Skocz do zawartości

AIPA - prośba o ocene receptury


sebek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Facet napowietrza brzeczkę bo podczas gotowania uciekł cały tlen. Ja stosuję trzepaczkę po dodaniu drożdży. Jak robiłem to piwo nie robiłem startera. Na razie robiłem piwa do 18 BLG i nigdy jeszcze nie robiłem startera i nie było problemów. Piwko nadal fermentuje i jestem ciekaw co z niego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat AIPA, to się też podłączę. Chciałem wykorzystać resztki i uwarzyć coś na koniec świata. Mam takie słody i one raczej zostają:

  • Pale Ale - 5 kg
  • Monachijski - 0,4 kg
  • Crystal 150 EBC - 0,3 kg

Do tego mam takie chmiele:

  • Apollo - 50 g
  • Simcoe - 40 g
  • Citra - 50 g
  • Cascade - 35 g
  • Amarillo - 100 g (szyszka)

Podpowiedzcie w jakich proporcjach je wrzucić, żeby nie przedobrzyć. Myślałem żeby dać Apollo i Simcoe na 60' (ze 40-50 g), resztę jakoś dla smaku i aromatu (ok. 50 g) i jeszcze Citrę i Amarillo na cichą (po 15 g). Ewentualnie coś dorzucić do zacierania. Chyba, że w ogóle przesadzam i wystarczy dużo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wczoraj robiłem AIPĘ z podobnym zasypem.

5 kg Pale Ale i 0,1 Crystal 150.

Dodałem jeszcze 0,25 wiedeńskiego i 0,25 pszenicznego.

 

Co do chmielenia to dałem Citrę 45g na 60 min – 58 IBU, Simcoe 15g na 15min (10 IBU) i Cascade 20g – 0min. Dojdzie jeszcze Cascade, Summit i Cascade na zimno.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszenicy też planuje dodać tak z 0,2 kg. Co do chmielenia, to chyba bym chciał trochę mocniej.

Ułożyłem sobie takie coś:

 

60' - Simcoe - 40 g

30' - Amarillo - 15 g

30' - Citra - 15 g

15' - Amarillo - 15 g

15' - Citra - 15 g

0' - Cascade - 15 g

na cichą:

Citra - 20 g

Amarillo - 20 g

Cascade - 20g

 

Wyszło mi ok.106 ibu razem. Czy ujdzie taka mieszanka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wyliczałeś co CI wyjdzie z tej receptury?

Jakie BLG i IBU. Bo masz dobre surowce, wystarczy odpowiednio je zużyć.

Na pewno wyjdzie dobre piwo ;)

Daj znać na co się zdecydowałeś tak 1-2 dni przed warzeniem, na pewno Ci doradzimy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nie potrafię jeszcze tego poobliczać, programów nawet chyba nie umiem ustawić.

Na tą chwilę mam ułożone takie coś:

 

Zasyp:

Pale Ale - 5 kg

Monachijski - 0,4 kg

Crystal 150 EBC - 0,3 kg

Pszenica - 0,2 kg

 

Chmielenie:

60' - Simcoe - 40 g

30' - Amarillo - 15 g

30' - Citra - 15 g

15' - Amarillo - 15 g

15' - Citra - 15 g

0' - Cascade - 15 g

na cichą:

Citra - 20 g

Amarillo - 20 g

Cascade - 20g

 

Myślałem także, żeby użyć Amarillo podczas zacierania (ew. Apollo), mam po 50 g z każdego.

Zacieranie jedno lub dwustopniowe. Gęstwa z drożdży US-05.

Na BeerSmith pokazało mi OG 14,4%, IBU 14,5 i kolor 19,1 EBC, na tej stronce http://www.warzymypiwo.pl/pliki/kalkulator/ mam IBU ok. 106.

Nie wiem czy to dobrze, więc jak byście mogli sprawdzić, to bym był wdzięczny, no i ogólnie za wszelkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Fidel, przede wszystkim za spytanie o wydajność. Do tej pory to jakoś omijałem, co raczej jest głupotą. Policzyłem teraz z ostatnich 5 warek wstecz i się lekko przeraziłem. Wyszło mi kolejno, od najstarszej: 43,3 %, 61,6 %, 58,5 %, 56,7 %, 54,6 %, czyli średnio ok. 55%, a to chyba dosyć mało, będę musiał nad tym popracować.

Co do alfa to: Citra 10-13 %, Amarillo 10,9 %, Cascade 4,5-7 %, Simcoe 14,2 %, Apollo 19,2 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem. Ja bym dał mniej chmielu. Nie wiem jak liczyłeś wydajność ale przyjąłem małą 70 % pewnie zależy od sposobu liczenia.I przesuń chmielenie na koniec, więcej na aromat, goryczki i tak już dość ;)

post-2868-0-22093900-1356181266_thumb.jpg

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Nie wiem jak z tą wydajnością, ale będę się starał mieć 70 %. Co do chmielu, to chciałem się go do końca pozbyć, bo do następnych warek już by mi nie pasował. Dlatego też myślałem, czy by nie dać Amarillo do zacierania, bo jeszcze 50 g zostaje. Z drugiej strony, nie chcę żeby była taka ostra goryczka i nic więcej, więc ok, podaruję sobie te 30 min, czyli by było tak:

Simcoe - 40 g na 60'

Citra - 30 g na 15'

Amarillo - 30 g na 15'

do tego 35 g Cascade na 0' i reszta na cichą.

Męczy mnie jeszcze to zacieranie z chmielem, czy warto, a jak tak, to ile go sypać?

 

Ten Brewtarget jest chyba przyjaźniejszy od BeerSmitha?

Edytowane przez BeerGrill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie chmieliłem przy zacieraniu, więc nie wiem co z tego wyjdzie. Masz fajne amerykańskie chmiele, ja bym celował w około 75-80 IBU i dużo nachmielił na aromat. Amarillo, Cascade, Citra, świetnie się do tego nadają. Próbuj i daj znać o wynikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.