Jump to content

Starter - po tygodniu w lodówce


Recommended Posts

Tydzień temu miałem zrobić piwo na drożdżach Wyeast 2124 Bohemian Lager . Saszetka napuchła po 6 dniach (dosyć stara była), zrobiłem z tego starter na suchym ekstrakcie. Niestety, miałem pilny wyjazd i z warzenia nici. Włożyłem starter do lodówki. Czy po tygodniu nadaje się on do użycia, czy tez do zlewu?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Potwierdzam - sprawdziłem osobiście

 

Zrobiłem kiedyś eksperyment. Z jednej torebki płynnych drożdży lagerowych zrobiłem 2 startery. Jeden z nich poleciał do piwka - zebrałem po nim gęstwę 2 razy. Drugi starter stał w lodówce prawie 2 miesiące. Ku mojemu zdumieniu nic mu się nie stało - żadnych zapachów, dziwnej piany, itp. Może miałem szczęście, ale wniosek jest taki, że można zaryzykować z trzymaniem startera 2 miesiące. Nie robiłem tego więcej ze względu na kryzys miejsca w lodówce (starter, gęstwa, brzeczka do refermentacji i butelki z lodem do chłodzenia fermentorów). Wydaje mi się jednak że jest to bezpieczniejsze niż zbieranie gęstwy np 5 czy 6 razy. Z pojedynczego startera zrobiłem najwięcej 4 piwa : starter + 3 gęstwy, na więcej się nie odważyłem. Z tego drugiego startera o ile pamiętam też zrobiłem 3 piwa - czyli w sumie 6, czyli tak jakby 5 zbiorów gęstwy - ale chyba bardziej czysto niż z jednego startera ?

Edited by pedro22
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.