Skocz do zawartości

Pierwsze piwo nie brew-kitowe :)


gsb

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka pytan. Zamierzam zrobic swoje pierwsze nie-brewktowe piwo pszeniczne (na wiosne jakos nabieram na paulaneropodobne ochoty...). Ale jeszcze raczej nie z calkowitym zacieraniem i tak dalej.. Zrobmy to krok po kroczku - nie od razu na gleboka wode... Chce to zrobic z uzyciem ekstraktu slodowego, niechmielonego, aby zrobic sobie wstep do "prawdziwego" robienia piwa. Cos miedzy warzeniem z brew kitu a totalnie samodzielnym robieniem wszystkiego. Jaka droge mam objac, zeby uzyskac ok 20 litrow piwa? Jaki ekstrakt slodowy nabyc, jakie drozdze, jaki chmiel.. i inne skladniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucasz na 60 min chmiel (Maryush: lepszy będzie Lubelski, ok. 50g) i już.

Pod warunkiem, że 20g w 0', 20g w 30', 10g w 55'.

50g przez godzinę da sporą goryczkę, IMO zbyt dużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucasz na 60 min chmiel (Maryush: lepszy będzie Lubelski' date=' ok. 50g) i już.[/quote']

Pod warunkiem, że 20g w 0', 20g w 30', 10g w 55'.

50g przez godzinę da sporą goryczkę, IMO zbyt dużą.

tutaj zaoponuję, jeśli tak zrobimy pozostanie trochę aromatu, co akurat w weizenach jest niewskazane. jeden dodatek chmielu to dla weizenów standard, ale 50g to za duzo. sprawdzilem w beer tools, i przy 20l objetosci koncowej i 13,5blg, 25g lubelskiego w szyszkach 4,5AA da ok 15IBU czyli maks dla weizenow.

 

ale tak naprawdę to nie da się określić czy 50g to za dużo czy za mało, bo nie wiemy ile chmiel o którym pisał coder ma AA, moze jest jakiś zwietrzały ;-) żeby dać ok 15IBU to te 50g musiałoby mieć 2,3AA.

Edytowane przez yemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do wątku z podobnym pytaniem. Jak chmielić piwo pszeniczne? Mam szyszki Lubelskiego i Marynki. Widziałem że często brak chmielu goryczkowego w recepturach..

lepszy aromatyczny, ale dodawany jak na goryczkę, czyli tak jak coder pisze na 60 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytan. Zamierzam zrobic swoje pierwsze nie-brewktowe piwo pszeniczne (na wiosne jakos nabieram na paulaneropodobne ochoty...). Ale jeszcze raczej nie z calkowitym zacieraniem i tak dalej.. Zrobmy to krok po kroczku - nie od razu na gleboka wode... Chce to zrobic z uzyciem ekstraktu slodowego, niechmielonego, aby zrobic sobie wstep do "prawdziwego" robienia piwa. Cos miedzy warzeniem z brew kitu a totalnie samodzielnym robieniem wszystkiego. Jaka droge mam objac, zeby uzyskac ok 20 litrow piwa? Jaki ekstrakt slodowy nabyc, jakie drozdze, jaki chmiel.. i inne skladniki?

o chmieleniu juz było,

 

co do ekstraktu to daj np. płynny ekstrakt pszeniczny (50% pszenica), dwie puchy 1.7 kg.

 

mozesz też dodatkowo dla poprawy smaku spróbować namaczania słodu melanoidynowego. bierzesz ok 150g, namaczasz w 0.5litra wody w temp 65C, słód pakujesz do muslinowego woreczka i namaczasz przez pół godziny. ten krok będzie niejako "imitacją" dekokcji, która ponoć dla piw pszenicznych jest niezbędna. po namaczaniu powstały "wywar" dodajesz po prostu do brzeczki, którą masz po rozpuszczeniu ekstraktów. i gotujesz 60 min.

 

fermentacja drożdzami 3068/3056 w 17-18 stopni przez 2-3tygodnie (drożdże lepiej zadać w niższej temperaturze ok 12-13 stopni), cichej nie trzeba robić. butelkujesz, nagazowanie duże, ok 150/160g cukru na 20litrów. pić po 2 tygodniach, ale lepsze będzie po miesiącu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując:

 

- Chce zrobic oki. 20 litrow piwa

- kupuje DWIE PUSZKI - Ekstrakt słodowy Muntons Wheat - Pszeniczny - 1,5 kg - ok. 100pln

- kupuje drozdze: Wyeast 3056 Bavarian Wheat 50 ml - ok. 24pln

- kupuje chmiel: aromatyczny Lubelski - granulat 50 g - ok. 6pln

 

- Rozpuszczasz puszki w 20L wody, doprowadzam do wrzenia, wrzucam na 60 min chmiel (20g w 0', 20g w 30', 10g w 55'. )

- Dodaje drozdze w temp 12-13 st.

- Utrzymuje temperature fermentacji 17-18 st.

 

Czy tak?

 

Pytania jakie mi sie nasunely:

- Czego uzywac do refermentacji?

- Czemu wychodzi to tak cholernie drogo? (mialo byc taniej niz z brewkitu?)

- Skad wziac taki baniak na 20L w ktorym moge gotowac :D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wychodzi to tak cholernie drogo? (mialo byc taniej niz z brewkitu?)

- Skad wziac taki baniak na 20L w ktorym moge gotowac

Najpierw przeczytaj np. http://www.piwo.org/forum/p9906-12-01-2009-23-24-27.html#p9906

Niestety każde hobby kosztuje :D , ale sprawia wiele satysfakcji. Trzeba po prostu trochę zainwestować żeby się cieszyć rezultatem. Gdybym teraz miał zainwestować kocioł warzelny z BA 29l. za 149zł. to wybrałbym kega z allegro 50l. za 120zł. , wyciąłbym górną pokrywę i miał "niezniszczalny" kocioł warzelny. Oczywiście można dorobić z biegiem czasu i doświadczeń kranik spustowy i filtrator rurkowy. Nie ma się czego bać POLECAM ZACIERANIE!!! Jeśli po dwóch warkach z brewkitu jesteś zdeterminowany w temacie piwowarstwa, to polecam inwestycje w sprzęt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucasz na 60 min chmiel (Maryush: lepszy będzie Lubelski' date=' ok. 50g) i już.[/quote']

Pod warunkiem, że 20g w 0', 20g w 30', 10g w 55'.

50g przez godzinę da sporą goryczkę, IMO zbyt dużą.

Mam za sobą chyba ze 6 weizenow z różnych ekstraktów ( wciąż strach zatrzec..) - i na początku własnie tak chmieliłem - u sąsiadów pokręcili nosem na moje poczynania...

Taki przepis na chmielenie był chyba u P.Sadownika na stronie pewnego sklepu.

 

Następne chmieliłem już od początku całą dawką.

 

To pierwsze wyszło najlepsze smakowo - a co do chmielenia - jakoś trudno powiedzieć który w smaku wyszedł ciekawszy.

Ogólnie - piwa - większość wyszły dużo ciemniejsze niż powinny, kilka smacznych - dwa dziwne w smaku niestety - ale wypijalne.

Njlepsze - na muntons - i weyermann - taki 4kg kanister.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja ośmielę się zapytać w kwestii pszenicznego.

 

Mam do dyspozycji 2 puszki Extr.pszenicznego WES po 1,7 kg. (stary zapas)

Słody: pszeniczny, pilzneński, monachijski, melanoidynowy i kilka karmelowych

Chmiele: Lubelski 3,5 AK gran. , Marynka 8 AK gran.

Drożdże: Brewferm Blanche/Wit , Safbrew WB-06 (chcę je zużyć)

 

Chciałbym zrobić 2 warki pszeniczniaka , tak aby docelowo każda miała 25 litrów 12-13°Blg i do każdej była wykorzystana 1 puszka extraktu.

Pytanie- jaką ilość słodów zaproponowalibyście do zacierania, aby po wysładzaniu, dodaniu puszki i uzupełnieniu wodą wyszło około

27 litrów brzeczki 10-11°Blg przed gotowaniem, oraz czy do nachmielenia wystarczy po 40 g Lubelskiego / warkę.

 

Dotychczasową wydajność zacierania miałem na poz. ~70% obliczoną wg wzoru (ilość brzeczki X °Blg X 1,05 : kg zasypu = wydajność)

 

Liczę na Was i czekam na propozycje.

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego pierwszego pszeniczniaka zrobiłem z płynnego ekstraktu słodowego (Bavarian Hefeweizen (pszeniczne) - ekstrakt słodowy Weyermann - 4 kg). Nie pamiętam dokładnie

czy wyszło mi 20L czy 23L brzeczki 13°Blg. Chmielenie za pomocą "Hallertau Hersbruecker 2,5 - 5,5 % a-k" przez 80 minut, dodając pierwszą dawkę chmielu (15g) po 10 minutach gotowania, drugą (10g) po 50 minutach i trzecią (10g) po 75 minutach. Użyłem drożdży WB-06 ale lepszym pomysłem jest użycie drożdży płynnych np. (Wyeast 3056 Bavarian Wheat). Fermentacja burzliwa w temperaturze 20°C przez 7 dni, potem zlałem na cichą.

Edytowane przez neron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić 2 warki pszeniczniaka , tak aby docelowo każda miała 25 litrów 12-13°Blg i do każdej była wykorzystana 1 puszka extraktu.

Ciekawe zadanie. :D

OK. Z 1,7kg ekstraktu 80% uzyska się ok 11l 12blg. Czyli ze słodów potrzebujesz jeszcze mieć ok 14l. Przy wydajności rzędu 70% potrzebujesz ok 3kg słodów. Wysładzać do uzyskania ok 17l.

Słody dałbym tylko jasne (np 1kg pszeniczny + 2kg pilznenski) i tak ekstrakt to przyciemni.

 

Drożdże WB-06 będą ok (do drugiej warki możesz ew. zebrać gęstwę), ale lepsze byłby płynne 3068.

czy do nachmielenia wystarczy po 40 g Lubelskiego / warkę.

Wystarczy. A nawet może to być ciut przy dużo jeśli by wszystko dać na 60'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić 2 warki pszeniczniaka ' date=' tak aby docelowo każda miała 25 litrów 12-13°Blg i do każdej była wykorzystana 1 puszka extraktu.[/quote']

Ciekawe zadanie. :D

OK. Z 1,7kg ekstraktu 80% uzyska się ok 11l 12blg. Czyli ze słodów potrzebujesz jeszcze mieć ok 14l. Przy wydajności rzędu 70% potrzebujesz ok 3kg słodów. Wysładzać do uzyskania ok 17l.

Słody dałbym tylko jasne (np 1kg pszeniczny + 2kg pilznenski) i tak ekstrakt to przyciemni.

3 kg to za mało. jeśli chcesz łacznie uzyskać 50 litrów piwa ok 12,5 Blg, to poza 3,4 kg ekstraktu potrzebujesz jeszcze ok. 5kg słodu (połowę pils, połowę pszeniczny jasny lub odpowiednio zmień proporcje w zaleznosci od tego jakie proporcje ma ekstrakt, tak by na koncu uzyskac stosunek pils/pszenica=50/50)

 

drożdże jak najbardziej 3068, mój mały eksperyment z drożdżami http://www.piwo.org/forum/t877-drozdze-do-weizen%27a--maly-eksperyment.html dobiega końca i na szybko mogę powiedzieć, że jeśli chcesz zrobić kristalweizena to użyj 3056 ;-) po 2 tygodniach w butelce piwo się całkiem sklarowało (oczywiście można osady zmieszać, ale jakby zlać ostrożnie to będzie kristal), na 3068 ten efekt nie wystąpił i jak na razie cały czas jest mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić 2 warki pszeniczniaka ' date=' tak aby docelowo każda miała 25 litrów 12-13°Blg i do każdej była wykorzystana 1 puszka extraktu.[/quote']

Ciekawe zadanie. :D

OK. Z 1,7kg ekstraktu 80% uzyska się ok 11l 12blg. Czyli ze słodów potrzebujesz jeszcze mieć ok 14l. Przy wydajności rzędu 70% potrzebujesz ok 3kg słodów. Wysładzać do uzyskania ok 17l.

Słody dałbym tylko jasne (np 1kg pszeniczny + 2kg pilznenski) i tak ekstrakt to przyciemni.

 

Też sobie pomyślałem, że ok 3kg powinny wystarczyć, więc tak zrobię.

Drożdże WB-06 będą ok (do drugiej warki możesz ew. zebrać gęstwę), ale lepsze byłby płynne 3068.

 

Drożdże dam jednak" Brewferm Blanche/Wit" ponieważ są starsze i szkoda mi ich zmarnować
czy do nachmielenia wystarczy po 40 g Lubelskiego / warkę.

Wystarczy. A nawet może to być ciut przy dużo jeśli by wszystko dać na 60'.

Chmielu faktycznie może być za dużo, bo wyszło mi IBU 16,8 , a w/g BJCP powinno być 8-15

więc dam około 30-35g

 

Dzięki za pomoc Pozdrawiam

Edytowane przez pako1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 kg to za mało. jeśli chcesz łacznie uzyskać 50 litrów piwa ok 12,5 Blg, to poza 3,4 kg ekstraktu potrzebujesz jeszcze ok. 5kg słodu (połowę pils, połowę pszeniczny jasny lub odpowiednio zmień proporcje w zaleznosci od tego jakie proporcje ma ekstrakt, tak by na koncu uzyskac stosunek pils/pszenica=50/50)

Staśkowi chodziło o 1 warkę 25 l więc na 2 warki będzie 6kg słodów.

Na puszce nie pisze jakie są proporcje więc dam słody 50/50%

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 kg to za mało. jeśli chcesz łacznie uzyskać 50 litrów piwa ok 12,5 Blg, to poza 3,4 kg ekstraktu potrzebujesz jeszcze ok. 5kg słodu

Te 3kg które podałem, to na jedną warkę. :D Ale masz rację - gdzieś się walnąłem: na 14l brzeczki 12blg powinno wystarczyć 2,5kg słodów.

 

(połowę pils, połowę pszeniczny jasny lub odpowiednio zmień proporcje w zaleznosci od tego jakie proporcje ma ekstrakt, tak by na koncu uzyskac stosunek pils/pszenica=50/50)

Ekstrakt pszeniczny z WES ma 80:20 stosunek pszenicy do jęczmienia, więc jeśli chcieć mieć łączny stosunek 50:50 spokojnie wystarczy 1kg pszenicznego :1,5kg jęczmiennego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby pszenicy było więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 kg to za mało. jeśli chcesz łacznie uzyskać 50 litrów piwa ok 12' date='5 Blg, to poza 3,4 kg ekstraktu potrzebujesz jeszcze ok. 5kg słodu[/quote']

Te 3kg które podałem, to na jedną warkę. :D Ale masz rację - gdzieś się walnąłem: na 14l brzeczki 12blg powinno wystarczyć 2,5kg słodów.

no wlasnie, a ja myślałem, że na dwie

 

(połowę pils' date=' połowę pszeniczny jasny lub odpowiednio zmień proporcje w zaleznosci od tego jakie proporcje ma ekstrakt, tak by na koncu uzyskac stosunek pils/pszenica=50/50)[/quote']

Ekstrakt pszeniczny z WES ma 80:20 stosunek pszenicy do jęczmienia, więc jeśli chcieć mieć łączny stosunek 50:50 spokojnie wystarczy 1kg pszenicznego :1,5kg jęczmiennego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby pszenicy było więcej.

racja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrakt pszeniczny z WES ma 80:20 stosunek pszenicy do jęczmienia

Ja tez sprobowalem swoich sil w tej lamiglowce i wyszly mi takie dwie receptury:

http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=11098#p11098

 

Przerobilem te receptury z magazynu BYO, uzywajac ProMash. Paulaner Hefe ma tam 7.5 lbs. pszenicy i 3.25 lbs. pilsa.

Druga receptura, Double Eagle Ale, ma wg. magazynu BYO 7.0 lbs. pale malt i 3.0 lbs. pszenicy (+ 0.5 lbs. munich). Tej receptury nie potrafilem dokladnie "przeniesc" na partial mash, ale wyszlo mi cos podobnego ze stosunkiem jeczmienia do pszenicy w proporcji 60%-40%, zamiast 70%-30%.

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaangażowanie się w kwestii mojego pszeniczniaka.

Myślę że jestem już na tyle oświecony, że mogę w najbliższych dniach zacząć warzenie.

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.