Skocz do zawartości

podkręcenie brewkita


mckolek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich piwowarów

Jest to mój pierwszy post i temat do tej pory tylko czytałem . Jestem świeżak bo popełniłem dopiero dwie warki z brewkitów Coopersa STOUT i TRADITIONAL DRAUGHT, które jeszcze dojrzewają . Mam ochotę cos samemu pozacierać ale nie mam w mieszkaniu przy dwójce małych dzieci do tego warunków. Te wareczki to miałem na wstępie 10 blg i zeszły do 0 blg to z tego co się orientuje dużo procentów nie będzie ok. (5%). Ja preferuje mocniejsze piwa typu Okocim i Dębowe mocne . I tu mam pytanie .

Wpadłem na taki pomysł aby troszkę tego brewkita podkręcić. Troszkę o tym poczytałem i wymyśliłem cos takiego .

 

Chce kupić np. AUSTRALIAN BITTER dodać do niego

1kg (może więcej) suchego ekstraktu słodowego – bursztynu

1kg (może więcej) glukozy tak aby wyszło 15-16 blg.

Drożdże dołączone do zestawu pewnie nie dadzą rady tego przerobić więc wyczytałem że te poniżej mogły by być

WB-06 lub

SAFBREW T-58 – waga netto: 11,5 g

(suche drożdże górnej fermentacji. Wytwarzają pieprzowe i korzenne nuty smakowe. Posiadają wysoką tolerancję na alkohol - max. 11,5%. Polecane do piw mocnych i specjalnych).

Może jeszcze troszkę dochmielic to chmielem lubelskim np.10-15g

 

1 Czy taki wynalazek ma racje bytu?

2. Czy da się to pic

3. czy te drożdże są odpowiednie wolałbym SAFBREW T-58 bo czytałem że na WB-06 ktoś narzekał że potem śmierdzi drożdżami i SA chyba raczej do piwa pszenicznego.

4. ile czasu taki wynalazek może stać i w jakiej temperaturze bo wcześniejsze postały 6-7 dni w 24-25 st. C.?

5. Czy trzeba stawiać to potem na cicha fermentacje czy dłuższa burzliwa wystarczy aby się ustało?

Edytowane przez mckolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że zacząłem zacierać mam podobny pomysł. Pozostanie mi 2kg płynnego ekstraktu słodowego, 0,5kg suchego ekstraktu słodowego, 200 gram cukru cynamonowego i drożdże T 58...dodam miód gryczany (rozważam ile), chmielenie Marynką i Lubelskim i przy 21 litrach zmierzę Blg...jak będzie ogromne to dopełnię mineralną do 25 litrów.Burzliwa z 3 tygodnie, pomiar Blg i do butelek na Wielkanoc. Powinno być pijalne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.piwo.org/...grade-brewkita/

http://www.piwo.org/...e-eksperymenty/

http://www.piwo.org/...zce-z-brewkitu/

Może w którymś z wątków znajdziesz odpowiedzi :)

Ja dałbym jeszcze inne drożdże np S33 lub US 4 lub 5 T58 bardzo uwydatnią smak alkoholu.

Kilogram bursztynu bardzo pociemni 20 litrową warkę. Ponad kilogram glukozy zrobi alkoholowego szatana, bez smaku piwa...

A koszty tego apgrejdu rosną...

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że po dodaniu 2kg dodatkowych surowców z bitter nie będzie za wiele ,lepiej chyba kupić 2 x1,7kg ekstrakt WES i samemu nachmielić jakimiś fajnymi chmielami ,WES bursztynowy 1,7kg 30pln (chmielony o 6zł więcej)a coopers pewnie z 50-60 pln ,mi z 2x1,7 wychodziło koło 13blg jak ci mało zawsze możesz cukru sypnąć i w tym wypadku chyba nie ma sensu za jakieś "specjalne" cukry piwowarskie przepłacać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ekspertów którzy się mogą w tej kwestii wypowiedzieć zacierają już od dawna i raczej do zacierania namawiają . Jakbym miał warunki to pewnie bym próbował ale na razie muszę odpuścić i kombinować inaczej

 

w moim przypadku ekstrakt słodowy wyniesie około 12-14 zl za kg gdyż z moim mentorem mamy w planach kupić ekstrakt pakowany w woki po 25 kg od producenta WES to cena jest ładna. jak piwo będzie nie dochmielone to akurat mi pasuje nie lubię gorzkich piw tylko słodsze. jestem zdecydowany popełnić takie cudo gdyż jestem zwolennikiem mocniejszych piw 6-8% .

 

mam jeszcze inne pytanie

  1. czy obliczanie stężenia alkoholu w piwie rożni sie od wina. mam wzór z wiki ale kupiłem ballingomierz biowin i tam tabela pokazuje że z 10 blg w winie to wyjdzie 3,9 % alkoholu a w piwie 5,1 %. o co kaman
  2. co lepiej nagazuje piwo w butelkach cukier czy glukoza? czytałem , że przy takiej ilości to nie ma większego znaczenia i szkoda sypać ekstrakty( tak pisali forumowicze) czytałem też że trzeba glukozy więcej niż cukru . ja mam miarkę gotową na cukier i sypie glukozę z tej miarki na ,05l czy nie będzie granatów jak glukozy sypnę jak do butli 0,75l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jedna i druga wartość jest mniej więcej ok. Tylko 3,9% jest dla alkoholu wagowo, a 5,1% objętościowo. BS2 dla brzeczki 10°Blg odfermentowanej do zera daje wartości 5,2% ABV oraz 4,2% ABW.

2. Cukier i glukoza tak samo nagazuje piwo, tylko cukru daje się mniej na ten sam poziom niż glukozy. W sieci masz kilka kalkulatorów do tego - http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html oraz http://www.brewheads.com/priming.php

Ja zwykle używam tego w BS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd bierzecie ten ekstrakt...nam z kumplem udało się kupić 12,5 kg ekstraktu słodowego płynnego za 130 PLN...czyli kg troszkę ponad 10 PLN...warka 40 PLN + drożdże i chmiel..

 

A TU PROSZĘ COŚ TAKIEGO JEST

http://wes.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna zagwozdka na temat dochmielenia brewkita. ogladając filmiki w necie znalazłem dwa sposoby

  1. gotowanie samego chmielu w skarpecie we wodzie i dodawanie gotowego naparu/wywaru do fermentatora a następnie puszka brewkitu
     
  2. gotowanie ekstraktu - brewkitu ( rozcieńczonego zapewne wodą) i wrzucanie do tego skarpety z chmielem i gotowanie dalej

czy obie metody są poprawne ?.

wiadomo wygodniej zrobić herbatkę chmielowa i dodać do reszty ale czy to sie tzw przegryzie jedno z drugim?

Edytowane przez mckolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.