Skocz do zawartości

Świąteczne na wyeast 1214, proszę o recepturę.


mcpol1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piwowarów. Prośbę mam. Została mi gęstwa z drugiej warki witbiera. Są to drożdże wyeast 1214 w ilości ok 200gr.

Do dyspozycji mam słód pilzneński, słód PaleAle, słód pszeniczny, słód karmelowy, słód monachijski, słód wiedeński i słód palony. Chciałbym uwarzyć coś świątecznego na słodko.

Może ktoś podrzuci jakąś sprawdzoną recepturę na warkę 20 ltr. Niestety nie miałem jeszcze okazji próbować tego stylu piwa i pomimo opisu na wiki nie mam pomysłu na czym bazować. Dodam tylko, że robię to dla mojej drugiej połóweczki a ona nie przepada za goryczką w piwie. Jak dotąd jedyne jakie pija to witek i pszeniczka.

Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na święta to najlepsze są eksperymenty - mój przypadkiem wyglądał tak : receptura początkowo miała być wzorowana ma Alta od Zgody, przerobiłem ją na 40 litrów, podczas wysładzania się wkurzyłem bo mi się zapychał filtrator, wyszło 29 litrów do gara, chmieliłem na oko. Podsumowując 8kg monachijskiego, 0,5 kg różnych karmelowych, 60g Spalt Select chmielone 60 minut, zadane jedynymi drożdżami jakie miałem Wyeast 1318 London Ale III gęstwa po Bitterze, zrobiony litrowy starter. Wyszło 25 litrów 19 BLG. Będzie słodkie jak cholera i niedofermentowane i pewnie niegotowe na święta :D :D :D

Edytowane przez shayboos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... moja żona wypiła mi całego "zepsutego " Tripla... Miałem wadliwy termometr, który pokazywał o jakieś 8C wyższą temp. niż w rzeczywistości. W efekcie wyszła prawie tylko przerwa dekstrynowa, piwo z około 20 zeszło do 7 Blg. T-58 w dolnym rejestrze. Skład to Pilzneński, Monachijski (3:1) i cukier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu robiłem na nich świątecznego belga

pilzeński - 18kg

pszeniczny - 1kg

pszenica nie słodowana - 1kg

 

kolendr - 30g

skórka z pomarańczy (świeża) - ponad 300g

cukier kandyzowany ciemny -1kg

cukier trzcinowy - 1kg

perle - 100g

lubelski - 50g

 

wyszło z tego jakieś 80l 18,5blg - głównie było czuć nuty owocowo-kwiatowe, było mocno rozgrzewające. Ale jak je teraz zrobisz, to będzie idealne na przyszłe święta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh Leszczu to na Twoich drożdżach jeszcze. Zrobiłem 2 wareczki witka (niestety już chyba ich nie dowiozę na spróbę bo zmieniłem adres) i teraz gęstwa została. Chcę coś zrobić na święta najlepiej ciemne słodkawe i z nutą piernikowo-pomarańczową. W ogóle będzie to moje pierwsze zacieranie w nowych warunkach. Niestety nie mam pomysłu jak to będzie smakować. Będę szukać jeszcze czegoś na miejscu na spróbę. Ale w ogóle nie mam pojęcia jakie przyprawy i ile...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra to może chociaż ktoś poda ile przypraw na 20 ltr warkę...

 

Zerknij co tam jest w recepturze TomX w recepturach, parę osób chwaliło.

 

Troche mnie przeraza ta opcja mocnej goryczki z przypraw i chmielu, chcialbym tego uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to daj mniej chmielu, z 15-20g Marynki powinno być OK. Co do przypraw, z tych co stosowałem w warkach 20l, to dawałem około 150g świeżej skórki z pomarańczy, rodzynki/śliwki po 100g, imbir świeży 200g, cukier wanilinowy 30g lub 1 laska wanilii (daje lepszy efekt). Były to ilości stosowane w różnych warkach, ale nigdy razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.