Skocz do zawartości

IBU - Chmiel goryczkowy vs. aromatyczny


bajo33

Rekomendowane odpowiedzi

Jasną sprawą jest, że chmiel goryczkowy daję się głównie w celu nadania piwu smaku gorzkiego, natomiast aromatyczny to przede wszystkim zapach/aromat. No właśnie ale napisałem "głównie" ponieważ czasami aromatyczny stosuję się na goryczkę, dając go podczas gotowania na całe 60 min, nie używa się w ogóle chmielu goryczkowego. Jaka jest różnica smaku, odczucie goryczki jeśli rozważyć 2 piwa o tym samym IBU lecz innej metodzie dawkowania chmielu czyli goryczkowy 60' + aromatyczny 15' lub sam aromatyczny w większej ilości na 60'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy chmiel można stosować dla goryczki, ale nie zawsze jest to uzasadnione. Czasem zakłada się, że chmiele aromatyczne dają delikatniejszą goryczkę, choć nie radziłbym tej zasady przyjmować w ciemno. Z drugiej strony są chmiele o wysokiej zawartości alfa-kwasów, które dają nieprzyjemną goryczkę. Mam na myśli głównie niektóre odmiany amerykańskie, które stosuje się głównie do chmielenia na zimno (na aromat).

 

Jeśli piwo ma mieć wysokie IBU, stosuję chmiele o wysokiej zawartości a-k, dzięki czemu mam mniej osadu, mniej straty brzeczki. Dla piw o niskim IBU czasem dla goryczki stosuje chmiele aromatyczne, np. niemieckie odmiany do weizenow czy bocków. Daje to całkiem fajne efekty, a i ilością osadu nie ma się co przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że chmiel goryczkowy ma zazwyczaj więcej alfakwasów, które są rozpuszczalne w piwie podczas gotowania od chmielu aromatycznego. Jednak wiele chmieli to tak zwane chmiele uniwersalne nadają się doskonale zarówno na goryczkę jak i na aromat. To czy dany chmiel nada piwu goryczkę czy jedynie aromat zależy wtedy jedynie od ilości minut gotowania podczas chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chciałbyś dać chmiel aromatyczny o niskiej zawartości alfakwasów w ostatnich minutach gotowania i uzyskać porównywalną goryczkę co dając chmiel goryczkowy przez pełne 60 minut gotowania musiałbyś użyć co najmniej kilkukrotnie więcej chmielu co było by nikorzystne ze względu na straty piwa pozostające w osadach chmielowych oraz niekorzystny trawiasto sianowaty aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ago, jesteś pewna? Nie jestem chemikiem, ale z wykładu Andrzeja Sadownika zapamiętałem, że więcej a-k, to zwykle więcej olejków eterycznych. Może nie da się tego uogólniać, ale na pewno amerykanie mnożąc nowe odmiany mocno ku temu dążą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejki eteryczne raczej w żywice się nie zamieniają podczas gotowania bo ze względu na swoją lotność po prostu opuszczają brzeczkę.

Co do podziału na odmiany aromatyczne i goryczkowe to wynika on raczej z tego, że jakość olejków eterycznych w odmianach stricte goryczkowych nie jest tak istotna. Mogą zawierać więcej niezbyt przyjemnego myrcenu bo on i tak trafia do atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ago, jesteś pewna? Nie jestem chemikiem, ale z wykładu Andrzeja Sadownika zapamiętałem, że więcej a-k, to zwykle więcej olejków eterycznych. Może nie da się tego uogólniać, ale na pewno amerykanie mnożąc nowe odmiany mocno ku temu dążą.

 

Tak, z tymi olejkami to jest bardziej skomplikowane. Odmiany aromatyczne mają więcej humulenu niż myrcenu i więcej karipfilenu niż chmiele goryczkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica smaku, odczucie goryczki jeśli rozważyć 2 piwa o tym samym IBU lecz innej metodzie dawkowania chmielu czyli goryczkowy 60' + aromatyczny 15' lub sam aromatyczny w większej ilości na 60'.

 

goryczkowy 60' + aromatyczny 15' - goryczkowy da goryczkę lepsza lub gorszą, zależnie od jakości chmielu, a aromatyczny aromat

 

sam aromatyczny w większej ilości na 60' - zwykle goryczka będzie lepsza, ale aromatu nie będzie. I jeżeli większa ilość będzie naprawdę większa >250g, to moga się pojawić ściągające posmaki od masy zielska które trafiło do garnka.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy chmiel można stosować dla goryczki, ale nie zawsze jest to uzasadnione. Czasem zakłada się, że chmiele aromatyczne dają delikatniejszą goryczkę, choć nie radziłbym tej zasady przyjmować w ciemno. Z drugiej strony są chmiele o wysokiej zawartości alfa-kwasów, które dają nieprzyjemną goryczkę. Mam na myśli głównie niektóre odmiany amerykańskie, które stosuje się głównie do chmielenia na zimno (na aromat).

 

Jeśli piwo ma mieć wysokie IBU, stosuję chmiele o wysokiej zawartości a-k, dzięki czemu mam mniej osadu, mniej straty brzeczki. Dla piw o niskim IBU czasem dla goryczki stosuje chmiele aromatyczne, np. niemieckie odmiany do weizenow czy bocków. Daje to całkiem fajne efekty, a i ilością osadu nie ma się co przejmować.

Bimbelt czy mógłbyś doprecyzować, które chmiele o wysokiej zawartości alfa-kwasów dają nieprzyjemną goryczkę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim Bimbelt to ja odpowiem: moim zdaniem Marynka i Northern Brewer mają nieprzyjemną goryczkę. Poza tym ogólnie można powiedzieć, że są to odmiany o dużej zawartości kohumulonu. W dobrych odmianach jest go poniżej 20% ogólnej ilości a-kwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim Bimbelt to ja odpowiem: moim zdaniem Marynka i Northern Brewer mają nieprzyjemną goryczkę. Poza tym ogólnie można powiedzieć, że są to odmiany o dużej zawartości kohumulonu. W dobrych odmianach jest go poniżej 20% ogólnej ilości a-kwasów.

 

A wiesz moze jaki chmiel goryczkowy daje najlepszej jakosci goryczke? Szukam czegos uniwersalnego na goryczke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złotego środka chyba nie ma. Poza tym każdy styl, to inny rodzaj goryczki. Do jednego piwa będziemy celować w goryczkę stonowaną i krótką, w innym chcemy uzyskać ostrą i nieco pozostającą. Poza tym kluczowe znaczenie ma przecież ilość dodanego chmielu. Nawet wspomniana citra dodana do witbiera w niewielkiej ilości dała goryczkę całkiem udaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz moze jaki chmiel goryczkowy daje najlepszej jakosci goryczke? Szukam czegos uniwersalnego na goryczke.

Wg kryterium niskiej zawartości kohumulonu, na podstawie informacji z folderu Yakima Chief, Inc.

  1. Vanguard: 14-15% kohumulonu
     
  2. Simcoe: 14-20% kohumulonu
     
  3. Horizon: 17-20% kohumulonu
     
  4. Golding, Tattnanger, Spalt Select i Hallertau MF: 20-25% kohumulonu
     
  5. Amarillo: 21-24% kohumulonu
     
  6. Warrior: 24-26% kohumulonu
     
  7. Liberty: 24-28% kohumulonu
     
  8. Palisade: 24-29% kohumulonu

Najwięcej kohumulonu mają: Galena 37-42%, Cluster: 36-42%, Cascade 33-40%

Ale tak jak napisał bimbelt to kryterium nie jest jedyne i nie do wszystkich piw pasuje.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.