Skocz do zawartości

Witam wszystkich piwowarów hobbystów :)


szamaneq

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Od kilku tygodni to forum jest dla mnie kopalnią wiedzy! :) Wyznaję bowiem zasadę, że przed rozpoczęciem procesu warzenia, ważne jest porządne przygotowanie merytoryczne, ale nadszedł czas na przekucie teorii w praktykę i zabranie się za warzenie!

 

Na początek I warka z puchy - Muntons India Pale Ale (co by mieć porównanie z pełnym zacieraniem) z dodatkiem suchego ekstraktu (12,7 BLG). Piwko po burzliwej spoczywa w tym samym fermentorze 2 tydzień i w weekend zamierzam zabutelkować z dodatkiem suchego ekstraktu lub glukozy do refermentacji i uwaga! herbatki chmielowej z granulatu Cascade (chmielenie na zimno przy refermentacji w butelkach) - nie wiem co z tego wyjdzie, ale jak będzie godne, opiszę na forum :)

 

II warka w drodze - surowce Koelsch (zestaw z BA) z pełnym procesem zacierania już czekają na warzenie, może uda się w weekend, jak chłodnica dojdzie na czas :)

 

Trzymajcie kciuki! i do zobaczenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

II warka w drodze - surowce Koelsch (zestaw z BA) z pełnym procesem zacierania już czekają na warzenie, może uda się w weekend, jak chłodnica dojdzie na czas

Jak nie dojdzie to do wanny albo na dwór - teraz są temperatury bliskie zera więc szybko się brzeczka schłodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum

w weekend zamierzam zabutelkować z dodatkiem suchego ekstraktu lub glukozy do refermentacji i uwaga! herbatki chmielowej z granulatu Cascade (chmielenie na zimno przy refermentacji w butelkach) - nie wiem co z tego wyjdzie, ale jak będzie godne, opiszę na forum :)

Jak zrobisz herbatkę chmielową to nie będzie to chmielenie na zimno - zupełnie inny aromat. Dodatkowo, nie wiem jak chcesz tą herbatkę przyrządzić, ale jak masz ją zamiar dłużej gotować to zwiększysz goryczkę w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz herbatkę chmielową to nie będzie to chmielenie na zimno - zupełnie inny aromat. Dodatkowo, nie wiem jak chcesz tą herbatkę przyrządzić, ale jak masz ją zamiar dłużej gotować to zwiększysz goryczkę w piwie.

Fakt, dziękuję za sprostowanie - chmielenie na zimno to nie było, bo woda do herbatki gorąca była :)

Herbatkę przyrządziłem następująco:

  • 1 litr wrzątku wlałem do dzbaneczka,
  • 20 gramów chmielu w postaci granulatu wsypałem do muślinowego woreczka i parzyłem, przez ok 20 minut
  • dodałem 120 gramów glukozy do refermentacji
  • po ostygnięciu przelałem herbatkę z glukozą do fermentora do rozlewu
  • zdekantowałem do fermentora piwo
  • lekko zamieszałem i zabutelkowałem

Teraz piwko refermentuje zabutelkowane.

Nie omieszkałem spróbować przed butelkowaniem i 1 dzień po :smilies: i muszę przyznać, że (mimo braku piany) piwo ma wspaniały aromat i smak :)

 

Niepokoi mnie tylko fakt, że po trzech tygodniach w fermentorze odfermentowało z 12,7° BLG do 5° BLG :(

Przez 7 dni wesoło bulkało w temp. 21° C, jak przestało, przeniosłem do pomieszczenia, gdzie jest ok 17° C.

 

Jak piwo się nagazuje, zbadam BLG i założę temat w bardziej odpowiednim miejscu :)

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.