Jump to content

[Lepsze piwo] PORTER WARMIŃSKI Z OLSZTYNA ZDOBYWA ZŁOTO


Recommended Posts

Rozwój European Beer Star w 9 latach trwania konkursu jest niesamowity. Do pierwszej edycji w roku 2004 przystąpiło 271 piw, w tym roku było ich 1366 z łącznie 45 państw. Bez wątpienia można powiedzieć, że EBS należy do trzech największych i najważniejszych konkursów piw przemysłowych na świecie. Tegoroczne jury liczyło 102 ekspertów z 25 państw: piwowarów, sommelierów, piwnych dziennikarzy i fachowców z branży browarniczej. Przez dwa dni oceniali oni piwa w 50 kategoriach pod kątem barwy i piany, aromatu i smaku. Poza stylem sędziowie nie mieli żadnych innych informacji o piwie, nie widzieli butelki, nie wiedzieli skąd ono pochodzi, z jakiego jest browaru. Najlepsze piwa nagradzane są medalami złotym, srebrnym i brązowym. Tym razem dwa medale: złoty i brązowy jadą do Polski, oba do Olsztyna, oba do browaru Kormoran. Najlepszym porterem bałtyckim uznany został Porter Warmiński, natomiast trzecie miejsce wśród piw miodowych zajęło Orkiszowe z miodem.

porter-warminski-sk.jpg
źródło: Browar Kormoran

Potrzebowaliśmy tych medali, potrzebowaliśmy tego złota. Wszak sami twierdzimy, że mamy duże tradycje i doświadczenie w produkcji zarówno porterów jak i napitków miodowych różnej maści. Co prawda międzynarodowa opinia o polskich porterach bałtyckich jest już od lat bardzo pochlebna, ale koneserzy piwni w Polsce zawsze byli mocno przekonani, że nasze portery bałtyckie są po prostu najlepsze na świecie. I... rzeczywiście są. Na tegorocznym konkursie w Niemczech Warmiński pokonał dwa inne portery z USA.

Ale dla olsztyńskiego porteru, który zadebiutował zaledwie trzy lata temu to nie pierwsza nagroda. Znany jest on świetnie w Rosji, gdzie dwa razy z rzędu zdążył zdobyć I miejsce na Gwiazdkowej Degustacji Porterów i Stoutów w Moskwie. W Polsce zdobył złoty medal w kategorii "Open (piwa ciemne)" w Otwartym Konkursie Piw I Gali Browarników 2009 w Łodzi/Warszawie. Konsumenci i uczestnicy plebiscytu Browar.biz na najlepsze piwo roku dwa razy przyznali mu brązowy medal w kategorii porter bałtycki. Również trzecie miejsce Warmiński zdobył na tegorocznych Chmielakach Krasnostawskich.

orkiszowe-z-miodem.jpg
źródło: Browar Kormoran

Orkiszowe z miodem to jeszcze młodszy trunek z Olsztyna. Zaczął być warzony ledwie dwa lata temu szybko zdobywając uznanie konsumentów. Na EBS przegrał jedynie z piwem amerykańskim i belgijskim.

Tegoroczne medale olsztyńskich piw nie są pierwszymi nagrodami dla polskich trunków. 7 lat temu złoto przywiozło piwo Heban z nieistniejących już Browarów Warminsko-Mazurskich "Jurand". Srebro zdobywały Lwówek Śląski (Dobre Mocne, obecnie nie warzone), Carlsberg (Harnaś) i również Kormoran (Wiśnia w piwie). Medal brązowy otrzymał Browar Jagiełło (Banana Beer, obecnie nie warzone) i Carlsberg (Okocim Pils). Jednak, mimo że jesteśmy potęgą światową pod względem spożycia piwa na głowę  mieszkańca, to piwa polskie są mało znane na świecie, a browary też raczej bojaźliwie podchodzą do międzynarodowych konkursów. Miejmy nadzieję, że niewielki browar z Olsztyna wstrząśnie w tym względzie włodarzami browarów i da im przykład, że tym co jakościowo najlepsze trzeba się chwalić, w Polsce i zagranicą.

Konkurs European Beer Star zdominowany został przez piwa niemieckie i amerykańskie. Ale medale pojadą również m.in. do Belgii, Białorusi, Kolumbii, Brazylii, Włoch, Japonii, Czech, Kanady, Wielkiej Brytanii i Polski.

4276249601649220395-6287799840772010608?

 

Czytaj całość na blogu autora

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.