Skocz do zawartości

Simpsonowy "Browar po Łódzku"


Baksu

Rekomendowane odpowiedzi

Serdeczne dzięki :)

 

No to chyba wiem już wszystko co jest mi potrzebne do zrobienia pierwszej warki :) Teraz tylko muszę kombinować gar 30-40 L bo jak się okazało, w Łodzi na rynkach to nie jest taka prosta sprawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po warzeniu. Nie wiem tylko co z tego wyjdzie :) Kilka razy temp. w garze skoczyła mi i to dość mocno, więc nie wiem czy już na tym etapie nie skończyła się przygoda z pierwszą warką - no ale własnego dziecka się nie porzuca, postanowiłem więc kontynuować cały proces. Reszta poszła bez większych problemów.

 

Po chmieleniu wyszło mi 15 BLG, więc dolałem wody. Jeśli mimo tego wszystkiego piwo będzie pijalne, nazwę je "Mocarny Knur" :D

 

I jeszcze jedno pytanie - co to znaczy "jodowy wskaźnik skrobi nie powinien zmienić barwy" - jak pokropię brzeczkę to jaki kolor powinien być "w kolorze brzeczki, czyli nic się nie powinno stać, czy taka bordowa kropka"?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie - co to znaczy "jodowy wskaźnik skrobi nie powinien zmienić barwy" - jak pokropię brzeczkę to jaki kolor powinien być "w kolorze brzeczki, czyli nic się nie powinno stać, czy taka bordowa kropka"?

Sprawdziłem - robi się czarne. Czyli ten element był u mnie ok

Czarne/granatowe zrobiło się tylko na ziemniaku czy na zacierze również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to raczej nie rozłożyłeś całej skrobii w zacierze. Bo nie sądzę aby "jodowy wskaźnik skrobii" był granatowy

Na początku zanim nabierzesz wprawy, zrób sobię na środku talerza kroplę samego wskaźnika abyś więdział jaki jest jego kolor wyjściowy, możesz zrobić sobie pobrać również kroplę zacieru na początku zacierania gdy jeszcze pełno w nim skrobii. Będziesz wtedy wiedział jaki mniej więcej kolor przyjmuje zacier gdy jest w nim jeszzcze obecna skrobia

Poprawny kolor do którego muszą zmierzać twoje testy to kolor czystego jodowego wskaźnika, z reguły ma on kolor brązowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy z kolorów nie byłem najlepszy ;) Chciałem powiedzieć, że wskaźnik na zacierze był mniej więcej tego samego koloru co "wyjściowy", więc zakładam, że jest w porządku :)

 

Dziś zrobiłem próbę na ziemniaku, jak proponował kolega klisz i różniło się znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelane na cichą - 5,5 BLG - chyba będzie to "Mocarny Knur" :) Ale kolor/zapach (nie mogłem się powstrzymać - nawet smak) w porządku, także mam nadzieję, że wyjdzie pijalne.

 

 

Chyba kolega nikiboom oferował się wczoraj z miarkami do fermentorów, bo jednak ten z CP nie ma podziałki (sic!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego najlepszego, oby ni gdy w życiu piwa Ci nie zabrakło.

 

Edit:

 

Sorry wątki mi się pomyliły, ale do adresata dotarło. :D

Edytowane przez St. Anger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warka wczoraj zlana do butelek.

 

Złą informacją jest to, że zamiast 20 litrów wyszło .... 13 :D

Dobrą, że nie ma śladów zakażenia i wszystko ładnie zostało rozlane.

 

Wyszło 5 BLG. Dodałem do każdej butelki 2g cukru.

 

W smaku takie trochę drożdżowe, ale mam nadzieję, że teraz po leżakowaniu w butelkach trochę się unormuje.

 

Ale pierwsze koty za płoty :) Następna warka niestety pod koniec stycznia, ponieważ trafił mi się wyjazd służbowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Brak updatów, ponieważ właśnie wróciłem z Gibraltaru:

 

DmMVUTc.jpg

 

 

Poprzednie piwo (Pale Ale 12º BLG) wyszło z mocną goryczką, jednak cel jaki sobie postawiłem (aby było pijalne), został osiągnięty - piwo praktycznie się skończyło :)

 

W sobotę biorę się za warzenie Dry Stout 12º BLG :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.