Skocz do zawartości

Temperatura cichej fermentacji


przemak

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny problem poczatkujacego - nie miala baba klopotow :ble:

Otoz mam pierwsza warke w cichej fermentacji. Dopiero pare dni, a juz na dnie sporo osadu sie zebralo - w zwiazku z tym spodobal mi sie ten etap, brewkit nie brewkit, osadu mniej. Teraz w cichej jest lager, stoi sobie w piwnicy/garazu na podlodze i ma jakies 11°C, podobnie jak w burzliwej. Mniej nijak nie chce byc, zreszta cieplej sie zrobilo, wiec dobrze, ze temperatura za bardzo nie wzrosla. W zwiazku z pogoda mam pytanie co do temperatur cichej fermentacji piw gornej fermentacji - powinna byc nizsza niz burzliwej, ale czy moze byc sporo nizsza? Szukalem, ale konkretow nie znalazlem. W domu mam 21°C i jest to OK do burzliwej (zaczynam w 21°C, w czasie fermentacji jest bardzo stabilne 22°C), ale w piwnicy bedzie 16°C, a w rogu garazu, jak pisalem 11°C - czy te 16°C w piwnicy to nie za niska temperatura do cichej fermentacji takiego ale czy bittera? Czy lepiej w piwnicy - czyli 16°C czy lepiej w domu, czyli 21°C ? Na rozum to fajnie by bylo 18°C, ale skad to wziac?

I druga sprawa - zakladajac, ze cicha w 16°C bedzie OK, to rozlewamy w domu, w 21°C ? Zalozmy, ze sie zbytnio nie ogrzeje, ale w koncu to nie lager. No a potem, po rozlaniu, od razu do piwnicy czy jak normalnie pare dni w cieplym, w pokoju?

Dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam 21°C i jest to OK do burzliwej (zaczynam w 21°C, w czasie fermentacji jest bardzo stabilne 22°C), ale w piwnicy bedzie 16°C, a w rogu garazu, jak pisalem 11°C - czy te 16°C w piwnicy to nie za niska temperatura do cichej fermentacji takiego ale czy bittera?

Przy 11* można by się zastanawiać, ale 16* będzie bardzo dobre na cichą, go for it.

Temperaturą przy rozlewie nie przejmuj się wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 11* można by się zastanawiać' date=' ale 16* będzie bardzo dobre na cichą, go for it.[/quote']

O to chodzi, dziekuje! Rozumiem, ze z refermentacja nie bedzie problemu?

Ale dobrze jest potrzymać 2-3 tygodnie w domu po butelkowaniu, lager możesz od razu wstawiać w 11*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze jest potrzymać 2-3 tygodnie w domu po butelkowaniu.

Tak wlasnie robie' date=' ale pare dni - 2-3 tygodnie az? Szczerze mowiac to niektore warki nie wytrzymaly u mnie tyle :ble:[/quote']

No cóż, możesz wypić młode piwo albo dobre piwo.

Próbuj co tydzień, czasem po tygodniu już się nagazuje, czasem i trzy są za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, możesz wypić młode piwo albo dobre piwo.

Wiem, dlatego powzialem zobowiazanie noworoczne, ze bedzie piwo czekac tyle tygodni, ile ma BLG :ble:

 

Próbuj co tydzień, czasem po tygodniu już się nagazuje, czasem i trzy są za mało.

Z nagazowaniem nie mialem problemu, piwo bylo 2-3 dni w pokoju a potem piwnica, 16°C.

Szczerze mowiac to wole nawet, zeby zbytnio nagazowane nie bylo, bardziej odpowiada mi gazowanie mojego piwa niz przemyslowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zapytam tutaj zeby nie otwierac nowego topic. Moje Ale (tez brewkit itez pelno osadu)w drugim fermentatorze stoi w cichej od 4 dni w temp 17/18* (fermentacja w 20/21*),chcialem zlac do butelek po tygodniu, z tego co zrozumialem po zlaniu, butelki musze potrzymac jeszcze przez kilka dni w temp fermentacji? (tj 20/21*).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że fermentacja burzliwa przebiegała w temp 20-21°C, a cicha w temp 17-18°C. Nie wiem jakie masz warunki, ale po rozlewie przetrzymaj to piwo w 17-18°C, aby się nagazowało, a później jeśli masz możliwość to przenieś butelki do zimniejszego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.