Skocz do zawartości

Płukanie drożdzy Wyeast XL 1028


kaplos90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam uwarzyliśmy już 2 warki na drożdżach Wyeast XL 1028 London Ale

Chcemy użyć tej gęstwy drożdży na kolejne 3 warki a potem je przepłukać

I potem użyć znowu na klika Warek.

Moje pytanie brzmi w jaki sposób przepłukać te drodze aby nie doszło do zakażenia ?

Proszę o podpowiedz będzie to dla mnie nowe doświadczenie dla młodego piwowara . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega Mateusz ( St. Anger) nick na piwo org . chce zrobić mikro zacier zadać gęstwę drożdżową i wstawić do lodówki poczekać aż martwe drożdze opadną na dno a u góry wytworzą się nowe komórki drodzowe wciągnąć strzykawką nową gęstwe drożdzową do jakiegoś pojemnika i następnie zadać do nowej warki i czekać aż się rozmnoży gęstwa drożdzowa . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kombinuj,bo to bez sensu,po prostu zamieszaj osadem dennym przy zlewaniu na cichą i wlej trochę do nowej brzeczki,nie przejmuj się takimi bzdetami jak martwe drożdże czy trochę paprochów pochmielowych,bardziej martw się o ewentualne infekcje,to jest rzeczywisty problem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niechciałem robić takich żeczy i przemywać drożdze chciałem je poprostu zlać i dąć je do pojemnika nie ryzykowąc bo się boje o ewntulana infekcje

 

Nie no chłopie Oskar za gramatykę ja nie wiedziałem że tak się da to słowo napisać! I nie mów mi że to dysleksja bo jest tu automatyczny słownik na forum! Po święć troszkę chociaż na poprawę swojego postu zanim coś wyklepiecie to co podkreśla na czerwono to źle napisałeś! w jednym zdaniu 5 błędów, nowy mistrz! Liczysz na RZECZOWĄ odpowiedź to zacznij mówić po Polsku.

 

Co do twojego problemu, tak jak mówią koledzy zlej pierwszą gęstwę do 2 słoików, potem użyj jeden słoik, i z kolejnego piwa, kolejne 2 gęstwy... i tak do 5 pokolenia najdalej rób, ale tym sposobem macie nie do znudzenia jednej gęstwy ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath

Po święć?

Nie chcę się czepiać i być może się mylę ale ten wyraz nie powinien być pisany razem.

 

Spacje mi się przycisnęło i nie zauważyłem, chodziło mi wiess o rażące błędy, a nie urządzanie sobie żartów i wyśmiewanie wypowiedzi. No napisać ŻECZY? proszę cię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kombinuj,bo to bez sensu,po prostu zamieszaj osadem dennym przy zlewaniu na cichą i wlej trochę do nowej brzeczki,nie przejmuj się takimi bzdetami jak martwe drożdże czy trochę paprochów pochmielowych,bardziej martw się o ewentualne infekcje,to jest rzeczywisty problem .

No ja osobiście bym tych spraw aż tak nie upraszczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio plucze drożdże po każdym zbiorze (może przesadzam w drugą stronę?) i wiem, że infekcji nie wypłuczę, ale przynajmniej uzyskuję w ten sposób czystą jasną gęstwę, z dużą (mam nadzieję) ilością żywych drożdży. Dzięki kalkulatorowi/arkuszowi, wiem ile tej gęstwy mam zadać, natomiast gdybym wlał wszystko jak leci z dna wiadra, to pewnie po kilku zbiorach było by tam dużo trupów i śmieci. Takiej gęstwy z dna fermentatora jest zresztą dużo, więc pewnie w ostatecznym rachunku zadałbyś komórek drożdżowych więcej niż potrzeba, co też nie jest do końca wskazane. Podsumówując, płukanie gęstwy ma za zadanie nie tylko oczyścić ją z śmieci, ale także ułatwić odmierzenie potrzebnej ilości. W jaki sposób plukać znajdziesz na wiki. Można też spróbować po kilku zbiorach plukać w ClO2, tak jak napisał zgoda, co powinno oczyścić ją w pewnym stopniu także z bakterii, ale jeszcze tej metody nie stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath

Po święć?

Nie chcę się czepiać i być może się mylę ale ten wyraz nie powinien być pisany razem.

 

Spacje mi się przycisnęło i nie zauważyłem, chodziło mi wiess o rażące błędy, a nie urządzanie sobie żartów i wyśmiewanie wypowiedzi. No napisać ŻECZY? proszę cię...

A to przepraszam pomyślałem widząc wpis , że też popełniłeś rażący błąd.Wyglądało to tak ,że sam pouczasz robiąc błąd przy tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie wątku bodajże Leszcz podał, że dla większości szczepów letalne jest stężenie 35ppm, a do naszych celów wystarczające to 15ppm. Spora niedokładność przy sporządzaniu roztworu roboczego powoduje, że może mieć on +/-10%, jak nie lepiej odchylenia od 200ppm. Chyba jednak wolę być ostrożny, niż żałować po fakcie, bo różnica między min i max jest niebezpiecznie mała. W końcu drożdże się płucze z oszczędności, a nie dla sportu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega twierdzi że i tak przepłucze drożdże raz dla oszczędności 2 żeby lepiej pracowały .Na razie mamy przed sobą 3 wraki na tych drożdżach potem planuje drożdże przepłukać i użyć kolejnych 5przy czym twierdzi że po przez płukanie usunie martwe drożdże i będą lepiej pracować przy kolejnych warkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie myje się drożdże po to żeby je przechować przez dłuższy okres czasu. Np. 3 tygodnie - 1 rok. Jak je użyjesz szybko, to po prostu użyj to bez mycia. BTW, po myciu musisz robić startery.

 

2012-10-18_16-32-27_739.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w teorii, a w praktyce zgubisz część drożdży podczas mycia. Po drugie chcesz się upewnić że drożdże są żywe, że masz ich odpowiednią ilość, i że nie są zepsute (ja to sprawdzam przez wąchanie i smakowanie "piwa" od startera). Drugi powód jest ten, że nie chcesz użyć ich wszystkich na raz, nie po to je myjesz żeby je od razu wszystkie użyć, chcesz utrzymać "bank drożdżowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada w przypadku drożdży moim zdaniem powinna być prosta. Miesiąc od daty "produkcji" można uzużyć bezpośrednio. Wszystko starsze niż miesiąc powinno przejść przez starter. I to bez względu czy to jest gęstwa, paczka Wyeast , czy fiolka Whire Labs czy innych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.