Skocz do zawartości

Korekta odczytu Blg


GaGacek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje że dobrze przetłumaczyłem

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem np.:

 

odczyt przy 28°C wynosi 12°Blg czyli- 12°Blg +0,6% = 12+0,072 = 12,072°Blg

przecież korekta o 72 tysięczne °Blg jest bez znaczenia, myślę że powinno się dodać 0,6°Blg

np. 12°Blg +0,6°Blg = 12,6°Blg

 

napiszcie jak właściwie należy to przeliczać.

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że dobrze przetłumaczyłem

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem np.:

 

odczyt przy 28°C wynosi 12°Blg czyli- 12°Blg +0' date='6% = 12+0,072 = 12,072°Blg

przecież korekta o 72 tysięczne °Blg jest bez znaczenia, myślę że powinno się dodać 0,6°Blg

np. 12°Blg +0,6°Blg = 12,6°Blg

 

napiszcie jak właściwie należy to przeliczać.

 

 

pozdr[/quote']

Oczywiście 12,6°Blg

1 blg odpowiada 1% roztwór cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skali stosujesz i %, i °Blg. Mnie nie przeszkadza ale niewtajemniczonym...

Korekty kończą się na 4 °C. Pewnie to wystarcza, bo rzadko kiedy schodzimy dużo niżej :D ale od 4 w dół zakręcamy w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Tak dla ścisłości woda największą gęstość na w 4°C i potem wraz temp spadającą do zera gęstość maleje. Odpowiedzialne za to są wiązana wodorowe.

 

Stąd lekka modyfikacja, która i tak nie ma dużego znaczenia w piwowarstwie (rzadko piwo na jakimkolwiek etapie produkcj ma taką temp, balingometry nie mają takiej precyzji).

 

normal_showimage_php.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
A jak przeliczyć powyżej 32 stopni, np przy wysładzaniu gdy temperatura jest załóżmy 60 stopni i żeby nie zatrzymywać wysładzania do czasu schłodzenia próbki?

Korekta temperaturowa przy pomiarze gęstości:

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/hydrometer.html?11257047

Jest możliwość wyboru Fahrenheit czy Celsjusz, szkoda, że OG tylko w postaci 1.xxxx.

Tak więc jeśli ballingometr nie ma podwójnej skali to trzeba przeliczyć. Oto przybliżone wzory na zamianę °Blg <-> OG:

OG=260/(260-°Blg)

°Blg=260*(OG-1)/OG

 

Ale generalnie nie wiem czy nie lepiej jednak schłodzić próbkę. 100ml w metalowym pojemniku w zimnej wodzie powinno się schłodzić w ciągu kilku minut

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie latywiej jest po prostu ciepla warke zchlodzic, zamiast robic te wszystkie przeliczenia?

Ja do tego uzywam zwyklej puszki, bo ten metal jest swietnym przewodnikiem ciepla. Ciepla warka idzie do puszki, puszka idzie do garka z lodem+woda, calosc idzie do zamrazalki, i po 4-5 min warka jest temp. pokojowej :beer:

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie latywiej jest po prostu ciepla warke zchlodzic, zamiast robic te wszystkie przeliczenia?

No przecież pisałem:

Ale generalnie nie wiem czy nie lepiej jednak schłodzić próbkę. 100ml w metalowym pojemniku w zimnej wodzie powinno się schłodzić w ciągu kilku minut

Przyznaję, kiedyś mierzyłem ciepłą warkę (i przeliczałem), ale chyba rzeczywiście niezbyt dobrze to wpływało na ballingometry i teraz odlewam trochę brzeczki do małego garczka i do zlewu z zimną wodą. Kilka minut i można mierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już na tyle dotarłem proces zacierania, ze mogę przestać mierzyć. Robię jeden pomiar przed warzeniem i staram się wstrzelić trochę powyżej celu OG i najwyżej potem dolewam do fermentora trochę wody mineralnej żywieckiej. Mam nadzieję, że jest w miarę sterylna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 °Blg oznacza, że w 10 kg brzeczki jest około 1,4 kg ekstraktu. Jak dolejesz wody to masa ekstraktu nie wzrośnie.

Jeśli takie przeliczenia sprawiają komuś kłopot, może posłużyć się np. BeerSmithem. Ale takie rzeczy powinien potrafić każdy technolog, nawet ten w domowym browarze :).

Tak w ogóle to poczytaj forum zanim zadasz kolejne tego typu pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jnajwyżej potem dolewam do fermentora trochę wody mineralnej żywieckiej. Mam nadzieję' date=' że jest w miarę sterylna...[/quote']

A jak wyliczasz ile wody dolać? Np do 16l brzeczki o 14blg żeby wyszło 12blg.

W menu Pliki jest mój program, który liczy m.in. średnią ważoną, jeżeli nie chcesz tego liczyć na piechotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że szkło, z którego wykonane są areometry nie lubi gwałtownych zmian temperatury, Z powodu wielokrotnego rozszerzania się i kurczenia materiału dochodzi do permanentnej zmiany wymiarów przyrządu, a co za tym idzie jego rozkalibrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 15 minut kończę pracę i otwieram Koelscha butelkowanego 1,5 tygodnia temu. Wasze zdrowie.

Dzieki Ximal, ale poczekaj z piciem tego piwa jeszce 2,5 tygodnia. Co prawda 3 tygodnie butelkowania to min, ale 4 tygodnie jest znacznie lepiej, nawet w slabszych piwach tj. Kolsch.

Twoje zdrowie ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że szkło, z którego wykonane są areometry nie lubi gwałtownych zmian temperatury, Z powodu wielokrotnego rozszerzania się i kurczenia materiału dochodzi do permanentnej zmiany wymiarów przyrządu, a co za tym idzie jego rozkalibrowania.

to znaczy że zrobi się dłuższy , szerszy ?

O ile będzie oszukiwał 0,5-1 blg

Browar to nie apteka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego' date=' że szkło, z którego wykonane są areometry nie lubi gwałtownych zmian temperatury, Z powodu wielokrotnego rozszerzania się i kurczenia materiału dochodzi do permanentnej zmiany wymiarów przyrządu, a co za tym idzie jego rozkalibrowania.[/quote']

to znaczy że zrobi się dłuższy , szerszy ?

O ile będzie oszukiwał 0,5-1 blg

Browar to nie apteka :)

Nie wiem o ile, ale na pewno takie zmiany temperatury nie pomagają i tak mało dokładnym areometrom domowym. Wszak wynik pomiaru jest ściśle zależny od objętości samego przyrządu.

Nie rozumiem, co ma Twoje stwierdzenie do dyskusji. Błąd 1°Blg to przy lekkich piwach już sporo. Można też w ogóle nie stosować areometrów, przecież "Browar to nie apteka"...

Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o ile, ale na pewno takie zmiany temperatury nie pomagają i tak mało dokładnym areometrom domowym. Wszak wynik pomiaru jest ściśle zależny od objętości samego przyrządu.

Nie rozumiem, co ma Twoje stwierdzenie do dyskusji. Błąd 1°Blg to przy lekkich piwach już sporo. Można też w ogóle nie stosować areometrów, przecież "Browar to nie apteka"...

zawsze można wrzucić do wody o temp 20­°C i sprawdzić czy się rozkalibrował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.