Skocz do zawartości

Polski opis brytyjskiego bitter.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Staram się opracować opis klasycznego ale współczesnego bittera. Jako, że moje "pióro" nigdy nie było specjalnie finezyjne i poprawne stylistycznie, zatem serdecznie zapraszam do krytyki i propozycji poprawek, zarówno merytorycznych jak i stylistycznych. Póki co pracuje nad opisem i jeszcze opis nie jest skończony, ale komentarze są mile widziane.

 

https://docs.google.com/document/d/11nizjkqnOMRoomJgNc4nVOZBv2ZrTKfO0q1t3HUxi0g/edit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może coś na temat historii tego piwa?

 

No i jakie bittery dostępne są na polskim rynku?

 

No i kolejne poprawki doszły, więc jakby ktoś coś zauważył dajcie znać w komentarzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polskim rynku dostępne są, z tego co ja pamiętam, Chiswick bitter, Young's bitter, London Pride, Old Speckled Hen, Abbot Ale, ESB, Spitfire, Bishop's finger, Bombardier (2 wersje premium i burning gold). Co do historii poszperam, ale odnośnie samego stylu, to niestety sprowadza się do tego, że piwo nazywało się "pale ale", ale ludzie mówili na nie "bitter", bo było bardziej gorzkie niż porter, niż Burton czy mild ale. Ale właśnie szperam, może coś donajdę...

 

Z jednego słownika z 1858 znalazłem definicję bitter ale (poniżej), a tutaj, że pojawienie się bitter ale było czymś strasznym dla organizacji abstynenckich w rolu 1851 (The Bristol Temperance Herald) : http://books.google....,436,730&edge=0

 

I jeszcze taka tabelka

post-5299-0-19130400-1353357176_thumb.jpg

post-5299-0-20516300-1353357187_thumb.png

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Znalazłem troszkę o bitter'ach. Podział właściwie był dość prosty, był light bitter 10 blg, medium bitter 11-12,5 i strong bitter 17. Bitter jako taki był słabszy od mild'a (mild oscylował między 13-14 blg, ale przed 1908 rokiem trzymał się 15 blg, zaś wersje extra strong miały 18 blg) i porównywalny z AK ale czyli pojedynczym jasnym (nomenklatura nazwy pochodzi z holenderskiego ankel koyt, gdzie ankel to pojedynczy a koyt to określenie piwa mało chmielonego), mającym przeważnie 11 blg, ale mniej chmielu. W 1903 roku zbadano (w osobie doktora Keith'a Thomas'a) IBU bitter'ów i było to między 34-55 jednostek, z uwzględnieniem, że najmniej chmielone są bitter'y z Midlands, najbardziej chmielone z Kentu i północnego zachodu Anglii, a z południowego zachodu słodsze, podobnie jak te z Londynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.