Skocz do zawartości

Dziwne zachowania podczas fermentacji "ala Grodziskie"


MiR88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Chcialem zapytac o taka rzecz. Wlasnie robie swoja druga warke w zyciu padlo na Grodziskie z Browamatora.

W instrukcji napisali , ze po 5 dniach zlac do butelek. Faktycznie 2 dni bulgotalo jak szalone ale po 2 dniach cisza zamieszalem kilka razy fermentatorem ale nadal kolejne dni byla cisza.. Chcialem zlac po tych 5 dniach na Cicha. Zmierzylem BLG zeszlo z 8 na 3,5 troche slabo wiec stwierdzilem, ze troche zamieszam fermentatorem I zobacze czy spadnie cos jeszcze BLG po 2 dniach. Co dziwne piwo po paru godzinach zaczelo bulgotac jak na poczatku czyli jak szalone. Czy to normalne zjawisko czy jest ryzyko, ze wdala sie jakas infekcja ?? (Balingometr do testy oczywiscie zdezynfekowany)

Za pomoc wielkie dzieki I pozdrawiam serdecznie.

PS. Teraz tez tak mysle ze temperatura mogla sie w domu tez podniesc o jakies 2 stopnie czyli tak okolo 22 wczesniej bylo moze okola 20. Drozdze sawbrew s-33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże s-33 tak mają, że nisko dofermentowują co można doczytać tu. Co do zabulgotania może to zrobiło się przez zamieszanie! Ale faktycznie 5 dni to mało standardem jest 7 dnia + 2 kolejne na pomiary blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napisane fermentacja ok. 5 dni i butelkowanie. (-:

Powiem tak zapach jest super pachnie po prostu młodym piwkiem. Smak mocno goryczkowy. Czytałem wcześniej na forach ,że w przepisie jest za dużo chmielu dodane do zestawu wiec dałem 10 gram mniej ale i tak czuć mocna goryczkę. Dla Mnie OK. Mam nadzieje tylko, że mi tam jakieś dzikie teraz fermentacji nie rozpoczęły.

Dzięki za pomoc.

 

Dovierny a jakie inne drożdże piwowarskie w proszku być polecał ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grodziskiego nadają się właśnie te drożdże, bo są neutralne. Nie wiem w sumie czy ktoś stosuje inne, ale ja na te nie narzekam grodziskie wychodzi bardzo smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. W niedziele warze Portera zobaczymy jak mi za trzecim razem pójdzie. Powiem za pierwszym był HardCore za drugim już lepiej. Najgorsze to sterylizowanie i mycie nadal się z tym motam. Czy potem to suszyć czy można wytrzeć koszmar. Jakby nie ta sterylizacja to warzenie piwka byłoby czystą przyjemnością ale jak wiadomo nigdy nie można mieć wszystkiego.

Edytowane przez MiR88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanko. Jeżenie okazało by się niestety ,że to dzikie drożdże (odpukać w nie malowane) to po jakim czasie będzie to można wyczuć ?? To będzie po prostu Kwas ?? Jak dotąd mija mi drugi dzień "ponownej fermentacji" i pachnie super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie to dzikie drożdże co się tak uparłeś na nie? Prędzej infekcję złapiesz... ;P Po prostu drożdże wznowiły pracę albo zrobiło się cieplej w pomieszczeniu co może spowodować wydostawanie CO2 z fermentatora co błędnie bierzesz za wznowienie pracy drożdży... a to gaz się rozszerza w raz ze wzrostem temp. podstawa fizyki się kłania!

Zmierz Blg jeszcze raz jak będzie takie same to butelkuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą fizyką to możesz mieć racje. Fakt jest faktem ,że w mieszkaniu znacznie cieplej. Zimniej na dworze się zrobiło i spacery do kotłowni częstsze a co za tym idzie temperatura wyższa pewnie gdzieś o 3 stopnie to raz. A dwa zmieniłem miejsce gdzie fermentator stał z sypialni dziecka (-: dobrze mu się śpi przy "bulkaniu" do pokoju gdzie jest znacznie cieplej bo tam chciałem przelewać. Powiem Ci Undeath ,że to na 99% będzie to.

Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.