Skocz do zawartości

Wybór drożdży


ostek

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie piwo chcesz robić?

 

dokladnie

jednak jeśli jesteś bardzo początkujący i nie masz jeszcze konceptu, to polecam klasyczne Ale na us05, odnośnie S23 nie wiem czy wiesz to dolna fermentacja, a S33 są do pszenic, witów, grodziskich itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sciągniesz piwo na drugą fermentacje od dołu, spod piany to automatycznie nie masz się czego bać;)

 

z tego co piszesz to us05 beda dla Ciebie najlepsze, sam chyba nawet zrobiłem kiedyś WES na tych drożdżakach i było dobrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tej czapy drożdży na piwie nie zauważyłem od conajmniej kilku warek na US-05. Nie wiem, czy to dlatego, że dłużej stoi na burzliwej, czy też te drożdże są teraz jakieś inne. W pierwszych warkach, zrobionych na nich, musiałem się wężykiem przebijać do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może

Danstar Nottingham,

Polecam ten szczep. Dają smaczne piwo typu Ale i pięknie osiadają na dnie butelki po refermentacji.

 

Co do US05 też tworzą spektakularne czapy piany. Dobrze że nie takie wielkie że piana wychodzi z fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za opinie. Na ich podstawie wybór padł na US-05.

 

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie samego dozowania drozdzy. Producent zaleca rehydratacje w ilości 10-krotnie wiekszej niz masa drozdzy. Rozumiem ze bedzie to 1 litr, tak?? I czy lepiej to zrobic w litrze wody czy brzeczki? Po odczekaniu 30 minut ma sie z tego zrobic "krem" ktory potem trzeba dodac do brzeczki. Czy po dodaniu tego "kremu" wszytsko razem wymieszac w fermentatorze??

 

A moze lepiej na pierwszy raz po prostu rozsypac drozdze po powierzchni brzeczki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze stosuje rehydrację.

 

Nie jeden litr tylko około 110 ml wody, najlepiej sterylnej ( ja gotowaną, wrzącą wlewam do szklanki i przykrywam. W tej szklance studzę do ok 25 stopni celsjusza). Jeżeli drożdże nie chcą się rozpuścić, można co jakiś czas delikatnie zakręcić naczyniem z zawiesiną.

 

Uzyskany krem dodaję do ostudzonej i napowietrzonej brzeczki, nie mieszam. Mieszanie następuje jak przenoszę fermentor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskany krem dodaję do ostudzonej i napowietrzonej brzeczki, nie mieszam. Mieszanie następuje jak przenoszę fermentor.

 

Czy są jakieś przeciwskazania by napowietrzanie brzeczki (intensywne kołysanie fermentorem) przeprowadzać bezpośrednio po zadaniu drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w instrukcji do rehydracji pisze żeby zamieszać brzeczką przez napowietrzanie.

http://www.wiki.piwo...rzenie_brzeczki

 

Edycja: Za duży skrót myślowy z mojej strony. Właśnie nie spotkałem się z opinią, że nie można napowietrzać po zadaniu drożdży.

Edytowane przez pershi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.