Skocz do zawartości

AIPA - prośba o ocene receptury


sebek

Rekomendowane odpowiedzi

Ja chmielę 60min dla goryczki (Chinook albo Centennial) a potem jedna uncja przy 15 minutach i cała reszta przy 5-0 min. Aromatycznych chmieli nie warto wrzucać na więcej niż 15 minut przed końcem bo cały aromat uleci.

 

Przy chmieleniu na zimno warto wrzucić chmiel do nylonowego woreczka (zdezynfekowanego) - inaczej na dole fermentatora będziemy mieli taką chmielowo-drożdżową breję i przez to mniej finalnego produktu.

 

Trzeba pamiętać o obciążeniu woreczka z chmielem bo inaczej wypłynie na powierzchnię i przez ograniczony kontakt z brzeczką mniej aromatu przejdzie do piwa.

 

Dobrze rozpocząć chmielenie na zimno gdy już ustanie burzliwa - w innym wypadku aromaty uciekną wraz z CO2.

 

Podobno jak się chmieli dłużej na zimno niż tydzień to przechodzą do piwa trawiaste smaki. Ale to już scooby_brew wcześniej wspominał., że w jego przypadku w kegu to nie następowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja też chce zrobić AIPA z chmieli mam: Bravo, Cascade, Citra, Amarillo i Chinook. chce jeszcze jeden i się waham pomiędzy Delta, Summit i Mosaic. który z tych trzech lepszy podpowie ktoś???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody:

Pale ale 4,8 kg

pszeniczny jasny 0,5 kg

crystal 0,4 kg

aroma 0,2 g

 

zacieranie 60 minut w temp 65 stopni

podgrzanie do 72 stopni i wysładzanie

Chmielenie 60 minut:

1) początek: 25 g Bravo i 30 g Chinnok

2) połowa gotowania: 15 g Chinnok

3) ostatnie 15 minut: 10 g Citra, 10 g Amarillo i 10 g Cascade

4) Ostatnie 10 minut: 20 g Citra, 20 g Amarillo i 20 g Cascade

5) Podczas cichej 7 dni chmielenia na zimno: 20 g Citra, 20 g Amarillo i 20 g Cascade

 

może być? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak lubisz zapach multiwitaminy(takie soczki) to może być,jak nie to wywal citre z na zimno.

można jaśniej???

Citra daje takie zapachy jak pisze dziedzicpruski, owców ogólnie tropikalnych. Co prawda ja citrą na zimno nie chmieliłem ale normalnie jest bardzo fajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no,tak,ze jak nie lubisz czegoś w ten deseń (ja nie lubię,bo mi się to syntetyczne wydaje)to zostań przy amarillo na zimno,da ci zapach "ordynarnie" grejpfrutowy.

 

z normalnych chmieleniem nie piłem,pewnie zapach jest subtelniejszy,w każdym razie unikam jak ognia chmieli o zapachu owoców tropikalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Nie chcę zakładać nowego wątku, styl prawie ten sam, więc zapytam tutaj. Chcę zrobić małą hybrydę AIPA:

 

Pale Ale - 2,5kg

Pszeniczny - 2,5kg

Pilzeński - 0,5kg

Płatki pszenne - 0,5kg

 

Admiral 25g - 60'

Galena 25g - 60'

 

na aromat i na cichą chcę dać sporo Cascade myślałem o takim chmieleniu:

Cascade 25g - 10'

25g - 0'

125g - na zimno

 

Co sądzicie? Nie za dużo na zimno? A może zamiast chmielić 25g na 10' dać 50g na 0', albo 25g - 10', 50g - 0', 100g - na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co sądzicie? Nie za dużo na zimno? A może zamiast chmielić 25g na 10' dać 50g na 0', albo 25g - 10', 50g - 0', 100g - na zimno.

 

Ja bym dał 40 g na 30 min, 30 g na 5 albo 0 min, resztę na zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA 16 BLG

pale ale 5 kg

monachijski 1 kg

Carahell® 0,5 kg

pszeniczny jasny 0,4 kg

 

chmielenie:

60' Columbus 50g i Chinook 40g

15' Citra, Amarillo, cascade, simcoe po 5g Chinook 10g

10 Citra, Amarillo, cascade, simcoe po 25 g

7 dni chmielenia na zimno Amarillo, cascade, simcoe po 20g

 

nie wiem jak to zacierać?

może

 

61-63`C przez 30 minut

71-73`C przez 30 minut

następnie do 78`C i filtrowanie

 

A wy jak sądzicie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.