Skocz do zawartości

Gdzie zlecić badanie wody?


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

wodę do warzenia czerpię z przydomowej studni. Chciałbym jednak zacząć świadomie przygotowywać wodę do zacierania i warzenia, toteż chcę zlecić jej analizę. Czy ktoś może polecić mi jakiś ośrodek, który zrobi to za rozsądną kwotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe parametry wody można zmierzyć preparatami akwarystycznymi - np. odczyn, twardość (ogólną, węglanową), zawartość związków azotowych (świadczących o np. o zanieczyszczeniach biologicznych, czy przecieku nawozów sztucznych)- azotynów, azotanów, amoniaku. Są jeszcze testy na bodajże żelazo, fosfor. Ja używam pasków jednorazowego użytku, które podają zawartość ww. związków. Możesz spróbować wziąć próbkę wody i odwiedzić jakiegoś akwarystę, ewentualnie sprawdzić w sklepie, czy takich pasków nie sprzedają na sztuki. Może to byc tańsza alternatywa względem testu w laboratorium - jeden pasek to koszt poniżej złotówki (np. http://allegro.pl/jbl-test-6w1-50-testow-mega-promocja-i2784817054.html, http://allegro.pl/jbl-test-6in1-x50szt-ph-gh-kh-no2-no3-cl-i2842650743.html).

 

Testami tymi nie zmierzy się jednak obecności drobnoustrojów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody do spożycia wykonują też sanepidy i wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, czasem też niektóre firmy prywatne - sprawdź, czy w pobliżu Ciebie ktoś zajmuje się takimi i czy te badania są akredytowane w Polskim Centrum Akredytacji. Możesz też na stronie PCA wyszukać laboratoria badawcze (nr akredytacji będzie zaczynał się od AB), które zajmują się takimi badaniami w najbliższej Tobie okolicy. Koniecznie przed poborem zadzwoń do wybranego laborotorium i zapytaj o warunki poboru, pojemniki, czas i warunki transportu, ponieważ mają one wpływ na niektóre parametry wody. Zawodowo zajmuję się badaniami wód podziemnych (nie do spożycia przez ludzi) i ścieków, więc temat nie jest mi obcy. Pozdrawiam!

Edytowane przez chemikmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.