Skocz do zawartości

Książki piwowarskie


winorobek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, (jako, że jestem nowy tutaj) nie znalazłem działu "literatura/z sieci", więc umieszczam tutaj te informacje.

 

Tutaj można pobrać legalnie*:

- Jakub Skoczyński- Nowy Piwowar

Jakub Skoczyński- Nowy Piwowar

Czyli Teoryczno Praktyczna Sztuka Wyrabiania Rozmaitych Gatunków Piwa Angielskiego I Sławnieyszych Trunków Słodowych, Tudzież Niektórych Nowo Wynalezionych Rodzaiów Piwa W Wielkich I Małych Ilościach

- Józef Bełza- Zasady Technologii Chemicznej I Gospodarskiej Część II

Józef Bełza- Zasady Technologii Chemicznej I Gospodarskiej Część II

O Warzeniu Piwa, Wyrabianiu Octu, Otrzymywaniu Cukru Z Buraków, Wydobywaniu Krochmalu I Przerabianiu Go Na Cukier, Wybijaniu Olejów itp.

Z Uwagami Praktycznymi Nad Warzeniem Piwa Przez Karola Kurka

- Jan Muntz- O Rozumowaney Uprawie Chmielu

- Ludomir Mariacki, Mieczysław Wisser- Wina, Octy, Miody, Piwa, Likiery

 

* prace te przestały być już chronione prawem autorskim (majątkowym) i można je bezpłatnie rozpowszechniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

- Aleksander Chodkiewicz- Nauka Robienia Piwa

 

- Adam Kasperowski- Sposób Warzenia Piwa Parą

Adam Kasperowski- Sposób Warzenia Piwa Parą Bez Szmelcowania Z Przyłączeniem Do Każdey Gorzelni Parowéy

Prace dostępne tutaj:

chomikuj.pl/winiarstwo/piwowarstwo

Edytowane przez winorobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudo :)

 

Tylko jak chce się stosować przepisy z tych książeczek to trzeba pamiętać o tym, że w zależności od tego gdzie i kiedy książka była wydana to stosowane były inne znaczenia dla miar :)

 

miary staropolskie, nowopolskie, galicyjskie i pruskie :)

właśnie próbuję przeliczyć przepisy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miary staropolskie, nowopolskie, galicyjskie i pruskie :)

właśnie próbuję przeliczyć przepisy :)

Ja kilka tygodni temu się "wgryzłem" w książkę Józefa Bełzy "O Warzeniu Piwa..."

Tam jest zastosowany tzw nowopolski system miar (obowiązujący od 1812r).

Dla zainteresowanych przeliczniki miar tam stosowanych:

cetnar: 40,55 kg: 4 kamienie

kamień: 10,138 kg: 25 funtów

funt: 405,504 g: 16 uncji

uncja: 25,344 g: 2 łuty

łut: 12,672g

 

miary objętości:

stągiew 2beczki 200l

beczka 25garncow 100l

 

korzec 2półkorce 4ćwierci 128l

garniec 4kwarty 16kwaterek 4l

kwarta 4kwaterki 1l

 

Temperatury są w °R - Réaumur. Trzeba pomnożyć *1,25 żeby dostać °C).

A gęstość w °Beaume. Trzeba pomnożyć *1,8 żeby otrzymać brix.

 

I jeszcze mała ciekawostka z tej samej książki. Na mocniejsze piwo dawali 35 łotów chmielu na 100 kwart. Przeliczając to na 20l warkę daje to 88g chmielu. Sporo, ale pewnie wtedy w chmielu było mniej a-k.

Aha, to "mocniejsze" piwo miało 6°Be (czyli 10,8blg). Oczywiście pod warunkiem, że gdzieś się nie walnąłem w przeliczeniach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obliczen wychodzi 10,8 °Brix ,czyli po przeliczeniu 10,4° Plato... czyli mniej wiecej tyle samo co Blg.

Mocarne, no nie? :)

 

A to "słabsze" piwo miało 2,5-3°Be (czyli 4,5-5,4°Brix). 5°Blg... toż to taki lekki podpiwek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, no, ale rarytas wynalazłeś. +1

Aż wstyd się przyznać ale skany mam od 2006 :rolleyes: :zapada sie pod ziemię ze wstydu:

 

Wczoraj kolega Maryush zapytał mnie o w/w książkę czym przypomniał mi o skanach, a co zmotywowało mnie do działania :)

 

Nie wiem kto wykonał skany ale (IMHO) nie były one wykonane z myślą dalszej przeróbki w celu uzyskania pojedynczego dokumentu elektronicznego, co też odbiło się na jakości pdf'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A. Piątkowski- Gorzelnik I Piwowar Doskonały Część III

 

A. Piątkowski- Gorzelnik I Piwowar Doskonały

Czyli Sztuka Pędzenia Wódki I Likierów Tudzież Warzenia Piwa Z Dołączeniem Wiadomości O Robieniu Octów

Część III O Warzeniu Piwa Prostego, Dubeltowego, Porteru I Piwa Angielskiego

chomikuj.pl/winiarstwo/piwowarstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Karl Wilhelm Schmidt- Dokładna Nauka Warzenia Piwa

 

Karl Wilhelm Schmidt- Dokładna Nauka Warzenia Piwa

Do Wynalazków Naynowszych Zastosowana

Z Przydanem Opisaniem Apparatu Do Studzenia, Zastępuiącego Zwyczayne Kilsztoki, Za Pomocą Którego Piwo Wrzące, W Przeciągu Iedney Minuty Do Temperatury Wody Studzienney Ochłodzone Bydź Może

Przedstawiona W Sposobie Praktycznym

chomikuj.pl/winiarstwo/piwowarstwo

Edytowane przez winorobek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
To prawda, obecnie wydana książka jest chroniona prze 70 lat prawami autorskimi (majątkowymi), prędzej książka była chroniona przez 50 la, a jeszcze prędzej przez 30 lat, po upływie tej ochrony książki można bezpłatnie rozpowszechniać.

To nie jest takie oczywiste:) Zależy jakimi prawami określona książka jest obwarowana. Można wydać książkę i nie mieć do niej żadnych praw autorskich, może być, jak piszesz 70 lat, ale coraz popularniejsze są np. prawa creative commons. W wielkim uproszczeniu polega to na tym, że można danym dziełem (w tym przypadku książką) dowolnie się posługiwać i dzielić pod takim warunkiem, że zawsze informujemy, kto jest twórcą dzieła.

 

Tak więc nie można z góry zakładać, że coś jest na pewno nielegalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

znalazłem torrent do opracowań piwowarskich: http://www.monova.org/details/1991330/BEER%20BREWING%20RECIPES%20AND%20INFO%09.html

 

zawiera dużo porad, instruktarzy, jest dość rozbudowany arkusz exela do obliczania warek, trochę o corneliusach. Na razie pobieżnie przejrzałem ale jest sporo fajnych materiałów, jedyny minus to język angielski i jednostki amerykańskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Jakie książki polecacie w języku polskim.

Biblię i Pana Tadeusza :D

 

Przepraszam za żart, ale to zależy co Ciebie interesuje... Czy współczesna wiedza technologiczna wtedy Kunze, czy może dawna technologia wtedy któreś ze starszych źródeł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie książki polecacie w języku polskim.

Biblię i Pana Tadeusza :D

 

Przepraszam za żart' date=' ale to zależy co Ciebie interesuje... Czy współczesna wiedza technologiczna wtedy Kunze, czy może dawna technologia wtedy któreś ze starszych źródeł[/quote']

Skoro pisze na tym forum to jasne jak słońce że nie interesuje mnie Biblia, Pan Tadeusz,Mein Kampf. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale oczywiste nie jest co Ciebie w ramach tego piwowarstwa (taki jestem sprytny że się domyśliłem :D ) interesuje, o czym napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wykaz literatury, jaki w miarę regularnie uzupełniam. Do swobodnie dostępnych książek prowadzą linki - warto kliknąć.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Piwo/Literatura

Oczywiście wykaz ten ma dużo luk, o których sam wiem, a i pewnie jeszcze więcej o których nie mam pojęcia. Więc jeżeli komuś by się chciało może uzupełnić (klasyczny interfejs wiki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.