Jump to content

Korekta odczytu Blg

Recommended Posts

Dlatego, że szkło, z którego wykonane są areometry nie lubi gwałtownych zmian temperatury, Z powodu wielokrotnego rozszerzania się i kurczenia materiału dochodzi do permanentnej zmiany wymiarów przyrządu, a co za tym idzie jego rozkalibrowania.

Widziałem areometry gorzelniane skalibrowane na kilkadziesiąt °C....

Osobiście używam refraktometru.

Widziałem areometry gorzelniane skalibrowane na kilkadziesiąt °C....

Osobiście używam refraktometru.

To znaczy, że są przystosowane do pomiarów w takich temperaturach. Jeśli chodzi o tanie areometry piwowarskie, to byłbym ostrożny.

No ale każdy może mierzyć do chce i jak chce.

• 3 months later...
  • 6 months later...

Witam

Czy ktoś mimo wszystko posiada jakieś wiarygodne tablice na przeliczanie wskazań aerometru dla wyższych temperatur niż 32st. C? Np przy pomiarze brzeczki podczas wysładzania (temp ok 70st.C). Przyznam że o wiele łatwiejsze i szybsze było by zastosowanie prostego przelicznika niż bieganie z menzurką po kuchni i chłodzenie próbki (co zajmuje dużo czasu).

Próbowałem tej strony:

http://www.collectionsoft.com/mybrewcollection/hc0.html

ale nie jestem przekonany co do poprawności formuły.... Wg niej odczyt 10BLG (plato) w 70st.C to aż 15.14 BLG w 20st.C, w co aż mi się nie chce wierzyć ;o

(wpływ wysokiej temp. na aerometr na razie pomińmy :) )

Edited by korko_czong
Witam

Czy ktoś mimo wszystko posiada jakieś wiarygodne tablice na przeliczanie wskazań aerometru dla wyższych temperatur niż 32st. C? Np przy pomiarze brzeczki podczas wysładzania (temp ok 70st.C). Przyznam że o wiele łatwiejsze i szybsze było by zastosowanie prostego przelicznika niż bieganie z menzurką po kuchni i chłodzenie próbki (co zajmuje dużo czasu).

Próbowałem tej strony:

ale nie jestem przekonany co do poprawności formuły.... Wg niej odczyt 10BLG (plato) w 70st.C to aż 15.14 BLG w 20st.C, w co aż mi się nie chce wierzyć ;o

(wpływ wysokiej temp. na aerometr na razie pomińmy :) )

Można sobie uprościć ten proces i wyliczyć w programie piwowarskim ilość brzeczki przed gotowaniem i nie wysładzać to danego °Blg tylko do uzyskania tej ilości, jak tak robię zawsze.

Program wymaga podania wydajności warzelni, da się to dość łatwo ustalić przy kilku warkach (u mnie przy obliczeniach dla zacierania prog. temp. ok 75%, ale dekokcji ok 90%).

Próbowałem tej strony:

No skoro podaje takie wyniki to coś w tym musi być. A skoro nie wierzysz, to sprawdź eksperymentalnie.

I daj znać. :)

Ale moim zdaniem chłodzenie 100ml brzeczki wcale nie trwa długo - wystarczy wlać w jakiś garczek i wstawić do zlewu z zimną wodą - 5 minut i po sprawie.

A generalnie też już przestałem mierzyć blg zanim nie osiągnę mniej więcej założonej ilości brzeczki.

• 1 month later...

Utworzyłem własną tabelkę, przeliczając pomiary kalkulatorem z Beersmitha:

°C Korekta pomiaru w Plato (Blg)

-2 -0.45

-1 -0.46

0 -0.47

1 -0.47

2 -0.47

3 -0.47

4 -0.46

5 -0.45

6 -0.44

7 -0.43

8 -0.41

9 -0.39

10 -0.37

11 -0.34

12 -0.31

13 -0.28

14 -0.25

15 -0.22

16 -0.18

17 -0.14

18 -0.09

19 -0.05

20 0.00

21 0.05

22 0.10

23 0.16

24 0.22

25 0.28

26 0.34

27 0.40

28 0.47

29 0.54

30 0.61

31 0.68

32 0.76

33 0.84

34 0.92

35 1.00

40 1.44

50 2.47

60 3.68

70 5.03

80 6.52

90 8.12

100 9.80

Obliczenia są dla brzeczki 12 Blg, dla areometru kalibrowanego w 20°C.

Proszę o przejrzenie tych liczb, bo może coś pokręciłem, w kazdym razie nie bardzo mi się to zgadza z poprawkami z nomografu zamieszczonego wcześniej w tym wątku

Edited by coder
  • 4 years later...

Te chińskie refraktometry mają już wbudowane ATC - automatic temperature correction, jednak warto wziąc pod uwagę, że w wysokiej temperaturze woda szybciej paruje i przy małej ilości może to znacznie wpłynąć na pomiar.

• 6 years later...

3 godziny temu, grzesiuu napisał:

Wątek jest bardzo stary i tej tabeli nie ma w pierwszym poście. Czy ktoś ma taką tabelkę, do korekty?

Dodałem z archiwum, do pierwszego posta.