Skocz do zawartości

Przerwany słupek czerwonego płynu w termometrze


bajo33

Rekomendowane odpowiedzi

Termometr do wody z lodem na parę minut a potem do wrzątku. Czynność powtórzyć kilkukrotnie do momentu usunięcia przerwy. Termometr trzymać w pozycji pionowej.

Norbert cieszę się że, wracasz na forum :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr do wody z lodem na parę minut a potem do wrzątku. Czynność powtórzyć kilkukrotnie do momentu usunięcia przerwy. Termometr trzymać w pozycji pionowej.

Ten sposób pomógł mi połączyć płyn w termometrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr do wody z lodem na parę minut a potem do wrzątku. Czynność powtórzyć kilkukrotnie do momentu usunięcia przerwy. Termometr trzymać w pozycji pionowej.

Ten sposób pomógł mi połączyć płyn w termometrze.

Także w ten sposób naprawiłem termometr, ale po tym zabiegu zaczął przekłamywać o 3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr do wody z lodem na parę minut a potem do wrzątku. Czynność powtórzyć kilkukrotnie do momentu usunięcia przerwy. Termometr trzymać w pozycji pionowej.

Ten sposób pomógł mi połączyć płyn w termometrze.

Także w ten sposób naprawiłem termometr, ale po tym zabiegu zaczął przekłamywać o 3 stopnie.

 

I ja tak zrobiłem, ale tak samo jak klisz termometr zaczął przekłamywać o około 2-3 stopnie niestety, więc porównaj po tym zabiegu z jakimś innym czy nie kłamie. Mi i tak przy następnej warce się stłukł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także panowie "wirówka" nie pomogła, metody "lody i wrzątku" nie próbowałem, strzałem w dziesiątkę okazała się zapalniczka ! Podgrzałem zbiorniczek na dole aby słupek płynu wlał się do pojemniczka na górze termometru. Porównałem z innym termometrem, który był wcześniej wyskalowany i super, nic nie przekłamuję. Dzięki za porady, termometr ocalony !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam i odgrzewam temat.

 

Naprawiłem swój termometr ALLA zapalniczką i faktycznie przekłamuje o 2 st. C.

Nie sprawdzałem wcześniej czy we wrzącej wodzie pokazywał 100 st.C, ale teraz jest 98 (możliwe by nigdy nie był wyskalowany?). Czy ktoś wie czy w niżej temperaturze też przekłamuje stale o te 2 st C? Czy np. w 52 st. C będzie to 3, 4 albo więcej? Jeśli jest to stała wartość przekłamania, to do następnych zakupów można by na nim pracować biorąc poprawkę... Nie mam innego termometru by to samemu sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie im wyższa temperatura tym większe różnice z elektronicznym. Do 72°C to jest 0,5 - 1°C różnicy.

A Kupiłem z przerwą w cieczy i naprawiałem go nad płomieniem.

Polecam mieć dwa termometry zawsze przy jakichś niejasnościach można się posiłkować drugim. Elektroniczny kupiłem w Ikei za 25 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się kiedyś dowiedziałem, to termometry cieczowe najmniejszy błąd dają mniej więcej w środku skali. Im wyższa lub niższa temperatura od środka tym większy błąd. Niestety cieczówki tak mają, że błąd dla każdej temperatury jest inny.

Jak zbiłem swój (cieczowy) to przeszedłem na elektronikę (z sondą) i sobię chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem wcześniej czy we wrzącej wodzie pokazywał 100 st.C, ale teraz jest 98 (możliwe by nigdy nie był wyskalowany?).

Hmm nie wiem czy wiesz, ale woda wcale nie zawsze wrze w 100C - może stąd ten "błąd"? Temperatura wrzenia zależy między innymi od ciśnienia atmosferycznego, które z kolei jest zależne od wysokości n.p.m. - im wyżej, tym mniejsze. W związku z tym na większej wysokości zagotujesz wodę w niższej temp. Np. u mnie w domu woda gotuje mi się w ok. 96-97C - nie mam na tyle dokładnego sprzętu, żeby to lepiej zmierzyć. Można jeszcze wyliczyć matematycznie

 

Najciekawsze jest jednak to, że jakbyś gotował np. groch w górach, to zajmie Ci to więcej czasu, niż w niżej położonym miejscu, ponieważ woda będzie wrzeć w niższej temperaturze :) Ile w tym prawdy? - nie jestem pewien, tak mnie uczyli :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, biorąc pod uwagę wszystkie komentarze, chyba nie ma co sie obawiać póki co dalszego używania takiego termometru. Tym bardziej, że wśrodu skali ma być najmniejsze przekłamanie. Wciąż elektroniczny z sondą jest w perspektywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.