Skocz do zawartości

Problem z wydajnością


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem może jakimś żółtodziobem w domowym piwowarstwie ale od zawsze mam problem z wydajnością utrzymującą się na poziomie 60% :( Jakoś z lenistwa chyba zamówiłem 2 zestawy (nie będę reklamować sklepu) na Portera i na Lagera.

 

Porter miał mieć 14BLG więc wysłodziłem najpierw do 25l i miałem 9BLG więc dużo dużo za mało. Wysładzałem do uzyskania 29l brzeczki. Chmielenie było zaplanowane na 60minut, problem w tym że po 60 minutach BLG wskazywało zaledwie 11,5BLG decyzja więc zapadła żeby gotować tak długo aż uzyskam zamierzone BLG. Trwało to 90 minut podczas chłodzenia uświadomiłem sobie że BLG uzyskałem pewnie kosztem mniejszej ilości brzeczki.

 

Po schłodzeniu okazało się jednak że mam 14BLG/20l więc przeżyłem lekki szok. Jak to możliwe że przy wysłodzeniu do 25l miałem zaledwie 9 czy niecałe 10BLG (Odparowanie 5l/60minut tak u mnie to wygląda) a po dłuższym gotowaniu uzyskałem zamierzone BLG i idealne 20l ??

Planuję jeszcze Lagera zrobić korzystając z wolnego ale nie wiem jak wysładzać bo jeśli wysłodzę do 25l to pewnie znowu nie osiągnę 10BLG przed gotowaniem a jeśli przedłużę gotowanie uzyskam zamierzone BLG ale mniej brzeczki a nie chciałbym się bawić w dolewanie wody. Chciałbym zaplanować warzenie które odbędzie się bez niespodzianek.

 

Macie dla mnie jakieś rady ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wydajność ma wpływ dużo czynników. (np. grubość śrutowania lub wysładzanie)

A wydajność 60% to nie jest tak źle. (choć może być lepiej)

Ciężko cokolwiek doradzić. Do tego trzeba dojść samemu.

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że osiągnąłeś wydajność założoną przez twórcę zestawu tj. 20l/14Blg. Problem widzę w tym co piszesz wcześniej, a mianowicie gęstosci brzeczki przy wysładzaniu. Nijak mają się do siebie gęstości przed i po gotowaniu. Szkoda, że nie napisałeś jaką miałeś gęstość po wysłodzeniu do tych 29l. Bo według prostych obliczeń, gdybyś miał 29l brzeczki 9-10 Blg to wtedy uzyskasz 20l ok 14Blg. Inaczej tego nie widzę jak, albo błąd w pomiarach przy wysładzaniu, albo błąd we wpisie w wątku, czyli 29l a nie 25l o gęstości ~9,5Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że osiągnąłeś wydajność założoną przez twórcę zestawu tj. 20l/14Blg. Problem widzę w tym co piszesz wcześniej, a mianowicie gęstosci brzeczki przy wysładzaniu. Nijak mają się do siebie gęstości przed i po gotowaniu. Szkoda, że nie napisałeś jaką miałeś gęstość po wysłodzeniu do tych 29l. Bo według prostych obliczeń, gdybyś miał 29l brzeczki 9-10 Blg to wtedy uzyskasz 20l ok 14Blg. Inaczej tego nie widzę jak, albo błąd w pomiarach przy wysładzaniu, albo błąd we wpisie w wątku, czyli 29l a nie 25l o gęstości ~9,5Blg

 

Problem w tym że to nie błąd we wpisie... 9,5 BLG było przy 25l. Dlatego dziwne dla mnie jest ze mimo wysłodzenia jeszcze 4 litrów i przedłużenia gotowania o pół godziny otrzymałem litrarz i BLG zamierzone jak w przepisie. Logicznie myśląc tak samo powinno być przy tych 25l przed gotowaniem powinno być 12BLG a nie 9,5 mylę się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wysłodzeniu do 25l powinno być ok 11Blg. Ale tu już powoli zaczynamy zahaczać o "błąd pomiaru" wynikający np. z temp. pomiaru i ostrości moich (co do Twoich się nie wypowiadam) oczu :)

 

Przy każdym pomiarze brzeczka była chłodzona do 20st fakt za pierwszym razem przy wlaniu w menzurkę zrobiła się trochę piana w menzurce ale czy to by przekłamało odczyt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj kilku rzeczy.

Po pierwsze sprawdź termometr.

Później wydłuż czas zacierania do 1,5h - 2h.

Stosunek słodu do wody zwiększ do 1:3,5-4

 

Podczas wysładzania sprawdź czy przypadkiem ci kanaliki nie tworzą na krawędziach. Dopchnij słód łyżką tak by docisnąć złoże na krawędziach, albo na raz czy dwa razy zmień sposób wysładzania na raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Makaron, ale tutaj ewidentnie wkrada się gdzieś błąd pomiaru gęstości. Nie uda się się z 25l brzeczki o gęstości 9-10Blg uzyskać 20l o gęstości 14Blg. Wg moich prostych, wyjściowych założeń z 5kg słodu otrzymuję ~25l 12Blg czyli w skrócie 300 Blg*l. Z 4,6 kg słodu zakładałbym w swoich wyliczeniach wydajność na poziomie 276 Blg*l, co przy założonych 14Blg dałoby ok. 20l brzeczki. Skoro raczkowi84 wyszła ta wydajność po gotowaniu, to nie ma innej możliwości, wg mnie oczywiście, jak błędy w pomiarach gęstości/objętości przy wysładzaniu.

Edytowane przez polter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem Makaron, ale tutaj ewidentnie wkrada się gdzieś błąd pomiaru gęstości.

 

No ale ty zakladasz, ze ostatni pomiar bym prawidlowy.

 

Ja podalem kilka bezstresowych sposobow na to by podniejsc troche wydajnosc przy zacieraniu i wysladzaniu. Wtedy latwiej jest sie wstrzelic w odpowiednie Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.