Skocz do zawartości

Idealne kompozycje


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ w niedalekiej przyszłości planuję uruchomienie kursów piwno - kulinarnych mocno interesuję się tematem komponowania piwa z rozmaitymi przekąskami. Według mnie kluczem do sukcesu jest siła tzw. genialnej prostoty czyli kompozycji kilku smaków.

Jakiś czas temu popełniłem nawet broszurkę na ten temat (akcja promocyjna Pilsner Urquell) wspólnie z gastronomem Kai'em Schoenhalsem ( http://www.pilsner.pl/files/pdf/Znawcy_o_wytrawnych_polaczeniach.pdf ) i muszę powiedzieć, że temat to bardzo intrygujący.

 

Do najprostszych i najlepszych połączeń w moim rankingu należą:

 

1. Dry Stout + pumpernikel z masłem

2. Pilsner + pizza z szynką parmeńską i rukolą

3. Abbey + ser dojrzewający + ciemne winogrona

4. ALE + steki wołowe + tosty + czerwona, surowa papryka

5. Weissbier + roladki z soli w sosie cytrynowym

 

 

Macie jakieś mistrzowskie przepisy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zauważyłem, że nie lubię jeść do degustacji. To mi zaburza percepcję. Do jedzenia zaś nie wybieram jakichś wymyślnych piw, najlepiej chyba podchodzi mi pilsner.

 

W tym kontekście ciekawe są wnioski z tego artykuliku

Ser zabija smak wina - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA)

Według badaczy nie ma większego znaczenia, jakie pijesz wino - czy jest ono z dolnej, czy z górnej półki - i tak się na nim nie poznasz, jeśli wcześniej zjadłeś trochę sera. W ramach eksperymentu, który opisuje "New Scientist", badacze poprosili zawodowych degustatorów win, by ci ocenili jakość podanych im napojów. Podczas pierwszej serii testów, kiedy sera nie serwowano, eksperci spisali się na piątkę - bezbłędnie rozpoznawali nawet bardzo subtelny bukiet zapachów. Za to w drugiej serii, w której przed opróżnieniem kieliszka trzeba było pożywić się różnymi rodzajami serów, eksperci wypadli fatalnie. Tanie wino z supermarketu i bardzo drogie z najlepszej winnicy miało dla nich zbliżony aromat. Kto chce, może to potraktować jako wskazówkę, jak zorganizować oszczędne przyjęcie dla wybrednych gości. Bo - jak mówiła reklama pewnego proszku do prania - skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać.

Oczywiście trzeba to potraktować z pewnym dystansem, ale myślę, ze ziarno prawdy w tym jest.

 

Wiem, że np. Michael Jackson przykładał wielką wagę do dobierania piw pod konkretne dania, ale mnie osobiście to nie pasuje. Zdecydowanie wolę piwo osobno.

 

PS: A tutaj bardzo ładne i zgrabne obalenie tez z artykuliku. :)

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to właśnie działa - możesz stawiać tezy i po chwili je obalać. I to jest właśnie w tej dziedzinie najpiękniejsze :-)

upsss, właśnie doczytałem, że napisałeś wyraźnie o roladkach z soli :)

 

Coś mi się zmieszało z wczesniejszą linijką o stekach. Proszę o wybaczenie, właśnie warzę i tak wpadam na chwilę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie orzeszków pistacjowych i fistaszków. Każdy chyba się z tym spotkał, że jak zamawiał piwo to mu podawali orzeszki do piwa, w polsce rzadziej bo skąpią :) Czy one nadają się do jakiegoś określonego rodzaju piwa? Czy zagryzanie orzeczków i popijanie piwem do jedno z najgorszych przestępstw.

Ja osobiście nie przepadam za jakimiś dodatkami do piwa. Wole samo piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już mam jakieś takie dziwne nawyki,że do piw ciemnych mocnych,które pije rzadziej praktycznie wogóle nic nie podgryzam,natomiast do piw jasnych,a szczgólnie pszenicznych jem ser żółty twardy (najlepiej o delikatnym smaku), kiełbaski z ze słoika oraz panierowaną i smażoną cebule. Na mnie (podejrzewam,że nie tylko na mnie) piwa jasne działają jak doskonały aperitif.

A tu jest przepis na powiedzmy drink z piwem -rozdrobnionylód+ 0,33l pszeniczniaka+20 ml porto+1 łyżeczka cukru,wszystko to w wysokiej szklance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja takze jakos nie przepadam za jedzeniem i piciem piwa jednoczesnie. natomiast jesli juz to tylko piwa jasne i najlepiej pilsner - najlepiej z jakims stekiem. inna droga w moim wypadku to tak jak napisal baron - weizen z jakims serem - aczkolwiek mi jakos najbardziej pasuje plesniowy.

tak czy siak - ja osobiscie - wole degustacje piwa bez jedzenia - na dodatek dodam iz staram sie nawet nie jesc na jakies 30-20 minut przed degustacja - jedzenie przed jak i w trakcie degustacji zaburza mi w pewien sposob smak - kazde piwo ( no moze za wyjatkiem weizenow ) ma ten sam podobny i dziwny do ujecia w slowa posmaczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie :) ( moja wypowiedz byla tylko i wylacznie w ramach degustacji , a ta odbywa sie zazwyczaj gdy siegam po swoje piwo lub piwo przemyslowe ktore pije 1 raz lub bardzo je lubie )

gdy piwo pije sie poprostu z ochoty lub na imprezie, spotkaniu itp itd jedzenie to zaden opór, a szczegolnie wtedy gdy mam przed soba stek :) wtedy pilsner to rzecz swieta ! :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zauważyłem' date=' że nie lubię jeść do degustacji. To mi zaburza percepcję.[/quote']

Popieram, jak już biorę piwo do obiadu, to jakies podlejsze.

A jeżeli przy piciu piwa nachodzi mnie ochota, zeby czymś je zagryźć , dyskwalifikuje to piwo w moich oczach.

Masz na myśli zagryzanie,ze względu na smak i niską jakość piwa,czy myslisz o uczuciu głodu powodowanym przez piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też piwo wolę degustować solo, niezależnie, czy rzeczywiście dokonuję degustacji, czy po prostu je piję :ble:

 

Natomiast niektóre dodatki wydobywają z piw elementy niewyczuwalne bez nich lub po prostu uzupełniają piwo - jak dla mnie dry stout+pumpernikiel to jest taki właśnie przykład - dodaje piwu pełności i chlebowych posmaków.

 

Kwestią jest odpowiedni dobór - oczywiście pikantny ser do delikatnego piwa zabije jego walory, ale odpowiednio dobrany ser do odpowiednio wyrazistego piwa to niebo w gębie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.