Skocz do zawartości

Stoutu- stouta, porteru- portera


Jacenty

Rekomendowane odpowiedzi

Nie bardzo wiem gdzie ten temat przypiąć, Tomek sobie z tym poradzi ;) . Wciąż pojawiają się wątpliwości dotyczące odmiany -stout, porter. Postanowiłem zasięgnąć opinii eksperta. Dotarłem do dr Jana Grzeni, który jest językoznawcą, leksykografem, specjalistą w zakresie użycia nazw własnych, stylistyki, kultury języka i komunikacji językowej. Przytaczam odpowiedź, którą od niego dostałem (podkreślenie moje);

 

Problem dotyczy wielu wyrazów, np. tak często używanych jak blog, SMS, a chodzi tu o formę dopełniacza rzeczowników rodzaju męskonieżywotnego. Rzeczowniki w tym przypadku gramatycznym mogą przybrać końcówkę -a lub -u, a niektóre, np. folder, łączą się z obiema. Wiadomo też, że -a jest preferowane w mowie potocznej, np. prawie bezwyjątkowo mówi się bloga, SMS-a, choć wzorcowymi formami byłyby blogu, SMS-u. Czasem dobór końcówki ma związek ze znaczeniem, np. przypadku (zdarzenie), przypadka (w gramatyce).

W tym wypadku za wzorcowe uznać należy formy porteru, stoutu, gdyż wyrazy pochodzenia obcego przybierają raczej tę końcówkę. Słowniki opowiadają się za takimi formami właśnie. Nie dziwią mnie jednak formy portera, stouta, bo wyrazy te występują głównie w języku mówionym.

Dylemat ten najłatwiej rozwiązać, przyjmując, że dopuszczalne są obie końcówki, przy czym -u jest typowa dla języka pisanego, -a dla mówionego.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starych książkach piszą "porteru", "stoutu". Zasadniczo, całkiem poprawnie powinno być " porter'u" i "stout'u". Jeśli chodzi a ale, można nie odmieniać, a jeśli już to z apostrofem: ale'a, czyli nie piłem dawno ale'a, cieszę się tym ale'em, to był doskonały ale, och, ale jakżeś bogatszy od lagera (tu znowu problem czy czasem nie powinno być "lager'u", ale w niemieckim nie ma apostrofów i odmiana jednak jest prostsza, tak samo jak niemiecki, który jest dużo prostszy od angielskiego, choć oba języki są germańskie, toteż uprzedzam pytania).

 

Z innej bajki, dlaczego nie można prosić o pintę (czytaną jako pajntę) porter'u? To słowo już się zakorzeniło w języku polskim, ale musi oznaczać, że jest to dokładnie połowa 1,1 litra czyli kwarty polskiej (która wówczas była tylko litrem), więc dokładnie 568ml. Oba piwa są podawane w pint'ach właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo, całkiem poprawnie powinno być " porter'u" i "stout'u".

 

Nie powinno - w języku polskim, w odmianie rzeczowników obcych dodajemy apostrof jedynie jeśli jego końcówka różni się w wymowie i pisowni. Porter i stout się pod to nie łapią, ale ale już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie pasuje, ale jest prawidłowe. Piszemy stoutu (a nawet stouta, co może jest niepoprawną odmianą, ale zapisane prawidłowo) - stout'u jest formą niepoprawną.

 

Zalecenia są takie, że odmianę polską z apostrofem stosujemy wtedy, kiedy odmiana bez apostrofu nie pozwoli odtworzyć formy pierwotnej: dlatego ale odmieniamy jako ale'a, a nie ala (tak jak Jake: Jake'a a nie Jaka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z porterem można się zgodzić, ale ze stout'em jakoś mi nie pasuje-może to być zboczenie lingwistyczne.

Jestem podobnego zdania.

Zresztą rozeznawaliśmy temat u filologów polonistów i to potwierdzali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak namieszaliście że będę pił z butelki

 

Coś w tym jest :-D

A mi się odmiana przez "u" po prostu nie podoba i choć promuję używanie poprawnej polszczyzny, to tutaj mam opory :-)

 

Kulturę Piwną proszę o nie glanowanie - jestem kulturalna - na ogół;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziewczyną i zaproponował jej "Żiness" do obiadu:P

 

Ponoć w Warszawie się w klubie modżajto pija :)

 

W Warszawie czarnymi piwami zarządza Mason, więc mawiamy "stoutu" i "porteru" (i "gayness", dla kompletu). Dodatkowo niedaleko mieszka John Porter, więc żeby go nie mylić, to się rozróżnia.

 

"Jedno modżajto dla mojej świni" to stary mem, który w ogóle pochodzi znad Bałtyku, choć autorami są rzeczywiście krawaciarze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lagera, Koelscha, Schwarzbiera, Weizenbocka i Weizena*-tak jak pisałem w niemieckim nie ma apostrofów (Donaudampfschiffahrtsgesellschaftskapitän np.)

 

*mogą być z małej.

 

Zważ tylko jedno - pisząc lagera, koelscha itd piszesz po polsku, bo w języku niemieckim dopełniacz/biernik wygląda inaczej, nie przez dodanie -a czy -u na końcu. Tak samo gdy piszesz stoutu/a czy porteru/a - to jest polska odmiana rzeczowników (nazw) obcojęzycznych. Nie ma tu znaczenia gdzie się stosuje apostrof w języku niemieckim, czy angielskim, tylko jak się stosuje apostrof w języku polskim.

Edytowane przez Gabe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polskich knajpach raczej mało stout'ów, więc problemu nie będzie z zamawianiem, natomiast z porterem-poproszę portera (nie spotkałem się żeby ktoś mówił, że chciałby kufel porteru-to byłoby równoznaczne, że skoro jest kufel, to można też zamówić wiadro :P), a w pisowni to przecież aż tak nie razi, w końcu wypłynął temat całkiem niedawno. Muszę popatrzeć co w starych polskich książkach pisano o stout'cie.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież w pierwszym poście napisałeś, że :

W starych książkach piszą "porteru", "stoutu". (...)

 

Co wraca dyskusję do punktu wyjścia, czyli listu Jacentego i odpowiedzi na niego: historycznie jest stoutu, powszechnie jest stouta. Za to nigdzie nie ma pisowni z apostrofem, czego się czepiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.