Skocz do zawartości

RED IRISH - poszło w kanał


lolo

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałbym wszystkich powitać!

To mój pierwszy post więc postaram się opisać sytuację szczegółowo.

 

Nie dawno postanowiłem nawarzyć RED IRISH 12 blg z zacieraniem.

Sam proces zacierania chmielenia itd wyszedł b. dobrze.

Fermentacja na drożdżach fermentis s-04 przy temperaturze 18-19 st.- burzliwa 7 dni pomiar blg wyniósł 5. Przelane zostało na cichą na kolejne 7 dni(po tygodniu blg- 3). W końcu przyszedł czas na butelkowanie.

Przelałem piwko (w zapachu nie wykryłem żadnego kwasu itp.) do drugiego fermentora z kranikiem ( po dezynfekcji piro) i dodałem 6g glukozy na litr piwa. Butelki wyparzone dzień wcześniej wrzątkiem+krople domestosu, wypłukane dokładnie po domestosie. Przed samym butelkowaniem pryskane mieszanka wody+piro (litr wody+ 1/2 łyżki piro) i odwieszone na suszarkę na jakieś 20 min. Kapsle wyparzone. Czyli by się wydawało, że wszystko w porządku :)

Dzisiaj postanowiłem z dziwnym niepokojem otworzyć jedną butelkę i zobaczyć jak się chowa piwko ( po 1,5 tygodnia po butelkowaniu) i tu..... niesamowity smród kwasem, w smaku... hmmm nawet nie dałem rady przełknąć, kwaśne jak cholera :( Z przykrością zmuszony byłem wylać w kanał 40 buteleczek.

 

Panie i Panowie,

Co zrobiłem nie tak, że zwaliłem mój napój bogów :(

za wszelkie podpowiedzi i sugestie z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzone było w wannie z zimną wodą, no i musze przyznać, że mieszałem czasami :/ żeby szybciej ostudzić.

Stało w piwnicy, otworzyłem fermentator dopiero przed samym zlaniem na cichą. Mierzenie blg robiłem wyparzonym belgomierzem.

Szkoda mi tego piwa bo już nawet etykietę nietypową miałem na nie :(

Wszystkie butelki takie same.

Edytowane przez werek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam na cichej fermentacji belgian pale ale i american cascade pale ale i nie chciałbym, żeby też poszło w kanał :/

 

w załączeniu próba laserowej etykiety na butelce do reda

post-5343-0-46180500-1354292649_thumb.jpg

Edytowane przez werek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzenie blg robiłem wyparzonym belgomierzem.

 

I ile tych belgów tam Ci zmierzył?

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :-) Ballingomierz / areometr, belgów zostawmy w spokoju :-)

Co do przyczyn infekcji - mieszanie przy studzeniu mogło się przyczynić, jeśli nie wysterylizowałeś porządnie mieszadła to już chyba znasz najbardziej prawdopodobną przyczynę. Od chwili gdy kończysz chmielenie każdy obiekt który będzie miał jakikolwiek kontakt z brzeczką musi być sterylnie czysty, do tego dochodzi unikanie kontaktu z powietrzem, na tyle na ile to możliwe (oczywiście, brzeczkę trzeba natlenić dla drożdży, ale to się wtedy robi w czystym pomieszczeniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się muszę wytłumaczyć :) u mnie potocznie belgomierz to ballingomierz :) Przepraszam za wdrażanie slangów :) mieszadło było wyparzone. Naprawdę starałem się sterylizować wszystko.

Po cichej fermentacji blg wyniosło 3.

Edytowane przez werek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, możliwe że nie dojdziesz przyczyny, ja też u siebie w butelkach ze stoutem wypatrzyłem kożuszek i nie wiem kiedy złapało.

Wylewać na razie nie mam zamiaru, to zawsze zdążę zrobić.

Pozostaje przykładać większą uwagę do czystości / sterylności w procesie.

Ważne będzie sprawdzenie czy następna warka fermentowana w tym samym pojemniku będzie w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzaka już brak, kuchnia może być przykładem czystości :) Zastanawiałem się czy może mieć znaczenie użycie wężyka którym przelewam wino? mimo dokładnej sterylności owego wężyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie za dużo bawiłeś się z butelkami, może domestos nie był dobrze wypłukany i dał smród i posmak, ale z drugiej strony była tylko jego kropla.

Na kwasach się nie znam, na 35 warek nie było czegoś takiego u mnie, uffff, a smakowałeś piwo tuż przed butelkowaniem? Było dobre? W ciągu 1,5 tygodnia kwach maksymalny że przełknąć nie można, może? Smakowałeś wszystkie butelki, może ta jedna była taka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu miałeś niefart,ja tam w kuchni mam syf,chleb na zakwasie,miele słód w tym samym pomieszczeniu,do tego wyrko psa z samą suką która jest siedliskiem kurzu i roztoczy i jakoś infekcji za dużo nie miałem,na ponad 100 ileśtam warek ze 3 czy 4 razy się trafiło,z tego jena prawie nie do wypicia,bo znaleźli się amatorzy na to badziewie.

jedną miałem ewidentnie od źle zdezynfekowanych butelek(stary chlor),cześć się przegazowała,część nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smakowałem piwo tuż przed butelkowaniem, zapach i smak wyśmienity. Jak wylewałem do kanału każdą jedną butelkę odlewałem do kubka i zwracałem uwagę na klarowność, zapach i smak. Wszystkie jednakowe śmierdzące i nie pijalne. Mało tego z tej warki robiłem piwo kobiece malinowe - resztkowe z przepisu Zbyszka T; dziś ma 4 dzień od butelkowania i czuć kwas, mniej bo w nim jest i słodziki i sok malinowy, ale jednak czuć. Piwo jest pijalne, moja LP nawet nie wyczuła żadnego dziwnego i innego posmaku w malinowym. Zostawiłem je do obserwacji czy kwasowość się zwiększy jeśli tak to i 22 butelki pójdzie w kanał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winger ale ja go nie warzyłem z myślą o golonce :) tylko pięknej piance, ulotnym gazie i wyśmienitym aromacie i bajecznym smaku :)

A na polanie golonki kupie sobie perełkę chmielowa :P

 

panowie może podpowiedzcie mi jak nie zmarnować dwóch warek które mam na cichej.

Edytowane przez werek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kwas jest czy nie?

Bo jak jest to już too late.

A jak się tak bardzo boisz, to zawsze pozostaje pasteryzacja, dodanie cukru do refermentacji i kilka kropel czystych drożdży, tylko jak spasteryzować fermentator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.