24°C

Może przydało by się przynajmniej zasygnalizowanie: niska temperatura fermentacji uwydatnia to i to' date=' wysoka to i to...

 

TZi[/quote']

generalnie istnieje taka zależność w wypadku wszystkich rodzajów piwa - im wyższa temperatura tym powstaje więcej ubocznych produktów fermentacji czyli przede wszystkim estrów i alkoholi wyższych, co wzbogaca bukiet o nuty owocowe, kwiatowe... Subtelności goździk/banan dotyczą właściwie tylko Weizenów.

Więc faktycznie może nie ma sensu definiować dokładnie temperatur, a jedynie podać: górna/dolna fermentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak dla mnie, co piwną podróż zaczynam, taki opis jest super. Wiem co jest co i z czego sie robi, a czy ma posmak banana czy goździka to chyba można samemu poeksperymentować i oczekiwać rezultatów - czysta przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu zadałem sobie trud złożenia w jeden dokument przetłumaczonego przez użytkowników piwo.org BJCP (chwała Wam za to!), wyrównania czcionki i w części poprawienia ortografii. A potem go sobie wydrukowałem i bindowałem. Muszę przyznać, że nawet często tam zaglądam. Jak ktoś chce mogę wysłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł sam chciałem to kiedys zasugerować ale jakos zapomniałem napewno takie zebranie informacji w jednym miejscu bardzo pomoze nam poczatkujacym do tego mialem zamiar tez zaproponowac zeby zrobic jakis pozadek w dziale receptury tzn.

po pierwsze podzielic na dwa działy piwa dolnej i gornej fermentacji i w kazdym tym dziale na gatunki tak zeby ktos zamieszczajac recepture umieszczał ja pod odpowiednim stylem.Wydaje mi sie ze znacznie uproscilo by to znalezienie receptur poczatkujacym piwowarom a taki zbior informacji jak napisała Dori mozna umiescic w kazdym dziale tzn mniej wiecej tak

 

Dział "Receptury"

-Piwa dolnej fermentacji

-np. pilsner

-opis tego gatunku

-receptury uzytkownikow

- -||-

-inny gatunek

-opis tego gatunku

-receptury

-Piwa gornej fermentacji

 

itd a w recepturach kazdy bardziej doswiadczony piwowar powinien wklejac swoje receptury oczywiscie takie ktore jego zdaniem byly udane.Moim zdaniem bardzo by to pomoglo mi i innym poczatkujacym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura fermentacji: 16-24°C

Może przydało by się przynajmniej zasygnalizowanie: niska temperatura fermentacji uwydatnia to i to' date=' wysoka to i to...

 

TZi[/quote']

Witam,

 

mimo że kilka już zatarłem - będę za takim właśnie opisem, ale kilkunastu podstawowych stylów piwa.

 

Sam eksperymentuję ze składami, sposobem zacierania, tylko, moim zdaniem naprawdę łatwiej czasem jak się przeczyta - że jak goźdxiki to temp...., a jak banany, to w ..... Troche upraszczam, wiem, ale jak już pisałem - dla nowego, młodego piwowara czasem wyciągnięcie wniosków z dyskusji - może być trudne - bo są one długie i często bez puenty.

 

A zakładam - że warzenie, albo wciąga ( jak mnie - i zaczyna się szukanie) - albo nie ( bo miało być tanie piwo ), i łatwiej byłoby później pomóc, ocenić, doradzić ( tak chcę widziec to forum) - gdy człek bedzie miał podstawę, dlaczego zrobił tak a nie inaczej.

 

Podsumowując - wciąż proszę, nie o tutorial - ale o zebranie wiedzy dla wielu oczywistej, ale dla początkujących - czasem czarnej magii.

Czyli wracam, niestety, do dyskusji chyba z wiosny.

 

Wtedy - drżałem przed pierwszym zatarciem słodu.

Teraz - powiem butnie - dam sobie radę.

 

Ale pomóżmy ( albo pomóżcie...) tym którzy chcą zacząć.

 

podsumowując w punktach;

- warto zrobić opis warzenia

- warto napisać - jaki sposób ( przerwy, ich czasy i temperatury) - co się osiągnie

- warto opisać sposób chmielenia ( było ostatnio o tym na forum), czyli czym, kiedy i ile - i co to da dla nosa, języka, itp.

 

pzdr

flood

Edytowane przez flood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pomóżmy ( albo pomóżcie...) tym którzy chcą zacząć.

 

podsumowując w punktach;

- warto zrobić opis warzenia

- warto napisać - jaki sposób ( przerwy, ich czasy i temperatury) - co się osiągnie

- warto opisać sposób chmielenia ( było ostatnio o tym na forum), czyli czym, kiedy i ile - i co to da dla nosa, języka, itp.

 

pzdr

flood

I całą najfajniejszą zabawę również się zabierze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że niewiele rzeczy wiadomo na pewno, a co gorsza w kazdym browarze mogą działać inaczej

 

- warto zrobić opis warzenia

dobry przykład. Wyczerpujący opis może wyglądac tak:

 

Trzymać słody 1h w 67°C.

Jak wyjdzie za wytrawne, podwyższyć 2-3*. Ja za słodowe, obniżyć 2-3*.

 

Działa dla 99% piw.

 

Reszta wiedzy jest już dyskusyjna i zbędna dla początkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko

 

wiem, że każdy z nas ma inne warunki, inną wodę, termometry wariują, gaz się wścieka, ale

 

Jak wyjdzie za wytrawne, podwyższyć 2-3*. Ja za słodowe, obniżyć 2-3*.

 

TO JEST WIEDZA!!!

 

Która istnieje na forach, jest - ale rozproszona.

 

Może przesadzam, może już powinienem czuć się w miarę doświadczonym piwowarem..

Ale na pewne tematy chciałbym móc przeczytać jednoznaczne opracowania ( tak już mam, musi być lider).

 

I wiem że stoi to w sprzeczności z tym co napisałem na początku tego posta.

 

Ale wiem jakim problemem może być wyciągnięcie jedynych słusznych wniosków z dyskusji rozproszonej w kilku forach i nastu wątkach.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że niewiele rzeczy wiadomo na pewno, a co gorsza w kazdym browarze mogą działać inaczej

Coder są pewne prawdy oczywiste ;) np. to że stosując długą przerwę w 64°C uzyskamy piwo bardziej wytrawne, gdy tę przerwę pominiemy i zatrzemy piwo w 72°C uzyskamy piwo bardziej słodkie. Są to fakty potwierdzone naukowo, wypracowane przez wieki przez setki piwowarów. Nie zgodzę się zatem, że "niewiele rzeczy wiadomo na pewno". Owszem każdy doświadczony piwowar ma swoje patenty, ale moim zdaniem początkujących trzeba uczyć teorii ogólnie przyjętej, potwierdzonej naukowo.

 

Chciałabym aby cała dostępna wiedza zarówno ta dla początkujących jak i dla zaawansowanych znalazła się w wiki. Niestety jeśli wiki tworzą tylko dwie czy trzy osoby jest to praktycznie niewykonalne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie nie jestem w stanie uskutecznić tak dokładnego podziału :(

Znaczy sie ze co ?? ze sie nie da czy ze Ci sie nie chce :) ?? Sam kiedys zakładałem forum i wydaje mi sie ze nie ma z tym wiekszego problemu ze strony technicznej a tym bardziej jesli ktos sie zna na piwie jak i prowadzeniu strony i forum tak jak Ty :)

 

Podsumowując - wciąż proszę, nie o tutorial - ale o zebranie wiedzy dla wielu oczywistej, ale dla początkujących - czasem czarnej magii.

......

 

Ale pomóżmy ( albo pomóżcie...) tym którzy chcą zacząć.

 

podsumowując w punktach;

- warto zrobić opis warzenia

- warto napisać - jaki sposób ( przerwy, ich czasy i temperatury) - co się osiągnie

- warto opisać sposób chmielenia ( było ostatnio o tym na forum), czyli czym, kiedy i ile - i co to da dla nosa, języka, itp.

 

pzdr

flood

Zwłaszcza na poczatku to jest naprawde czarna magia moze niektórzy juz nie pamietaja swoich poczatkow ale sprobujcie sobie przypomniec bo pewnie bylo tak samo jak z nami teraz albo jeszcze trudniej.Opis warzenia jest juz gdzies na forum pamietam ze czytalem go na poczatku i chociaz jest naprawde juz niezle napisany to jednak dla poczatkujacego (zielonego w temacie) jest nadal zbyt "fachowy" tzn pamietam ze jak go przeczytalem to bylo napisane np. ze w danej temp przerwa przez np 30 min i pamietam ze sie dlugo zastanawiałem jak ta przerwa ma wygladac czy ze mam wyłaczyc gaz na 30 min czy tak nim regulowac zeby caly czas przez te 30 min byla odpowiednia temp.(wiadomo ze mozna zapytac ale dla nowicjusza na forum latwiej jest przeczytac posta niz go napisac) to tylko taki watek , ale moze warto by go jeszcze przejzec patrzac nie z perspektywy kogos kto juz ma jakies doswiadczenie ale kogos kto pierwszy raz wszedl na jakakolwiek strone zwiazana z warzeniem piwa.

 

Ale wiem jakim problemem może być wyciągnięcie jedynych słusznych wniosków z dyskusji rozproszonej w kilku forach i nastu wątkach.

 

flood

Zwłaszcza jak jeszcze kazdy doda (nie mylic ze znana kontrowersyjna wokalistka ;) )w danym temacie swoje zdanie nie zawsze sluszne i nowicjusz po przeczytaniu ma taki metlik w glowie ze w najgorszym wypadku moze nawet odpuscic sobie warzenie piwa i zajmie sie robieniem szalikow i mocherowych beretów na drutach :(

 

Owszem każdy doświadczony piwowar ma swoje patenty, ale moim zdaniem początkujących trzeba uczyć teorii ogólnie przyjętej, potwierdzonej naukowo.

Dlatego własnie uważam ze takie opisy jak i podzial receptur powinny byc bardziej przejzyste dla poczatkujacych zeby kazdy mogl szybko i latwo znalesc to co go interesuje zrobic piwko a pozniej nabierajac wprawy dopracowac je do wlasnych samkow i potrzeb , bo przeciez chyba wam (nam) chodzi o to zeby jak najwiecej ludzi zainteresowac tematem wiec trzeba zrobic wszystko zeby to ułatwic.

 

Co do samych receptur to np niedawno mialem uwarzyc moja druga (wiec nadal jestem zielony w temacie) warke zblizal sie remont mieszkania nie mialem zbytnio czasu na "przekopywanie internetu" zeby znalesc odpowiednia recepture dodam ze raczej strony w innym jezyku niz nasz odpadaja bo niezbyt znam angielski innych wogole wiec na szybko patrze w dzial receptury cos tam mozna znalesc ale nie na szybko do tego jest dyskusja czy tak czy siak moze inaczej i juz nie wiemy czy ta receptura jest dobra, mozna tez cos znalesc w dziale "Zapiski piwowarow domowych" ale jest to raczej lektura na dlugie zimowe wieczory a nie na szybkie znalezienie receptury patrze wiec na gotowe zestawy w BA sklad surowców na "Pale Ale"

- słód Pale Ale Weyermann 3,8 kg,

- słód Carahell? Weyermann 0,2 kg,

- chmiel goryczkowy Marynka 35 g (granulat),

- chmiel aromatyczny Lubelski 25 g (granulat),

- drożdże Safale US-05 11,5g,

 

patrze na Centrum Piwowarstwa tez Pale Ale

 

* Słód pilzneński 2,5 kg

* Słód monachijski 1,3 kg

* Słód karmelowy jasny 0,2 kg

* Chmiel Marynka, granulat, 35 g

* Chmiel Lubelski, granulat, 40 g

wiec sklad zupełnie inny wiec sam nie wiedzialem co mam zamowic i wyszlo tak ze zaczol sie remont a ze robie go sam pewnie jeszcze troche potrwa no i piwko nie uwarzone a zapasy z 1 warki pomalu sie koncza kiedy wezme sie za druga pewnie pierwszej juz nie bedzie ;) a gdybym znalazl przepis pewny sprawdzony przez was doswiadczonych piwowarow pewnie by juz bylo w butelkach a w pozniejszym czasie sam bym kombinowal cos z tym przepisam no chyba ze taki by mi odpowiadal .

 

Wiec podkreslajac moj prawie list :( bardzo by sie przydal wiekszy porzadek zeby zalwo znalesc najwazniesze tematy ,nazwy tych tematow tez powinny byc bardziej czytelne dla poczatkujacych a nie jak np.

Typy piw

Mnie sie wydaje ze jest juz dzial o typach piwa: "BJCP"; http://www.piwo.org/forum/f33-BJCP-2008-PL.html

poczatkujacemu niewiele mowi taki skrót

jesli chcecie zainteresowac tematem nowe osoby to twórzcie to forum tak zeby przedewszystkim im (nam) było latiej z niego korzystac bo doswiadczeni napewno dadza sobie rade ...

pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.