Skocz do zawartości

Ręczny śrutownik z Browamatora.


MiR88

Rekomendowane odpowiedzi

WItam serdecznie.

Wczoraj warzyłem moją trzecią warke Portera. Pierwszą warkę zesutowałem na ręcznym śrutowniku Browamatora na prawię mąke ( nie wiedziałem jak to ma wyglądać) i jak łatwo się domyślić zrobiła się warstwa na filtratorze tekiego kleju, że musiałem odciągnąc piwo z góry bo nie było innej możliwości. Filtrator posiadam zwykły wkładany do wiadra plastikowy z otworami na dole.

Kolejną warkę kupiłem ześrutowaną by zobaczyć jaka powinna być grubość mielenia.

Wczoraj śrutowałem Portera i tutaj moje PIerwsze pytanie:

 

1.Ustawiłem grubość mniej wiecej taką jakią dostałem w zestawie surowców z Browamatora. Ogólnie wporządku ale mimo ,iż grubość była odpowiednia to i tak nadal jakaś cześć jest ześrutowana na mąkę powiedzmy 10% całości. Czy to jest prawidłowy objaw czy coś mam źle ustwione, ewentualnie jakaś wada śrutownika.

 

Podczas filtracji na początku też miąłem problem ale mieszająć złożem zeszła jakoś ta mączka i potem już ładnie można było wysładzać.

2. Drugie moje pytanie to czy jeżeli bym zrobił filtrator z oplotu to też mi się tak zatka od takiej ilości "mączki" czy raczej nie powinno na oplocie się coś takiego stać.

 

Ogromne dzieki za pomoc z góry i pozdrawiam wszystkich Piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli posiadasz ten filtrator z browamatowa to weź wiertarkę, wiertło 1,5 mm i dowierć otworów (dużżżżo) taki zabieg bardzo pomaga. ( i nalej najpierw wody do filtratora tak by lekko zakryła dno z dziurami i wtedy dopiero wlewaj całość. ale pewnie o tym wiesz.)

Edytowane przez dovierny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dovierny pojęcia nie miałem, że tak sie robi (-: pusty filtrator i wlewałem brzeczkę do filtratora. Wielkie dzieki wszystkim za pomoc. Przed czwartą warką dowierce dziurek i naleje wody pewnie bedzie duzo lepiej.

A w przyszłości musze zrobić filtrator z oplotu albo rurkowy.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Poczytaj http://www.wiki.piwo...a_i_wysładzanie

 

Bez wody zrobiłem pierwszy raz co skutkowało tym, że młóto pokrywką od garnka wyciskałem i było blisko 5l osadu w 20l fermentatorze .

Ale piwo wyszło dobre.

 

Jak dalej nie będziesz pewny czy śruta jest dobra to nasyp sobie troszkę kaszy jęczmiennej na talerzyk i obok ześrutowany słód i porównaj te "białe ziarenka" powinny być podobne.

 

 

 

"Ja dużo czytać i wiele się naumieć"

Edytowane przez dovierny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na moje oko tez bede mial z 5 litrów osadu po mieszaniu tego młóta albo i lepiej (-: . Ale myśle ze uda mi sie troche odessać podczas przelewania na cichą. Dla mnie moze byc mętne byle sie nie zepsuło.

Nic przed następnym warzeniem nawierce ile sie da jeszcze tam dziurek faktycznie miejsca tam na dziurki jest jeszcze bardzo dużo przynajmniej z 6 razy tyle można wywiercić niż jest oryginalnie no i oczywiście naleje wstępnie wody.

Wtedy co sie stanie z tą mączką (osadem) ?? Też to przejdzie do gara czy powinno zostać w złożu filtracyjnym albo w reduktorze osadów ??

A gdyby te dziurki zrobić troszke wieksze np 2mm ?? Czy to już przegięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na moje oko tez bede mial z 5 litrów osadu po mieszaniu tego młóta albo i lepiej (-: . Ale myśle ze uda mi sie troche odessać podczas przelewania na cichą. Dla mnie moze byc mętne byle sie nie zepsuło.

Nic przed następnym warzeniem nawierce ile sie da jeszcze tam dziurek faktycznie miejsca tam na dziurki jest jeszcze bardzo dużo przynajmniej z 6 razy tyle można wywiercić niż jest oryginalnie no i oczywiście naleje wstępnie wody.

Wtedy co sie stanie z tą mączką (osadem) ?? Też to przejdzie do gara czy powinno zostać w złożu filtracyjnym albo w reduktorze osadów ??

A gdyby te dziurki zrobić troszke wieksze np 2mm ?? Czy to już przegięcie.

Nie przesadzaj ze średnicą dziurek tylko solidnie ich dołóż , zalanie wodą przestrzeni między dnem fałszywym a właściwym to podstawa !To tzw ,,podbicie '' wchodzi tam ok 4-5 litrów wody . Oczywiście woda w temperaturze tej do filtracji ( 72-78 "C)

Edytowane przez pepe11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nawierce ile sie da 1.5 mm wiertlem. Musze sie jeszcze pobawic tym Srutownikiem I ustawieniami niby nic skomplikowanego a jednak...

Naprawde bardzo wszystkim dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. "Always look on the bright side of life" jak to mawial Monty Python.Zabrałem się za wiercenie, zakupiłem dwa konkretne wiertła jedno 1mm i drugie 1,5 mm. I dopiero po zakupie okazało się że można na 2 cm kwadrawowych wywiercić wiecej dziurek niż w całym filtratorze browamatora.

Proszę o jedną rade czy lepiej 3000 dziurek 1mm[kwadratowy] czy 1500 dziurek 1,5mm[kwadratowy]. Dzieki za pomoc.

Edytowane przez MiR88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej sprawę idziesz do sklepu piwowarskiego o nazwie castorama obi lub praktiker. kupujesz wężyk wyciągasz gumkę (zabrzmiało jak opis jakiś praktyk seksualnych ) (opis procesu )

I po sprawie ja już zacierałem 2 warki w ten sposób i naprawdę działa super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam my mamy inny problem ze śrutownikiem ustawiamy na odpowiednią grubość do śrutowania i śrutujemy a w tym momencie śruba do grubości śruty się rozregulowuje i tak dalej bardzo często i utrudnia nam to śrutowanie słodu przez co mocno się denerwujemy i musimy przytrzymywać tą śrubę ale to czasami w ogóle nie zdaje egzaminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat jest szczelne bardziej jest delikatny luz przy tarczy i trochę luzu tam z tyłu jak się ślimak

wkłada do środka i skręca korbę tzw uchwyt do kręcenia to też tam jest trochę luzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o jedną rade czy lepiej 3000 dziurek 1mm[kwadratowy] czy 1500 dziurek 1,5mm[kwadratowy]. Dzieki za pomoc.

 

Dołóż koło 2-3 dziurki na cm2 (nie bierz tego dosłownie) po prostu ponawiercaj więcej dziur, tak dziurka co np. 5-10 mm,

 

Mocno łopatologicznie ale nie mam aparatu po ręką, żeby zdjęcie zrobić.

 

ja mam po nawiercane mniej więcej tak i się sprawdzał :

 

 

. . . . . . . . .

. . . . . . . . .

. . . . . . . . . .

. . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . .

 

Weź lepiej 1,5 mm to nie za małe ani za duże.

Edytowane przez dovierny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dovierny jestem na pólmetku. Nie wiedzialem jakim wiertłem to jeszcze jeden ten trójkącik co tworzą dziurki już oryginalne wieciłem 1mm i drugi 1.5mm i tak na zmiane połowa zrobione. Mam jeszcze jeden taki to jak mi ten pęknie to zaatakuje ten drugi i zrobie tak jak Ty z mniejsza ilością. Jak to skończe to wysle fotke zobaczych jaka masakra ciekawe czy nie strzeli (-: dam znac. Do niedzieli chce to zrobić bede warzyła ALEa to przetestuje.

Edytowane przez MiR88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz ten oplot to jak bede miał tak z 10 - 15 procent mączki nie zatka się ?? Bo dno to jeszcze pomieszam a z oplotem to juz chyba po zamiatane. I z oplotem tez sie stosuje jakis taki myk, że wlewa sie najpierw wode czy po prostu brzeczke bezpośrednio do pojemnika ?

Edytowane przez MiR88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.