Jump to content
Sign in to follow this  
henzzik

Pierwsza warka

Recommended Posts

Wczoraj zrobiłem swoją pierwszą warkę-lager. Fakt z brewkita bo oprócz puszki byly inne potrzebne rzeczy. Nie bulga w rurce ale tym się nie przejmuje bo mam pewnie nieszczelny pojemnik i uchodzi na łaczeniu zamknięcia bo czuć prace drożdży wokół wieka. Pytanie moje brzmi: kiedy po całej fermentacji przelewać do butelek jak °Blg spadnie do 1°Blg czy jak spadnie do 1/3°Blg początkowego. Balling początkowy wynosił 12.

Pozdrawiam

potrzymaj tyle co producent brewkita zaleca potem zmierz Blg i wtedy sie będziesz martwił albo raczej nie będziesz sie martwił bo będzie ok. u mnie 2 puszki zrobione i blg spadało do 0

Edited by mckolek

Poczekaj aż spadnie i już nie zmieni wartości prze kolejne 3-4dni. Jeśli będzie to wysokie wg .Ciebie BLG rozważyłbym cichą, a jeśli zatrzyma się powiedzmy na 5/6 to możesz podpytać a lepiej poszukać :) ... na razie jednak zalecałbym zapomnieć o tej brzeczce na jakiś czas :)

Edited by gottri

W czwartek to co najwyżej możesz tam pierwszy raz zerknąć! Jeśli będzie zadowalająco (a raczej nie będzie) to następnie sprawdzisz ponownie w poniedziałek czy dalej jest tyle samo. Jeśli będzie niżej to poczekasz do kolejnego czwartku itd itd :) cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość

Cierpliwości nabrałem przy robieniu serów :D tu mnie postu mnie interesuje jak ściśle trzeba się trzymać instrukcji dołączonej do brewkitu. Jak się nie mylę to tam pisali coś o okolicach tygodnia. Wiadomo to tylko wytyczne i nie należy się ich trzymać sztywno.

Dobra zasada mówi, że trzymasz z klucza dwa tygodnie. Pod koniec tego okresu zaczynasz mierzyć i jeśli stwierdzisz, że fermentacja się zakończyła - butelkujesz.

Pamiętaj: w piwowarstwie to nie czas jest wyznacznikiem, ale pomiar. Oczywiście, czasem fermentacja może się skończyć wcześniej, ale trzeba też dać drożdżom opaść na dno itd.

Poczytaj forum i wiki, na to pytanie odpowiadano już setki razy.

Za namową kolegi gottri dziś pierwszy raz zaglądnąłem do fermentatora. Na ściankach widać linie do której pracowały drożdże, wziąłem 1 próbkę i °Blg=0.5. Czy w najbliższym czasie przystąpić do rozlewu do butelek czy się jeszcze wstrzymać?

Piwo rozlane do butelek i przeniesione do chłodnej piwnicy, teraz tylko czekać :|

Brew kity, jeżeli nie dojdzie do zakażenia, udają się w 99%. Powodzenia!

Tak to prawda, Brewkit to jak zupka chińska, zalać wodą doprawić wedle uznania :D