Jump to content
Sign in to follow this  
vlodar

Klonowanie Houblon Chouffe Dobbelen IPA Tripel

Recommended Posts

Witam Szanowne Towarzystwo!

 

To mój pierwszy post. Wybrałem piaskownicę gdyż mam dwie wareczki na koncie (z ekstraktów), trzecia (zacierana) właśnie kończy burzliwą fermentację więc czuję się jeszcze bardzo "zielony" w temacie.

 

Przechodząc do sedna, ostatnio miałem przyjemność gościć w Belgii i zakochałem się tam w dwóch piwkach. Pierwsze to Orval i znalazłem już jakąś recepturę, dzięki której podejmę próby z odtworzeniem go, drugim natomiast jest Houblon Chouffe Dobbelen IPA Tripel. Początkowo chciałem zrobić jakieś standardowe IPA ( http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_zacieraniem/india_pale_ale_-_ipa_14_blg ) ale zauważyłem, że Houblon ma BLG na poziomie 18 stopni, a zestaw jest przygotowany do piwka z 14 BLG. Poza tym Houblon ma chyba bliżej do Tripla niż do IPY... Pojawił mi się pomysł, że może najlepiej kupić zestaw do uwarzenia Tripla (np. ten http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_zacieraniem/tripel_18_blg ) i go po prostu znacznie dochmielić.

 

Co Szanowna Brać myśli o takim pomyśle? Czy macie może jakieś inne przemyślenia, albo rady w tym temacie? Będę bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę :)

 

Na pewno będę kupował ten zestaw

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_zacieraniem/belgijskie_specialty_ale_ii_18_blg

więc najlepiej, gdyby składniki do tego mojego Houblona były dostępne w tym sklepie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może jakby ktoś to piwo wcześniej pił, to miałby jakiś pomysł.

 

Spojrzałem co tam Google wie na ten temat i z całą pewnością mogę potwierdzić - szukasz w złym miejscu.

Edited by zgoda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzieki. Twoim zdaniem szukam w złym miejscu technicznie (nie to forum, nie ten dział) czy merytorycznie (nie robi się tripla z dodatkowym chmieleniem) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piłem oba te piwa. Orval nie potrzebuje reklamy, a Houblon Chouffe Dobbelen IPA Tripel to również jedno z moich ulubionych. I właśnie dlatego że je znam, mimo że uwarzyliśmy z synem ponad 150 warek, nie jestem w stanie nic sensownego doradzić Vlodarowi. Raz zdarzyło się nam podjąć próbę sklonowania Orvala, ale mimo że było naprawdę dobre, Orvala tylko przypominało.

Nie sądzę, aby ktoś wiedział jakie i w jakich proporcjach stosowane są surowce do produkcji tego piwa w browarze. Vlodar, masz dopiero na koncie zrobione jedno piwo, a chcesz klonować jedno z trudniejszych? To tak jakby pomocnik kowala, co dopiero sam ukuł jedną podkowę chciał zrobić miecz samurajski. Z opisu widać, że nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać. Jeżeli zamierzasz oprzeć się tylko na gotowych zestawach kupowanych w sklepie, to wątpię czy uda się to zrobić.

Na początek zalecałbym zrobienie samego tripla (aby był dobry trzeba dość dokładnie monitorować temp. fermentacji), potem, jak będziesz zadowolony zrób kilka rodzajów IPA z różnymi chmielami, a dopiero później spróbuj połączyć obie te receptury.

Chętnie zabiorę głos w dyskusji na każdym z etapów tego przedsięwzięcia, ale nie oczekuj, że ktoś na tacy poda Tobie całe rozwiązanie, bardzo skomplikowanego zresztą procesu, o którym teraz masz raczej dość mgliste pojęcie.

Żeby nie było że się tylko mądrzę. Odtwarzaliśmy z synem jedno unikalne piwo i zajęło nam to ponad cztery lata, choć na temat jego technologi wiedzieliśmy znacznie więcej niż w przypadku Houblon Chouffe.

Trzymam kciuki za powodzenie Twoich planów i daj znać co jakiś czas jak Ci idzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wogosz za wiadro zimnej wody :)

Oczywiście mam mgliste pojęcie, ale i Houblona piłem tylko kilka razy w życiu więc nie zauważę nawet średniej różnicy, nie mówiąc nawet o małej. Zdaję sobię sprawę, że nie jestem w stanie odtworzyć tego piwa, ale chciałbym zrobić coś na jego kształt. Coś mocno nachmielonego ze słodową pełnią :)

 

W sumie, to właśnie sobie uświadamiam, że poniosło mnie trochę kiedy zakładałem temat. Powinienem od razu podejść ostrożniej niż rzucanie słowami typu "klonowanie" ;)

 

No to na tę chwilę zamówiłem dwa zestawy. Tego, który porównany został do Orvala i tego Tripla. Dokupiłem kilka chmieli aromatycznych i mam zamiar dochmielić tego tripla (może tylko połowę). Będę informował o postępach i oczekuję dalszych krytycznych uwag odnośnie moich pomysłów :)

 

:beer:

Edited by vlodar

Share this post


Link to post
Share on other sites

To był głos rozsądku. ;)

 

Receptury jak ktoś próbował klonować Houblon Chouffe znajdziesz na forach w jęz. angielskim. Nie wiem na ile są wiarygodne, ale cudów bym się nie spodziewał.

 

Myślę, że jak zrobisz trochę piwa i poznasz lepiej surowce, to może być ci łatwiej określić jak i z czego coś zostało zrobione.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Plan mam taki.

 

Właśnie kończę fermentacje burzliwą Belgijskiego Speciality Ale 18BLG na drożdżach S-33 i chciałbym z 5 litrów dochmielić jeszcze na fermentacji cichej (tak na spróbowanie :P )

 

Do dyspozycji mam takie chmiele:

Tradition 2011 - 50 g granulat

Nelson Sauvin 2012 - 50 g szyszki

Glacier 2011 - 50 g granulat

 

 

Który z nich Waszym zdaniem da najciekawszy efekt i jakie ilości wchodzą w grę na 5 litrów takiego wynalazku? Jak długo takie dochmielanie powinno trwać?

 

Wiem, że to kwestia indywidualna, nikt pewnie nie próbował takich mieszanek itd. Może jednak ktoś zna te odmiany chmielu i podsunie choćby jakiś pomysł. Jeśli ja mam zdecydować to będzie to w stu procentach losowanie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Houblon Chouffe Dobbelen IPA Tripel według mnie użyto chmielu amerykańskiego. Wymieniony przez Ciebie Tradition to chyba Hallertauer i raczej na pewno się nie nadaje. Nic nie mogę powiedzieć na temat tego nowozelandzkiego - mam go, ale jeszcze nie użyłem. Ile dodać? Trudno powiedzieć - myślę że między 5 a 10g. Użyte przez Ciebie drożdże raczej nie rzucają na kolana, tego typu piwa powinno robić się na drożdżach płynnych, dedykowanych do stylu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki. Jeśli chodzi o drożdże, to trochę doczytałem i już na pewno będę robił piwka na czymś lepszym... Co do chmielu, to zostały w takim razie dwa do losowania. Wiem już też ile tego wrzucić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nawet w CP były jako jedne z "proponowanych" dlatego się nabrałem ;)

 

 

Z resztą nie dramatyzujmy zawczasu. Jak na razie pachnie pięknie i może całkiem poczciwe piwko z tego wyjść :)

Edited by vlodar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.