Skocz do zawartości

Bogi warzy, ale nie sam:)


Bogi

Co jako warkę jubileuszową uwarzyć?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uwarzyć

    • Burton Ale 32-34 blg i nań pójdzie cały miód
      83
    • Burton Ale 19 blg i zaraz potem Windsor Ale 16 blg
      21


Rekomendowane odpowiedzi

Ja fermentuję w różnych, nie mam jakiegoś wzorca. W artykule jak czytałeś Belgowie celują w wyższe i mają efekty in plus. W obu przypadkach używałem suchych, w pierwszym Zakonnym poszła cała saszetka 5g (!) tych FermEzFerm i w zupełności wystarczyło, w drugim cała 11,5g S-33 i nawet lepsze efekty (tzn. mnie zależało na płytszym odfermentowaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Żeby było fajnie estrowe, co ładnie zawpółgra z goryczką (wyliczone 50 IBU, 3 chmiele) na s-33 poszliśmy w India Pale Ale, 16 blg, planowane 7,1% alkoholu. 150g chmielu na całą warkę, dodatkowo kolendra i pieprz długi. Chmielenie, na goryczkę po angielsku Sybilla, potem Lubelski i Hersbrucker wraz z kolendrą i pieprzem długim na 15 minut, flame-out i aż do schłodzenia brzeczki, troszkę trzcinowego na podbicie ekstraktu. Mieliśmy w sumie warzyć na Dzień Dziecka, ale byliśmy na parapetówce u wujka i był tam też alkohol, który raczej już na wiele by nie pozwolił później, poza tym, po paru kieliszkach jeszcze można warzyć, ale wszak nie po flaszce :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednego bączka musiałem otworzyć, bo mnie zaniepokoił, gaz powoli się robi, aromat fenomenalny, profil czysty, goryczka przyjemna, bardzo ładna i wysoka piana (już), myślę, że spokojnie za dwa tygodnie już będzie można pić. 300 razy lepsze od Sura Paniyam, jak się będzie nazywać na razie nie wiem, etykietki też brak.

 

W międzyczasie, podczas jednego spotkania pękło ostatnie Korsarskie-zachwycające, słodkie, nie przegazowane, poezja, powtórka z rozrywki w następnym sezonie, jako warka nr 52, potem pewnie Zakonne Wszechmocne i się zobaczy, ale teraz już tylko powtórki-lepiej pić to, co się już sprawdziło i rzeczywiście udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

IPA już praktycznie nagazowane, piękna piana, tak jak lubię, wyczuwalny chmiel i troszkę pieprz do przodu. W następnym sezonie będziemy warzyć Zakonne Wszechmocne, Brown Stout Porter, Korsarskie i kto wie czy na tych trzech nie spoczniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korsarskiemu jednak kudy do Burtońskiego. Miesięczne, choć ma wyczuwalny i bardzo szybko atakujący alkohol, to ma tak potężny potencjał feerii aromatów, że nie sposób ich zliczyć, są nuty porto dość starego, są bakalie, są wiśnie, tokaje, szaleństwo, a najlepsze jest to, że jest bardzo przyjemna i wyjątkowo ułożona goryczka chmielowa.

post-5299-0-48647900-1403813509_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zlaliśmy dziś burtońskie z beczki-jeszcze lepsze niż zwykłe, po prostu 20-letnie porto, i alkoholowe, i słodkie, o niesamowitej głębi. Do beczki po nim trafiło lekko wzmocnione wino z białych winogron, zobaczymy co wyjdzie, na pewno burtoński pobyt będzie miał miły wpływ na wino-z winem jedyny problem to brak klarowności, bo smak i zapach ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pora przetestować Białego Kruka dębowego. Wygląda jak na zdjęciu, mimo że dębinie ładnie się nagazował.

 

W zapachu orzeźwiający, kwaskowaty, winny, lekko wanilia, lukrecja, nie ciężki, nuta dolna bardziej piwniczna; nadal złośliwie przypomina pszenicę, taką dobrą belgijską, ale zawsze.

 

W smaku kierunek Klepkowego, wyraźny finisz taniczno-beczkowy, piwo jednak do dłuższej degustacji, bardziej krągłe, wysycenie lekkie, odrobina słodyczy, coś jakby chmiel się ujawniał. Do wypicia.

 

Jak tylko ruszymy z sezonem powtarzamy Zakonne, później ostatnie IPA, a potem Korsarskie. De facto ukształtowało się portfolio browaru:

 

Piwa jasne lekkie-IPA (jeszcze nie ma nazwy)

Piwa bursztynowe pełne-Zakonne Wszechmocne

Piwa bursztynowe mocne-Korsarskie

Piwa ciemne pełne-Imperial Porter

Piwa ciemne mocne-Burtońskie Wszechpotężne

post-5299-0-10601200-1406625931_thumb.jpg

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Plany się nie zmieniły, zaczniemy od Zakonnego, ale na razie dopust Boży zesłał nam śliwki, węgierki, śliczne, maleńkie, z sadu, bez szczepienia, i innych świństw i kocioł zajęty, a do balona też trafią jakieś owoce-w poniedziałek/wtorek, toteż na razie browar zamknięty, a inny przybytek działa pełną parą (dosłownie i w przenośni) :D

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyniki dwóch piw, ale bardzo by mi zależało, żeby ktoś to przełożył na ludzki język.

 

Wyszło tak, że Biały Kruk wg wskazań cukromierza ma 11,5-12 blg i 4,6%, wg wskazań gęstomierza ma 54,2g/l i 5,03% alkoholu i teraz kwestia się rozchodzi jak przełożyć te g/l na blg. Kolega podesłał mi wzór na blg= (g -1)*266/g gdzie g to gęstość roztworu, wg tego wzoru to Biały Kruk ma 10,85 blg no i toby się zgadzało mniej więcej ze wskazaniami cukromierza, czyli niewielkie pomyłki, ale Prawdziwe IPA dało wynik 46,1 g/l jeśli chodzi o gęstość i 6,35% alkoholu (cukromierz pokazywał 16 blg i wynik 7,1%), więc znów alkohol blisko, ale co z tą gęstością?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo matematyka to niestety nie moja branża i nie jestem w stanie się w to wgryźć i ustalić jak jest naprawdę.

 

PS. Burton'a nadal mierzą, tamte piwa mierzyli całe 4 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wyniki z jakiegoś laboratorium?

Jak dla mnie to chyba jest końcowe stężenie cukrów w piwie (Real Extract), czyli realnie jest 54,2g/l cukrów czyli rzeczywisty końcowy ekstrakt (bez pomniejszenia wynikającego z obecności w piwie etanolu) wynosi 5,42°Blg czyli pozorny ekstrakt końcowy miałeś pewnie ok. 4blg?

Mając ilość alkoholu i pozostałych cukrów w piwie możesz obliczyć ekstrakt początkowy.

 

edit:

A widzę, że mierzą czyli z lab :)

Potrzebujesz jeszcze wiedzieć w jakich procentach jest alkohol, w masowych czy objętościowych.

Tu znalazłem artykuł gdzie w miarę są wszystkie przeliczniki, jakby coś to mogę pomóc:

http://onlinelibrary...9.tb00387.x/pdf

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to chyba jest końcowe stężenie cukrów w piwie (Real Extract), czyli realnie jest 54,2g/l cukrów czyli rzeczywisty końcowy ekstrakt (bez pomniejszenia wynikającego z obecności w piwie etanolu) wynosi 5,42°Blg czyli pozorny ekstrakt końcowy miałeś pewnie ok. 4blg?

Mając ilość alkoholu i pozostałych cukrów w piwie możesz obliczyć ekstrakt początkowy.

Tak, właśnie równo 4 pokazywał cukromierz, tak miałem w zapiskach, czyli teraz jak się do tego zabrać? Dostałem właśnie informację, że alkohol mierzą w procentach objętościowych.

 

Będę wdzięczny za wszelkie wyjaśnienia, no i jeden jakiś ludzki wzór. Nie wiem czego teraz tak do zagmatwali, przedtem miałem blg i %, kawa na ławę.

 

Przy założeniach cukromierza i wynikach z laboratorium na mój rozum skrajnie antymatematyczny wychodzi mi tak:

 

Kruk ma 14,3 blg początkowe i 5,42 blg końcowe. Wg wzoru, wychodzi 14,3-5,42:1,938= 4,58 + (gaz=0,43)=5,06% (czyli dość blisko wyniku 5,03%)

 

IPA ma 16 blg (identycznie jak pokazywał cukromierz) i 4,61 blg końcowe. A więc 16-4,61:1,938=5,87 + 0,43=6,30% (znów w okolicach 6,35% wg wskazań labo)

 

O to chodzi, czy bredzę?

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na ekstrakt początkowy z RE i alkoholu wagowo z artykułu:

OE = 100 * (2.0665 * %w/w + RE)/(100 + 1.0665 * %w/w)

tutaj jakiś kalkulator obj na wag

http://www.probrewer...ion-calculator/

czyli dla pierwszego piwa powinno być:

OG = 100*(2,0665 * 3,97 + 5,42)/(100 + 1,0665 * 3,97) = 13,07°Blg

powinien być to całkowity ekstrakt początkowy uwzględniający cukier do refermentacji

 

a drugie

OG = 100*(2,0665 * 5,012 + 4,61)/(100 + 1,0665 * 5,012) = 14,2°Blg

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz z tymi danymi, jak liczę wg naszego typowego wzoru, to mi głupoty wychodzą, bo np. Kruk ma te 5,03%, ale jeśli weźmiemy że miał 13,03-5,42:1,938=3,92% (bez cukru do refermentacji, skoro on już jest uwzględniony), to reasumując jeśli wiemy, że laboratorium nie kłamie, cukromierz przekłamuje, gdzie leży prawda? Bo wg tego wszystkiego wynikałoby, że Kruk ma 13,03 blg i 5,03% alkoholu, to jeszcze normalnie, a IPA ma 13,7 blg i 6,35%, ale ja już nic nie wiem :ble:

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucam do BS 13,07°Blg pocz, i 4°Blg pozorne końcowe to wychodzi:

alk v/v 4,9%

alk w/w 3,9%

RE 5,64°Blg

czyli się w miarę zgadza

czyli wzór jest dobry, za metodykę badawczą nie odpowiadam, jednak co lab to lab a nie domowy pomiar ;)

 

edit:

a drugie wychodzi mi przy 14,2°Blg pocz i 2,5°Blg pozornym końcowym

alk v/v 6,3%

alk w/w 5,0%

RE 4,62°Blg

 

czyli też ok

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rozbieżności, bo albo u Ciebie coś z ballingomierzem lub temperaturą pomiaru było nie tak albo coś u nich :)

A to jest laboratorium, w którym standardowo (komercyjnie) oznaczają takie rzeczy, czy ktoś się tego podjął bo akurat miał aparaturę do wykonania pomiaru (bo do tego nie potrzebna jest skomplikowana aparatura ;) )

Tu znalazłem nawet instrukcję do odpowiedniej laborki:

http://www.bimber.info/files/3_browarnictwo_piwo_praktyka.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel mi tak napisał:

Bierzesz badany płyn cylindrem miarowym odmierzasz 500 ml dobrym termometrem mierzysz temperaturę musi być 20C jeśli nie jest to albo ochładzasz albo podgrzewasz najlepiej pod kranem z wodą. Jak już jest 20C to patrzysz czy nadal jest 500ml raczej nie będzie jak był cieplejszy będzie mniej jak zimniejszy więcej korygujesz różnice teraz równe 500ml w 20C przenosisz do sprzętu do destylacji bierzesz 100ml wody i przemywasz cylinder wlewasz to do destylacji najlepiej 2x50 ml jako naczynie odbierające stosujesz ten cylinder i destylujesz do 450 ml i znowu badasz temperaturę korygujesz ją uzupełniasz wodą do 500 ml i badasz moc bądź gęstość jak Ci wygodniej ale chyba łatwiej moc:) to co zostało w naczyniu po destylacji wlewasz to tego samego cylindra oczywiście wcześniej je opróżniając dolewasz troszkę wody bo tego będzie mało badasz temperaturę korygujesz do 20C uzupełniasz wodą do 500 ml badasz gęstość odczytujesz zawartość cukru z tabeli
i wysłał link do http://janek.uek.krakow.pl/~tkchikp/Tablice%20fizykochemiczne.pdf

 

On teraz używa tylko gęstościomierza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Burton'a! Zawartość alkoholu 13,58% :D natomiast ekstrakt końcowy rzeczywisty 88,78g/l, pozorne blg wg cukromierza było 5 blg. Czy mógłbyś mi podać jego blg początkowe? Próbowałem liczyć z tamtych wzorów, ale niestety głupoty. Wg moich ustaleń wychodzi mi blg początkowe 30,5, ale nie wiem czy dobrze to kalkuluję?

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na duże zainteresowanie i fakt, iż towar reglamentowany muszę sporządzić listę odnośnie wysyłki Burtońskiego.

 

a)

 

1. korzeń16

2. pepe11

3.vojtol

4. Serpiente

5. KosciaK

 

Edit:

 

a)1-5 osoby, które obowiązuje wysyłka.

 

b) lista rezerwowa-tylko Rzeszów, łup do podziału (bo w grę wchodzą flaszki większe) w depozycie, względnie wymiana osobista. Można deklarować kto chciałby się dzielić, wtedy 1 butelka na trzech (choc to straszny grzech :))

 

1.WiHuRa

2.Floki

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na duże zainteresowanie i fakt, iż towar reglamentowany muszę sporządzić listę odnośnie wysyłki Burtońskiego.

 

a)

 

1. korzeń16

2. pepe11

3.vojtol

4.

5.

 

Edit:

 

a)1-5 osoby, które obowiązuje wysyłka.

 

b) lista rezerwowa-tylko Rzeszów, łup do podziału (bo w grę wchodzą flaszki większe) w depozycie, względnie wymiana osobista. Można deklarować kto chciałby się dzielić, wtedy 1 butelka na trzech (choc to straszny grzech :))

 

1.WiHuRa

2.Floki

 

 

Jeśli jest miejsce to ja bardzo chętnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.