Skocz do zawartości

Barwiące kapsle


LukasB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wczoraj butelkowałem swoje Belgian Pale Ale, podczas dezynfekcji butelek, złotych kapsli i rurek zauważyłem dziwną rzecz. Woda zabarwiła się na złoto. Jako, że kapsle są tego koloru, napewno one są głównym powodem tego incydentu. Dezynfekowałem w pirosiarczynie sodu, w 4 litrach roztworu kapsle itd leżały sobie przez ok 2 godziny. Czy metal, z którego wykonane są kapsle może jakoś reagować z piro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kapsle rdzewieją jak się nie umie z nimi obchodzić.

 

Kapsle najlepiej dezynfekować wrzątkiem, bo silne utleniacze wchodzą w reakcję ze zwykłą blachą i to mogło spowodować puszczenie koloru.

 

Sam sobie sprawdzę czy np. nadwęglan sodu zrobi coś z kapslami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to nie wiem kiedy i kto wpadł na dezynfekcję kapsli, jeśli przechowuje się je w szczelnym pojemniku nie trzeba takich zabiegów robić /przynajmniej ja od dawna tak postępuję/ , Wszelka chemia powoduje że kapsle później rdzewieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ma prawo barwić.

Budowa kapsla jest bardzo prosta i używanie na nich chemii, czy innych środków inwazyjnych skracają ich życie.

To co Ci się zabarwiło to po prostu lakier.

Każdy kapsel zbudowany jest tak, że z blachy stalowej (i w zależności kto produkuje dla kogo, jest ona albo miękka, albo twarda - czyli grubsza. I żadne nie są lepsze czy gorsze, wbrew temu co się często spotyka na forum) wycina się wykrojnikiem daną formę, którą pokrywa się lakierem, np złotym, srebrnym etc. a na to lakier zabezpieczający bezbarwny (chyba nawet kilka warstw, ale nie jestem pewien). Ten kolorowy łatwo uszkodzić, więc nie ma sensu pozbywać się chemią warstwy zabezpieczającej, bo powoduje to takie problemy jak napisał kolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zawsze dezynfekowałem wrzątkiem, nie wiem co mnie wczoraj podkusiło aby zrobic to piro. Lekko kolor puściły ale ważne że zdezynfekowane.

Josephik to mówisz, że nie dezynfekujesz kapsli? Prosto z szczelnego woreczka bierzesz i już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw piwko jak jest najwyżej będziesz miał metaliczny posmak w piwie, ale jak nie było widać rdzy to raczej nie. Ja już od kilkunastu warek robię tak jak Jozefik, nie ma sensu dezynfekować kapsli jeżeli są one w szczelnym opakowaniu :) ewentualnie na 5 minut przed kapslowaniem gorącą wodą, ale to jak paczka była otwarta długo lub kapsle wysypały mi się na podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze kapsle rdzewiały od zewnątrz, ale to dlatego że często psikam piro już na ustawione w skrzynkach zamknięte butelki z piwem - skutecznie zapobiega to składaniu jaj i zimowaniu much czy innego robactwa w okolicach skrzynek czy na butelek. No i dość skutecznie też zapobiega rozwojowi grzyba na ścianach czy podłodze piwnicy. Rdza na zewnątrz kapsla nijak nie wpływa nasmak piwa, tylko co najwyżej trzeba przetrzeć szyjkę przed nalaniem go - rdza często zostaje na brzegu szyjki butelki, tam gdzie stykała się ona z kapslem.

Swoją drogą, kapsle mają w środku taką miękką uszczelkę - póki ona się w miarę dobrze trzyma, nic piwu w środku nie może zaszkodzić (prócz niedociśnięcia kapsla, naturalnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.