Skocz do zawartości

Kiedy dodawać miód?


gsb

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz uzyskać aromat miodowy, to najlepiej dodać sztuczny miód lub miód gryczany do kotła, pod koniec chmielenia. Nie ma wtedy obaw, że coś źle wyliczysz. Ewentualnie można dać miód np. gryczany do refermentacji. Kalkulatory to liczą.

Niestety na efekty znane z Ciechana Miodowego nie ma co liczyć. Drożdżaki zżerają miód i niewiele z niego zostaje. Ja do swojego miodowego dałem słoiczek sztucznego miodu do kotła i miód akacjowy do refermentacji. Niestety w piwie to ja tego miodu nie czuję. Może dwa słoiczki sztucznego i gryczany do refermentacji dałyby lepszy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyr, a z ciekawości - w jaki sposób Ciechan uzyskuje tak intensywny smak i zapach miodowy? Wiesz może ?:)

Po prostu pasteryzuje piwo przed dodaniem miodu.

Aczkolwiek sam miałem taką sytuację, że coś słabo spasteryzowali i butelki mi wybuchały na półce. Ale to było ze dwa lata temu, od tego czasu już chyba się z tym uporali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce "Jak warzyć piwo" jest przepis z miodem gryczanym. Nie mam przy sobie tej książki, ale jak uwarzyłem to piwo było czuć smak tego miodu. Piwo wyszło wytrawne. Miód był dodawany na koniec gotowania. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, jeśli dodawanie miodu podczas warzenia piwa powoduje utratę związków aromatycznych (estry, fenole) zawartych w miodzie. Piwa miodowego nie robiłem ale piłem ich dość trochę i takowe piwa bardzo lubię. Poleciłbym dodanie miodu "na końcu"- refermentacja/fermentacja cicha, leżakowanie. Poleciłbym miody wyraźne i charakterystyczne w smaku, można spróbować użyć mieszanki miodów (kilu rodzai miodu), poleciłbym gryczany, ogórecznikowy i leśny, zastanowiłbym się jeszcze nad rzepakowym + leśny. Odradzam używanie delikatnych miodów, np. lipowy, akacjowy, gdyż ich smak całkowicie się straci, również odradzam używanie miodów spadziowych, gdyż w efekcie finalnym będą puste w smaku. Również sam rodzaj piwa ma znaczenie, uważam, że nie ma sensu robić innego piwa jak pils jeśli zależy nam na miodowym smaku i zapachu, zrobiłbym go z jakiegoś "prostego" słodu, oraz nie używałbym zbyt aromatycznego/goryczkowego chmielu. Gdzieś na browar.biz'ie była dyskusja odnośnie piwa miodowego, pamiętam z tej dyskusji, że dobrze było by użyć drożdży Bavarian Lager i przeprowadzać fermentacje w możliwe niskich temperaturach. Piwo miodowe potrzebuje dłuższego leżakowanie/dojrzewania, żeby odpowiednio się zharmonizacjaowało w smaku i zapachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja jak dotat dodawalem miod tylko do amerykanskich pszenicznych i z tego co zauwazylem to miod najlepiej dodac zamiast cukru przy butelkowaniu a nie podczas gotowania; to jest jedyny sposob aby uzyskac jakis smak z miodu. Jezeli dodasz miod podczas gotowania, to dostaniesz wynik podobny do dodania cukru. Miod przy gotowaniu da bardziej czysta, jasniejsza warke, z posmakami esteru. Miod przy butelkowiu da ci zapach i smak miodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronie:

 

http://www.barleypopmaker.info/index.html

 

pewien sposób jak można dodawać miód. Jason Johnson warzy od 2003 i jest sędzią BJCP.

W skrócie chodzi o to, że robimy warkę mniejszą o 1 galon (na polskie warunki powiedzmy 4-5 litrów). Fermentację burzliwą robimy normalnie. Natomiast przed fermentacją cichą dodajemy do młodego piwa ten jeden brakujący galon razem z miodem (gotujemy chwilę, studzimy i dodajemy do fermentora). Co myślicie o takim sposobie ?

 

Poniżej pełny, oryginalny tekst:

Adding Honey to a beer. Boiling honey or even adding honey to the primary will scrub out a lot of the flavor and aroma components that you are seeking by adding honey in the first place. What I have read works best (And this is how I do my honey lager) is to make 1 gallon less of beer than you plan to finish out with. Then when the primary fermentation is done, you boil then cool 1 gallon of water to 174 degrees. Then add your honey and let it sit in that hot water for 15 minutes to kill any nasties. Then cool that gallon in an ice bath. Add it to the secondary, then rack your 4 gallons (or full batch minus 1 gallon) onto that 1 gallon of honey water. You will get a second (less vigorous) fermentation, but it will retain a lot more of the honeys qualities

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronie:

 

http://www.barleypopmaker.info/index.html

 

pewien sposób jak można dodawać miód. Jason Johnson warzy od 2003 i jest sędzią BJCP.

W skrócie chodzi o to, że robimy warkę mniejszą o 1 galon (na polskie warunki powiedzmy 4-5 litrów). Fermentację burzliwą robimy normalnie. Natomiast przed fermentacją cichą dodajemy do młodego piwa ten jeden brakujący galon razem z miodem (gotujemy chwilę, studzimy i dodajemy do fermentora). Co myślicie o takim sposobie ?

 

 

.

co to będzie za cicha , jeśli damy miodu fermentacja znowu ruszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to będzie za cicha , jeśli damy miodu fermentacja znowu ruszy .

No to po tygodniu się przeleje na jeszcze jedną cichą. :cool:

A ja mam pytanie inne: jak w takim wypadku policzyć blg początkowy całości nastawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to będzie za cicha ' date=' jeśli damy miodu fermentacja znowu ruszy .[/quote']

No to po tygodniu się przeleje na jeszcze jedną cichą. :cool:

A ja mam pytanie inne: jak w takim wypadku policzyć blg początkowy całości nastawu?

(Blg brzeczki przed ferm. * ilość brzeczki przed ferm. + Blg roztworu miodu* ilośc roztworu)/ilośc towaru po zmieszaniu = teoretyczne Blg początkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie inne: jak w takim wypadku policzyć blg początkowy całości nastawu?

(Blg brzeczki przed ferm. * ilość brzeczki przed ferm. + Blg roztworu miodu* ilośc roztworu)/ilośc towaru po zmieszaniu = teoretyczne Blg początkowe

Dzięki! Nie pomyślałem że to takie proste. :cool:

A sam przecież korzystam z przekształconego i trochę uproszczonego powyższego wzoru przy wyliczaniu ilości wody którą trzeba dodać żeby z danego blg uzyskać mniejszy.

 

A jak ktoś nie ufa w obliczenia, to można ew. zmierzyć blg młodego piwa przed i po dodaniu dodatkowej porcji roztworu i różnicę dodać do blg początkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.