Skocz do zawartości

AIPA - prośba o ocene receptury


sebek

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie jedna rzecz w tych recepturach ? Dajecie w sumie ok 130 g chmielu do AIPY ja dałem do konkursowej w Żywcu ok 160 g przy czym 60g Citry od początku gotowania później 15, 10, 5, 1 minut przed końcem gotowania i byłem w finale ale jako główną wadę piwa napisano mi, że jest niedochmielone. Powiem jeszcze, że chmiel był świeży w granulacie , sypany luzem a gotowanie było intensywne. Teraz do moich piwek sypię dużo więcej - głownie z tego powodu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ot o że przy innym składzie sędziowskim, przy innym składzie w eliminacjach zupełnie inaczej mogło to wyglądać. Dostało się do finału to znaczy że było ok. I specjalnie nie zastanawiałbym się dlaczego Kopyra było lepsze. ;) Swoja droga on też płakał że zrobił super stouta i sędziowie go nie docenili. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsza Polska AIPA ( podobno) ,sprzedawana w sklepach czyli Rowing Jack ma ponoć 80 IBU czyli też powyżej górnej granicy stylu ? Czyli chyba coiś w tym chyba jest, że obecnie za lepsze są uważane piwa mocniej chmielone ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie kumam, czy Twoje piwo Ci nie smakuje? Czy chcesz zrobić jeszcze lepsze? Goryczka w tym piwie wg mnie nie jest najistotniejsza byle mieściła się w widełkach, aromat, chmielenie na zimno to jest sedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się tu z Josefikiem.

60g Citry na 60 min na 25L? To wystarczająco albo nawet za dużo. To jest ok 70-80 IBUs tylko za te pierwsze 60g na 60 min. Trzeba pamiętać że często sędziowie nie są aż takimi wielkimi ekspertami. Skąd wiesz ile ci sędziowie IPA's smakowali i jakie IPA's, jakie oni mają w tym faktyczne doświadczenia (a nie teoretyczne z googla)? Ile taki sadzia warzy IPAs i jak często, jak częto smakuje "komercyjne" IPAs? Nie chcę tu obrazić żadnych sędziów (ani nie mówie że IPA Kopyra nie był warty 1go miejsca), ale dla mnie opinie sędziów są warte tyle samo co każdego innego człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nachmielił tego stauta amerykańskimi a to już się sędziom nie spodobało :roll:

 

Do tego zmierzam sędziowie sędziami, style stylami,ważne żeby piwo było dobre tego Kopyrowego stouta piłem w Żywcu i nie było czuć jakoś wybitnie amerykanów, piwo było wytrawne jak guinness, bez fajerwerków, smakowało mi, po prostu było dobre.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sędziami byli między innymi Pierr Celis. Więc chyba się zna ? W moich postach chodzi mi o to nie czy moje piwa mi smakują tylko czy przypadkiem granice stylów wh BJCP nie przesunęły się przypadkiem w stronę większego chmielenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banita warz takie IPA jakie lubisz. Ja lubię goryczkę w moich IPAs równą punktom OG, tzn, OG 1.060 = ok. 60 IBU, OG 1.070 = 70 IBU itd. Ale każdy tworze takie piwa jakie lubi, w końcu po to jesteśmy piwowarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla siebie robię piwo jakie mi smakuje ale na konkurs chcę się trzymać wytycznych stylu aby uzyskać jak najlepszą notę i sprawdzić się czy uwarzyłem piwo jakie zamierzałem. Tu wychodzi na to, że wcale wytycznych BJCP w konkursach trzymać się nie trzeba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba, ja ci mówię że widełki trzeba zrobić i to już jest część sukcesu kolejne część to zrobienie piwa bez specjalnie dyskwalifikujących wad, reszta to skład sędziowski.

Odbiegamy od tematu , konkursy, ocena piw to temat rzeka najlepiej w rozmowie bezposredniej przy kuflu piwa ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super przeżycie po wypiciu piwa Rowing Jack to były chmielowe odbitki, Ciekaw jestem czy moje da taki sam efekt. Moja AIPA nie ma 80 IBU ale 63,1 IBU jeśli nie zrobiłem błędu w programie to może wystarczy. OG było 1.065 czyli 16 BLG, 24 litry. Przepis był na ok 20 litrów. Przepis jest tego gościa:

Robił potem próbę smakową i bardzo chwalił dlatego chciałem spróbować. Jedynie czego nie zrobiłem to nie zostawiłem Citry w piwie bo nie lubię chmielowych osadów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

Trochę zmodyfikowałem recepturę dodająć 300g jasnego karmelowego z optimy oraz trochę więcej na chmielenie na zimno. Teraz wygląda tak:

 

Zasyp na 20l

 

Pale Ale - 4 kg (albo 5 kg Pale Ale zamiast 1 kg wiedeńskiego)

Wiedeński - 1 kg

Carahell - 0,5 kg

Karmelowy jasny Optima - 0,3 kg

 

Zacieranie 60 min w 67C

 

Chmielenie: (wszystkie chmiele w granulacie)

Galena 20 g - 60 min

Simcoe 15 g - 60 min

Chinook 15 g - 30 min

Cascade 20 g - 10min

Cascade 20 g - 0 min

Cascade 20 g - chmielenie na zimno 7 dni

Chinook 25 g - chmielenie na zimno 7 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.