Skocz do zawartości

Badanie jakości gęstwy.


Qxa

Rekomendowane odpowiedzi

"Jakosc" drozdzy dosyc trudno okreslic w warunkach domowych - niestety.

Zagadnienie to zwiazanie jest z okreslaniem zywotnosci i witalnosci drozdzy. A co za tym idzie potrzebnych jest kilka gadzetow z laboratorium mikrobiologicznego ;)

Tak jak wspomnial leszcz007, potrzebny jest mikroskop (o pow. min 400x), hemocytometr, kilkanascie odczynnikow i roztworow, pHmetr i pare innych rzeczy. Wiec sam widzisz.... :( Tutaj wiecej http://braukaiser.com/wiki/index.php?title=Microscope_use_in_brewing

 

Nam zwyklym smiertelnikom :) zostaja w zasadzie zmysly do oceny piwa, nie uzywanie wiecej niz 5 x tej samej gestwy, robienie starterow, zachowanie podstaw aseptyki i rezimu higienicznego itp itd.

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast nad zastanawianiem się jakiej jakości jest gęstwa warto było by zadbać o jak najlepszą kondycję drożdży. Z tego co pamiętam z wykładów, z Wrocławia jest to dość proste. Wiadomo najlepszymi warunkami do trzymania drożdży są skosy. Jednak gdy nie ma warunków na nie to gęstwę przetrzymujemy w słoiczkach, i aby ona była dobrej kondycji to nie można jej trzymać z piwem (które wypływa na wierzch gęstwy po zlaniu do słoików) bo alkohol zabija drożdże. Gęstwę należy przepłukać z 2-3 razy wodą przegotowaną, aby pobyć się resztek piwa. No i dwa martwe drożdże opadają w procesie płukania gęstwy na dno więc aby zdobyć dobrej kondycji drożdże przekładamy do innego naczynia łyżką zdrową gęstwę a około 1cm zostawiamy w słoiku. Oczywiście wszystko to robimy w jak najbardziej to możliwie sterylnych warunkach. Dobrą pomocą może być alkohol 70% laboratoryjny :) No i trzy na lepszy stan drożdży wpływa też starter, ponieważ wybudza on komórki z letargu, i pozwala im "bezstresowo" zacząć pracę na brzeczką docelową. Tutaj link z wykładów, pan który to przedstawiał więcej mówił sam niż jest tu na papierze http://www.wolczaska.pl/Drozdze.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że Qxa bardziej chciałby wiedzieć jak rozpoznać czy gęstwa, która dotarła do niego w popękanym słoiku nadaje się do wykorzystania :D Myślę musiałbyś zrobić jakieś mini piwo i zobaczyć czy nie wyrośnie Ci jakaś błona i czy nie odczujesz mega kwaśnego smaku bądź też apteki. Albo idziesz na hardkora i używasz jej mając nadzieję, że się uda lub z zamiarem spróbowania zrobienia kwaśnego Ale :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówi shayboos. Zrób 1 litr brzeczki z ekstraktu i spróbuj jak przefermentuje, to najprostsza metoda i kontolująca od razu wszystkie interesujące nas aspekty.

 

Można też ocenić żywotność drożdży przy pomocy mikroskopu i błękitu metylowego, ale do oceny czystości mikrobiologicznej trzeba by zrobić posiewy.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

potrzebny jest mikroskop (o pow. min 400x)

za dużo o jedno zero :) drożdżaki widać już przy 40x i przy takim powiększeniu liczy się je z użyciem komory thoma

 

Jasne, do liczenia 40x w zupełności wystarczy, ale tu był mowa o ocenianiu jakości gęstwy. A przy 40x bakterii nie zobaczysz, ani nie policzysz sobie ilości sept podziałowych, co pozwoli ocenić "wiek" drożdży, Tak, że większe powiększenie jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, do liczenia 40x w zupełności wystarczy, ale tu był mowa o ocenianiu jakości gęstwy. A przy 40x bakterii nie zobaczysz, ani nie policzysz sobie ilości sept podziałowych, co pozwoli ocenić "wiek" drożdży, Tak, że większe powiększenie jest konieczne.

 

Mikroskopu w browarze używa się praktycznie wyłącznie do liczenia.

Bakterii w gęstwie nie ma sensu poszukiwać mikroskopem, jest ich za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikroskopu w browarze używa się praktycznie wyłącznie do liczenia.

Bakterii w gęstwie nie ma sensu poszukiwać mikroskopem, jest ich za mało.

 

W browarze miałem praktyki już dano temu, ale mikroskop wykorzystywany był głównie do liczenia. Nie mniej jednak bakterie się zobaczy, jak się je wybarwi, bez barwienia to faktycznie nie ma sensu.

 

p.s.

@mirogster, czy aż taką gafę walnąłem?

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Najczęściej jak zbiorę gęstwę to w słoiku woda nad gęstwą w ciągu dwóch dni robi się klarowna, a w tych dwóch słoikach woda nad gęstwą, po chyba drugim płukaniu już ze dwa tygodnie jest mętna tak jak na fotce poniżej. Dodam, że dolałem wodę do tego samego słoika, dobrze wytrzepałem i odstawiłem. Mieliście tak kiedyś? Nadaję się ona jeszcze czy raczej dyskwalifikacja? Zapach ma normalny, nie czuję żadnych podejrzanych zapachów.

post-3839-0-74811300-1357505016_thumb.jpg

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie to, że obie gęstwy po zlaniu do słoika i po pierwszym dolaniu wody płyn nad gęstwą zaraz był klarowny, a po drugim dolaniu i wymieszaniu nie chce zniknąć mętność. Tak czy tak, to już tych gęstw nie użyję, ale chciałbym wiedzieć czy spotkaliście u siebie coś takiego i czy używaliście takiej gęstwy i z jakim skutkiem.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię trochę inaczej. Do gęstwy dolewam wody prawie do brzegu słoika i jak się wyklaruje to wylewam wodę i jasną część gęstwy przelewam do mniejszego słoika, reszta do zlewu, trupki i resztki chmielu osadów. Czasami jeszcze raz przemywam, ale staram się wykorzystać gęstwę w miarę szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od konkretnego przypadku, jednak po pierwsze nie można czekać za długo z odlaniem tej jaśniejszej części,do dwóch-trzech godzin od zabełtania słoikiem, i nie "oszczędzać" wole mieć mniej zdrowej gęstwy niż więcej niezdrowej. Myślę, ze jest to około połowa gęstszej części w słoiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mówisz o jasnej części tej co u mnie na fotce widać trochę na dnie, czy przerzucasz do drugiego słoika wszystko oprócz takiej z jedno centymetrowej warstwy na dnie?

 

Tutaj masz bardzo fajny film, pokazujący co i jak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie warki w trakcie fermentacji na drożdżach US-05. Pierwszy raz będę zbierał gęstwę. Gęstwę z pierwszej warki chce zadać kilka razy do następnych warek. To samo zrobię z gęstwa z drugiej warki. Czy po kilkukrotnym wykorzystaniu gęstwy poprawię ich kondycje mieszając je ze sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.