Jump to content
Sign in to follow this  
karczmarz

Gdzie zlecić badanie wody?

Recommended Posts

Witajcie,

wodę do warzenia czerpię z przydomowej studni. Chciałbym jednak zacząć świadomie przygotowywać wodę do zacierania i warzenia, toteż chcę zlecić jej analizę. Czy ktoś może polecić mi jakiś ośrodek, który zrobi to za rozsądną kwotę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podstawowe parametry wody można zmierzyć preparatami akwarystycznymi - np. odczyn, twardość (ogólną, węglanową), zawartość związków azotowych (świadczących o np. o zanieczyszczeniach biologicznych, czy przecieku nawozów sztucznych)- azotynów, azotanów, amoniaku. Są jeszcze testy na bodajże żelazo, fosfor. Ja używam pasków jednorazowego użytku, które podają zawartość ww. związków. Możesz spróbować wziąć próbkę wody i odwiedzić jakiegoś akwarystę, ewentualnie sprawdzić w sklepie, czy takich pasków nie sprzedają na sztuki. Może to byc tańsza alternatywa względem testu w laboratorium - jeden pasek to koszt poniżej złotówki (np. http://allegro.pl/jbl-test-6w1-50-testow-mega-promocja-i2784817054.html, http://allegro.pl/jbl-test-6in1-x50szt-ph-gh-kh-no2-no3-cl-i2842650743.html).

 

Testami tymi nie zmierzy się jednak obecności drobnoustrojów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne wody do spożycia wykonują też sanepidy i wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, czasem też niektóre firmy prywatne - sprawdź, czy w pobliżu Ciebie ktoś zajmuje się takimi i czy te badania są akredytowane w Polskim Centrum Akredytacji. Możesz też na stronie PCA wyszukać laboratoria badawcze (nr akredytacji będzie zaczynał się od AB), które zajmują się takimi badaniami w najbliższej Tobie okolicy. Koniecznie przed poborem zadzwoń do wybranego laborotorium i zapytaj o warunki poboru, pojemniki, czas i warunki transportu, ponieważ mają one wpływ na niektóre parametry wody. Zawodowo zajmuję się badaniami wód podziemnych (nie do spożycia przez ludzi) i ścieków, więc temat nie jest mi obcy. Pozdrawiam!

Edited by chemikmarcin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.