Skocz do zawartości

Browar Maniutek


Rekomendowane odpowiedzi

German Wheat sobie odpuść jacer na nich robił weizena i porażka.

Chociaż to chyba były Bavarian Wheat (3056). Tak czy owak ja bym nie ryzykował.

Heh, za późno.. Już zamówiłem, jutro pewnie będę je miał. Na razie wszystkie pszenice robiłem na WB-06, jeśli te płynne będą lepsze od suchych, to już będę zadowolony:) Ale swoją drogą szkoda, że w tym sklepie tylko te pszeniczne były na magazynie :)

 

IMO na listopad, to lepiej kupić w listopadzie. Magazyny się przewietrzą, nowa odstawa wjedzie świeżych. Na zapas nie ma co brać. Zresztą teraz jak nie musisz to w ogóle drożdży nie kupuj. Wiesz co PP lub kurier mogą z tą paczką wyczyniać przy 30°C, a w słońcu... to i z 40°C może być.

Lagerowych ostatecznie nie wziąłem.

Co do konieczności zakupu to właśnie planuję kolejną serię pszenicznych, czekam tylko na surowce i biorę się do roboty. Żeby było czym opijać moje urodziny i początek roku akademickiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Warka #19 - Pale Ale

 

Surowce:

pale ale - 3kg

pilzneński - 2kg

karmelowy jasny - 0,4kg

 

Marynka szyszki - 20g

Perle szyszki - 20g

Danstar Nottingham (zrehydratowane pół saszetki)

 

 

Zacieranie:

67°C - 45'

Jodowa negatywna,

-> 75°C i filtracja

 

 

Gotowanie 60'

w 0' - 20g Marynki

w 50' - 20g Perle

 

Wyszło ok. 27l, 14°Blg

--------------------------------------

Żona mi warzenia pozazdrościła i kilka dni temu zrobiła.... podpiwek :) na mojej gęstwie WB-06 :) Bardzo dobry wyszedł, właśnie sobie popijam:)

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #20 - Ciemne Ale

 

Surowce:

pale ale - 2,15kg

pilzneński - 3,1kg

kalmelowy jasny (własny) - 0,5kg

Karmelowy ciemny - 0,35kg

 

Marynka szyszki - 20g

Perle szyszki - 20g

Danstar Nottigham

 

 

Zacieranie:

67°C - 45'

->75°C i filtracja

 

 

Gotowanie 60'

w 0' - 20g Marynki

w 50' - 20g Perle

 

Miałem jeszcze sypnąć z 10g barwiącego, ale brzeczka bez tego ma ładny brązowy kolor, więc niech tak zostanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #21 - Alt

 

Surowce:

Monachijski - 5kg

Pilzneński - 0,6kg

 

Marynka szyszki - 50g

Safale S-33

 

 

Zacieranie:

63°C - 30'

71°C - 20'

->75°C i filtracja

 

 

Gotowanie 60'

w 0' - 30g Marynki

w 25' - 20g Marynki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #22 - Hefe-Weizen 3333/1

 

Surowce:

Pszeniczny - 3,2kg

Pilzneński - 2kg

Karmelowy karapils- 0,5kg

 

Perle szyszki - 40g

Wyeast 3333 German Wheat

 

 

Zacieranie:

44°C - 20'

63°C - 40'

71°C - 20'

->75°C i filtracja

 

Gotowanie 60'

w 0' - 40g Perle

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #23 - Hefe-Weizen 3333/2

 

Surowce:

Pszeniczny - 3,5kg

Pilzneński - 1,5kg

Monachijski- 0,4kg

Karmelowy karapils- 0,3kg

 

Perle szyszki - 40g

Gęstwa Wyeast 3333 German Wheat

 

 

Zacieranie:

44°C - 20'

63°C - 20'

71°C - 15' (jodowa negatywna)

 

 

Gotowanie 60'

w 0' - 40g Perle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #24 - Pszenica

 

Surowce:

Pszeniczny - 3,7kg

Pilzneński - 1,9kg

Karmelowy jasny - 0,23kg

Płatki owsiane błyskawiczne - 0,2kg

 

Marynka szyszki - 32g

Safbrew WB-06

 

 

Zacieranie:

44°C - 20'

63°C - 20'

71°C - 15' (jodowa negatywna)

 

 

Gotowanie 60'

w 0' - 20g

w 45' - 12g

 

Wyszło ok. 28l 13 °Blg.

 

--------

 

A teraz z innej beczki. Moje pszeniczne warki 17,18, 22, 23 to kristalweizeny. Zero charakterystycznego zmętnienia. Trochę mnie to irytuje ;) Jaka może być tego przyczyna?

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz z innej beczki. Moje pszeniczne warki 17,18, 22, 23 to kristalweizeny. Zero charakterystycznego zmętnienia. Trochę mnie to irytuje ;) Jaka może być tego przyczyna?

Przyczyna jest jedna, a imię jej WB-06. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz z innej beczki. Moje pszeniczne warki 17' date='18, 22, 23 to kristalweizeny. Zero charakterystycznego zmętnienia. Trochę mnie to irytuje ;) Jaka może być tego przyczyna?[/quote']

Przyczyna jest jedna, a imię jej WB-06. :)

No chyba nie masz racji:P Warki 22 i 23 były na Wyeast 3333 a są klarowne . Poza tym moje pierwsze Weizeny na WB-06 (warki 2 i 4) miały to charakterystyczne zmętnienie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz z innej beczki. Moje pszeniczne warki 17' date='18' date=' 22, 23 to kristalweizeny. Zero charakterystycznego zmętnienia. Trochę mnie to irytuje ;) Jaka może być tego przyczyna?[/quote'']

Przyczyna jest jedna, a imię jej WB-06. :)

No chyba nie masz racji:P Warki 22 i 23 były na Wyeast 3333 a są klarowne . Poza tym moje pierwsze Weizeny na WB-06 (warki 2 i 4) miały to charakterystyczne zmętnienie..

Mam rację. :P WB-06 bardzo szybko flokulują. Poza tym osad w ich przypadku jest bardzo zbity, w przeciwieństwie do np. 3068, które są raczej pyliste.

 

Wszystkie piwa z czasem się klarują. Chyba, że zawierają bardzo dużo białek. Trzeba by wyeliminować p. białkową, a jeśli jej nie ma to skrócić ferulikową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wszystkich pszenicznych ferulikowa trwała 20minut. Białkowej nie robię.

Ja wiem że wszystkie piwa się z czasem klarują, no ale żeby pszeniczne po 3 tygodniach od zabutelkowania było klarowne.. trochę mnie to dziwi ;) W sumie to one są nazbyt klarowne w momencie rozlewu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wszystkich pszenicznych ferulikowa trwała 20minut. Białkowej nie robię.

Ja wiem że wszystkie piwa się z czasem klarują, no ale żeby pszeniczne po 3 tygodniach od zabutelkowania było klarowne.. trochę mnie to dziwi ;) W sumie to one są nazbyt klarowne w momencie rozlewu :)

Jeszcze raz powtarzam - WB-06. To, że dwie warki miałeś kiedyś na nich mętne, to był wyjątek od reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #25 - Weizenbock

 

Surowce:

Pszeniczny - 3,7kg

Pilzneński - 1,2kg

Monachijski - 1kg

Karmelowy jasny - 0,48kg

Karmelowy ciemny - 0,25kg

 

Perle szyszki - 33g

Safbrew WB-06

 

 

Zacieranie:

44°C - 10'

63°C - 35'

71°C - 20'

 

 

Gotowanie 65'

w 0' - 33g Perle

 

Wyszło ok. 25l 16,5°Blg

 

Inspiracją była receptura Marusi, jednak zmieniłem trochę proporcje. Kolorek ma śliczny, taki koźlakowy :)

 

Czy, jeśli piwo ponad gęstwą (przechowywaną w lodówce około miesiąc) jest nie do wypicia, kwaśne i mdłe, to oznaka że gęstwę należy wyrzucić?

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #26 - Bursztynowe Ale

 

Surowce:

Pilzneński - 3,85kg

Monachijski - 0,3kg

Karmelowy jasny - 0,27kg

Pszeniczny - 0,1kg

Płatki owsiane błyskawiczne - 0,1kg

 

Marynka szyszki - 25g

Perle Szyszki - 20g

Safale US-05

 

 

Zacieranie:

66°C - 45'

71°C - 10'

 

Gotowanie 60'

w 0' - 25g Marynki

w 45' - 20g Perle

 

Wyszło ok 27l 12°Blg

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna jest jedna' date=' a imię jej WB-06. :)[/quote']

No chyba nie masz racji:P Warki 22 i 23 były na Wyeast 3333 a są klarowne . Poza tym moje pierwsze Weizeny na WB-06 (warki 2 i 4) miały to charakterystyczne zmętnienie..

Mam rację. :) WB-06 bardzo szybko flokulują. Poza tym osad w ich przypadku jest bardzo zbity' date=' w przeciwieństwie do np. 3068, które są raczej pyliste.[/quote']

Ja robię wyłącznie na 3086 i wszystkie pszeniczki są klarowne, nie licząc zmętnienia na zimno
Cześć :)

cholercia Mariush ale masz problem :) trzepnij butelką ze dwa razy i juz masz metne :)

@bielok - przy dobrze flokulujących drożdżach to nic nie da. Będą pływać drożdżowe farfocle a nie będzie typowego zmętnienia.

 

@kopyr, Twoje twierdzenie obalił coder.. :)

 

Ja wiem, że w przemysłowych browarach zmętnienie można uzyskać za pomocą zmętniacza. Ale np. co w przypadku browarów rzemieślniczych (restauracyjnych), w których piwa pszeniczne są mętne?

 

Jakich drożdży użyć? Jakich technik i receptur? No niestety będę drążył ten temat... :) Liczę tu na wypowiedź miłośniczki piw pszenicznych - Dori :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder kiedyś przy witbierach pisał, że sypał mąkę.

A ja bym sugerował olać mętność i polubić Kristall Weizeny :)

PS. Przypomniało mi się. Chcesz mętności - użyj Wyest 1007 German Ale i nie zbierz kilka razy drożdży z wierzchu. Mam takiego Koelscha i Grodzisza. Potem się nauczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weizeny warzyłam tylko na 3068, zawsze stosuję cichą fermentację, więc piwa się trochę klarują. Są jednak nadal lekko mętne, opalizujące.

Sztuką jest nalewanie weizenów. Najpierw delikatnie po ściance, później z góry tworząc czapę piany, a na koniec "zakręcamy" butelką podrywając drożdże z dna butelki i wylewając delikatnie na pianę. Dzięki takiemu właśnie sposobowi nalewania zwykle mamy dość mętne piwo w szklance z piękną pianą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrWizzard w BYO pisze o tym problemie, ale też nie wymyslił nic odkrywczego. Radzi korzystać z czerwonej pszenicy; czyli słodów weyermanna, z których my właśnie korzystamy. Druga rada to użyć innych drożdży - on przerzucił się na American Ale (w American Wheat), my moglibyśmy dodać jakieś przy butelkowaniu. Ale jakbym jakieś dodawał, to Koelscha, chyba są najgorzej flokulujące ze wszystkich.

 

Mój radykalny sposób - łyżka mąki przed końcem gotowania; działa skutecznie, ale trochę bałbym się go zastosować w Weizenie, czy nie popsuje mu smaku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weizeny warzyłam tylko na 3068, zawsze stosuję cichą fermentację, więc piwa się trochę klarują. Są jednak nadal lekko mętne, opalizujące.

Sztuką jest nalewanie weizenów. Najpierw delikatnie po ściance, później z góry tworząc czapę piany, a na koniec "zakręcamy" butelką podrywając drożdże z dna butelki i wylewając delikatnie na pianę. Dzięki takiemu właśnie sposobowi nalewania zwykle mamy dość mętne piwo w szklance z piękną pianą :smilies:

No właśnie, kiedy to zmętnienie ma wystepować. Poniżej piwo nalane z tej samej butelki - po lewej bez mieszania (kristall), po prawej po zamieszaniu (hefe), w ok. 12°C . Ale podejrzewam, że nawet bez zamieszania powinno byc chociaż opalizujące.

 

To standardowa przenica 50/50, zacierana jednotemperaturowo, bez mchu irlandzkiego i cichej fermentacji, na 3086.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #27 - Koelsch

 

Surowce:

Pilzneński - 4,5kg

Pszeniczny - 0,55kg

 

Hallertau Spalt Select (granulat) - 60g

Safale S-33

 

 

Zacieranie:

66°C - 30'

70°C - 20'

-> 75°C

 

Gotowanie 60'

w 0' - 40g Hallertau Spalt Select

w 50' - 20g Hallertau Spalt Select

 

Wyszło ok. 28l 11°Blg

 

Fermentacja będzie przeprowadzona w okolicach 13-15°C .. będzie to chyba 3-tygodniowa burzliwa fermentacja.

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.