Jump to content

Recommended Posts

Witam. Wczoraj butelkowałem swoje Belgian Pale Ale, podczas dezynfekcji butelek, złotych kapsli i rurek zauważyłem dziwną rzecz. Woda zabarwiła się na złoto. Jako, że kapsle są tego koloru, napewno one są głównym powodem tego incydentu. Dezynfekowałem w pirosiarczynie sodu, w 4 litrach roztworu kapsle itd leżały sobie przez ok 2 godziny. Czy metal, z którego wykonane są kapsle może jakoś reagować z piro?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie kapsle rdzewieją jak się nie umie z nimi obchodzić.

 

Kapsle najlepiej dezynfekować wrzątkiem, bo silne utleniacze wchodzą w reakcję ze zwykłą blachą i to mogło spowodować puszczenie koloru.

 

Sam sobie sprawdzę czy np. nadwęglan sodu zrobi coś z kapslami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak szczerze to nie wiem kiedy i kto wpadł na dezynfekcję kapsli, jeśli przechowuje się je w szczelnym pojemniku nie trzeba takich zabiegów robić /przynajmniej ja od dawna tak postępuję/ , Wszelka chemia powoduje że kapsle później rdzewieją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś kapsle też traktowałem wrzątkiem.

Ale już od dawna ( tak jak pisze josefik) z woreczka na buteleczkę i pod kapslownicę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście ma prawo barwić.

Budowa kapsla jest bardzo prosta i używanie na nich chemii, czy innych środków inwazyjnych skracają ich życie.

To co Ci się zabarwiło to po prostu lakier.

Każdy kapsel zbudowany jest tak, że z blachy stalowej (i w zależności kto produkuje dla kogo, jest ona albo miękka, albo twarda - czyli grubsza. I żadne nie są lepsze czy gorsze, wbrew temu co się często spotyka na forum) wycina się wykrojnikiem daną formę, którą pokrywa się lakierem, np złotym, srebrnym etc. a na to lakier zabezpieczający bezbarwny (chyba nawet kilka warstw, ale nie jestem pewien). Ten kolorowy łatwo uszkodzić, więc nie ma sensu pozbywać się chemią warstwy zabezpieczającej, bo powoduje to takie problemy jak napisał kolega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie zawsze dezynfekowałem wrzątkiem, nie wiem co mnie wczoraj podkusiło aby zrobic to piro. Lekko kolor puściły ale ważne że zdezynfekowane.

Josephik to mówisz, że nie dezynfekujesz kapsli? Prosto z szczelnego woreczka bierzesz i już?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takim razie kończę w zdezynfekcją kapsli. A jak radzicie? Odkapslować piwko i zakapslować jeszce raz już kapslami z woreczka czy zostawić? Nie chciałbym rdzy na kapslach...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kapsle zalewam wrzątkiem ,po napełnieniu butelki zraszaczem "psik" piro na szyjkę ,tam gdzie styka się z kapslem.Raz miałem złote kapsle i one miały ślady rdzy od spodu-pewnie przez piro,teraz mam białe i z nimi nie mam takiego problemu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zostaw piwko jak jest najwyżej będziesz miał metaliczny posmak w piwie, ale jak nie było widać rdzy to raczej nie. Ja już od kilkunastu warek robię tak jak Jozefik, nie ma sensu dezynfekować kapsli jeżeli są one w szczelnym opakowaniu :) ewentualnie na 5 minut przed kapslowaniem gorącą wodą, ale to jak paczka była otwarta długo lub kapsle wysypały mi się na podłogę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie zawsze kapsle rdzewiały od zewnątrz, ale to dlatego że często psikam piro już na ustawione w skrzynkach zamknięte butelki z piwem - skutecznie zapobiega to składaniu jaj i zimowaniu much czy innego robactwa w okolicach skrzynek czy na butelek. No i dość skutecznie też zapobiega rozwojowi grzyba na ścianach czy podłodze piwnicy. Rdza na zewnątrz kapsla nijak nie wpływa nasmak piwa, tylko co najwyżej trzeba przetrzeć szyjkę przed nalaniem go - rdza często zostaje na brzegu szyjki butelki, tam gdzie stykała się ona z kapslem.

Swoją drogą, kapsle mają w środku taką miękką uszczelkę - póki ona się w miarę dobrze trzyma, nic piwu w środku nie może zaszkodzić (prócz niedociśnięcia kapsla, naturalnie)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.