Skocz do zawartości

Odfermentowanie w fermentorze a test FFT


xfranek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak u was wygląda odfermentowanie w porównaniu do testu FFT? Robie 3 warke z testem FFT i w każdej odfermentowanie było niższe o 1Blg od testu. Ostatnie trzymam już prawie drugi tydzień na burzliwej, dwa razy kołysałem fermentorem i to samo. Dodam że test na tych samych drożdżach a w butelkach nie ma przegazowania (przynajmniej narazie). Niby wszystko ok ale chciałbym wiedzieć jak to jest u was.

Edytowane przez xfranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po ilu dniach mierzysz test? U mnie jest tak u niektórych drożdże, np.Wb-06 ale z tego co czytałem one są żarłokami i dojadają w trakcie oraz z US-05 od testu schodzą niżej o 0,5Blg. Test mierze po 5 dniach dopiero, wtedy daje najwiarygodniejszy dla mnie wynik, i uważam czy piwo z testu nie zdążyło się zepsuć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze IPA, miało na FTT 2 BLG, piwo zatrzymało się na 3 stopniach.

Do testu użyłem te same drożdże co do fermentacji. Piwo pod koniec fermentacji przeniosłem w cieplejsze miejsce i trochę kołysałem wiadrem, jednak bez wiekszego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po ilu dniach mierzysz test? U mnie jest tak u niektórych drożdże, np.Wb-06 ale z tego co czytałem one są żarłokami i dojadają w trakcie oraz z US-05 od testu schodzą niżej o 0,5Blg. Test mierze po 5 dniach dopiero, wtedy daje najwiarygodniejszy dla mnie wynik, i uważam czy piwo z testu nie zdążyło się zepsuć!

Test mierze po 3 dniach i sprawdzam jeszcze np. po 6 przed wylaniem - nie było narazie różnicy. Czekam na więcej odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piwo z testu bierzesz znad drożdży czy po wymieszaniu razem z drożdżami? bo raczej testem się nie kołysze... jest on na tyle mały i jak na początku natlenisz to wystarczy.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wahania temperatury np. dzień 23st noc 19st mogą mieć wpływ na niedofermentowanie całkowite??

Wahania temperatury brzeczki czy wahania temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi fermentator?

Temp. brzeczki wg wskazań naklejki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po raz pierwszy moje piwko przefermentowało zgodnie z testem FFT. Stabilna temperatura w chłodziarce 19stC (temp brzeczki również 19st). Wniosek: Wahania temperatury na poziomie 3-4st C mogą prowadzić do niedofermentowania brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro miałeś dobowe wahanie temperatury brzeczki na poziomie 4°C, to biorąc pod uwagę bezwładność cieplną 20-litrowego fermentatora musiałeś mieć bardzo duże wahania temperatury, gdzie przeprowadzałeś fermentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. W dzień ok 26st w nocy 17. Niestety tak gdzie fermentuje ogrzewaniem steruję piec miałowy który nie ma dobrej regulacji i tak w nocy chodzi na min. bo nikogo tu nie ma a od rana jest podkręcany i najczęściej za mocno się nagrzewa. Do tego dochodzi bardzo niska izolacja cieplna pomieszczenia. Nawet jak bym chciał ustawić na czas burzliwej stałą temp. dzień/noc to było by to trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ten naklejany termometr nie jest strasznie dokładny, bo mierzy temperaturę na styku dwóch różnych temperatur (w fermentorze jest zawsze nieco wyższa, otocznie nieco niższa).

 

Podczas wahań temperatury zewnętrznej temperatura w wiadrze zmienia się dużo wolniej ze względu na objętość cieczy, a FFT będzie reagował dużo szybciej, właśnie ze względu na mają objętość. Ja staram się mierzyć nie trzymaną w palcach próbkę zlaną do próbówki. I to maksymalnie szybko po zlaniu, zanim zbadam gęstość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak "bulkania" to oczywiśćie nie jest wyznacznik przefermentowanej w całości brzeczki ale jednak zastanawia mnie jedna hipotetyczna sytuacja. Założenie jest, że pojemnik fermentacyjny jest super szczelny, w takim wypadu brak "bulkania" i wyrównanie poziomu płynu w rurce oznaczało by, że nastąpił koniec fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W idealnie szczelnym fermentatorze długo byś musiał czekać na całkowite ustanie bulkania. W szklanym balonie, którego używam do cichej, zazwyczaj coś tam jeszcze bulknie, raz na kilka minut, przed butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.