Skocz do zawartości

Książki piwowarskie


winorobek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 26.08.2019 o 11:21, WiHuRa napisał:

Prosta książka dla początkującego piwowara (pierwsze warki) lub dla osoby która chce ogólnie zapoznać się z tematem warzenia piwa w domu czy też dla kogoś kto chce zacząć zacierać a dotychczas robił tylko brewkity:

https://www.alepiwo.pl/?produkty/literatura/piwo-domowe.html

 

Nie czytałem w całości, miałem w ręce, przeglądnąłem, przeczytałem wybiórczo kilka paragrafów. Prosty język, podstawy warzenia. Dobra pozycja.

Bardzo dobra pozycja.Moja pierwsza o procesie piwnym itp.Pozycja obowiązkowa wraz z tym forum :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moje uszanowanie Panie i Panowie,

 

mam nadzieję, że robię dobrze nie zakładając nowego wątku.

Poszukuję książki, gdzie w większości stanowiłaby o rodzajach/stylach piw i ich opisach (im szerzej tym lepiej). Nie koniecznie z recepturami (choć mile widziane). A gdyby zawierała "burżuazyjne" informacje w czym, w jakim rodzaju szklanek, w jakiej temperaturze podawać dane piwo byłbym kontent zupełnie.

Nie przeczytałem każdej książki z tutaj wymienionych, ale wszystkie "googlowałem" i jeśli jest coś o w/w przeze mnie tematyce to tylko w jednym skąpym rozdziale.

Jeśli nie ma podobnej książki to będę wdzięczny za sugestie gdzie mógłbym znaleźć podobne "kompedium"/zestawienie (choćby w .pdf)

Edytowane przez raku102
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto odpowiedź, ale też może wskazówka dla innych:
http://kompendiumpiwa.pl/style-piwa/

 

Gdyby coś takiego lub podobnego było w postaci książki...
A może jest?

Panie Łyżwa - dziękuję za sugestie. Czytałeś może? Jest tam duże tego co mnie interesuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wydaje się być świetną sugestią - zapoznam się.

 

Ale zachęcam wciąż do dzielenia się informacjami o książkach w interesującej mnie tematyce.

Edytowane przez raku102
problem z literą ą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, raku102 napisał:

w interesującej mnie tematyce.

Wydaje mi się że w Papazianie jest. Zaraz sprawdzę.

Ale jak @Pan Łyżwa pisze - zestawienia czy BJCP czy BA będą tu najlepsze.

Sprawdź wpisy na Kegatorze, BYO czy innych portalach a ja ide szukać Papaziana na półce.

 

edit: tak jak myślałem. The Complete Joy of Homebrewing Charlie Papaziana na stronach 146-173 ma opisy i ujęcie tabelaryczne części stylów w rozdziałach "Some world classic styles of beer" oraz "Beer styles chart".

Jeśli znajdziesz online to spoko (widziałem na TPB), jeśli chcesz książkę w stanie idealnym to daj znać, mam sztukę na zbyt.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, anatom napisał:

Jest jeszcze Twoje piwa domowe. Przepisy dla wszystkich stylów 

Jest opis każdego stylu oraz przykładowa receptura.

Jeśli będę miał okazję to przeglądnę. Z zakupem tej książki się nie spieszę.

 

 

1 godzinę temu, zasada napisał:

Wydaje mi się że w Papazianie jest. Zaraz sprawdzę.

Ale jak @Pan Łyżwa pisze - zestawienia czy BJCP czy BA będą tu najlepsze.

Sprawdź wpisy na Kegatorze, BYO czy innych portalach a ja ide szukać Papaziana na półce.

 

edit: tak jak myślałem. The Complete Joy of Homebrewing Charlie Papaziana na stronach 146-173 ma opisy i ujęcie tabelaryczne części stylów w rozdziałach "Some world classic styles of beer" oraz "Beer styles chart".

Jeśli znajdziesz online to spoko (widziałem na TPB), jeśli chcesz książkę w stanie idealnym to daj znać, mam sztukę na zbyt.

Tę już przepuściłem przez ręce - całkiem niezła, choć nie na tyle żeby pozostać w księgozbiorze. I masz rację - tych 27 stron ciszyło mnie bardzo, ale szkoda że tylko tyle. I dziękuję za propozycje.

Ja ze swojej strony dorzucę jeszcze jedną książkę - tej akurat w rękach nie miałem. Chętnie przeczytam wasze opinie na jej temat: Piwa. Przegląd gatunków - Michael Jackson
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/251003/piwa-przeglad-gatunkow

 

Ktoś czytał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, zasada napisał:

Ale ta książka akurat nie wydaje się godna polecenia.

Owszem tłumaczenie jest kulawe. Część dotycząca produkcji jest bardzo słaba. Ale akurat opis stylów piwa wydaje się być skopiowane z bjcp i jak ktoś tego szuka to tą książką mu nie zaszkodzi. Receptury też wyglądaj w porządku. Podaliście dużo źródeł które są lepsze niż ta książka której wkleiłem link jako kolejna pozycja. Mogłem napisać jakiś komentarz od siebie odnoście jakości tej książki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anatom - dziękuję ci bardzo za każdą sugestię. Jeśli jeszcze coś do głowy ci przychodzi śmiało podziel się opinią.

 

I podbijam swój apel - chętnie przeczytam wasze opinie na jej temat: Piwa. Przegląd gatunków - Michael Jackson
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/251003/piwa-przeglad-gatunkow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W bezpłatnie udostępnionych zbiorach wydawnictwa Springer Link znalazłem książkę w języku angielskim:

Brewing Science: A Multidisciplinary Approach

 

https://link.springer.com/book/10.1007%2F978-3-319-46394-0

 

Opracowanie raczej akademickie, ale coś ciekawego może się da znaleźć. Poza przejrzeniem spisu treści nie wiem co jest w środku więc nie bijcie jeśli jest kiepskie :)

 

PS: Więcej, różnych publikacji tego wydawnictwa można znaleźć pod tym linkie: https://www.springernature.com/gp/librarians/news-events/all-news-articles/industry-news-initiatives/free-access-to-textbooks-for-institutions-affected-by-coronaviru/17855960   Odnośnik pod tekstem prowadzi do katalogu w pliku excela, linki do pobrania książek są w tymże excelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W połowie przyszłego miesiąca będzie wydana książka o skandynawskich piwach zagrodowych.

HBT-Mockup-Template-Overhead_2019_800x.j

Strona wydawcy. Blog autora jest raczej dobrze znany: http://www.garshol.priv.no/blog/

Na Book Depository już można zamawiać. Jeśli ktoś położy rękę na niej niech da znać bo cena zaporowa, żeby kupować w ciemno ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
13 godzin temu, Gawron napisał:

Poszukuję książki CAMRA's Brew Your Own British Real Ale, ale na  bookdepository nie ma jej od dłuższego czasu. Jak ktoś chciałby sprzedać, to chętnie odkupię.

https://allegro.pl/oferta/capra-s-brew-your-own-british-real-ale-24h-wys-9520291873

 

Wisisz mi piwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda sprzedać nie chcę ;) Ale jakbyś potrzebował konkretnej receptury to mogę zeskanować i podesłać. Lekko się zawiodłem tą książką - receptury są "na jedną modłę" i nie zawierają informacji o drożdżach. Z drugiej strony to może być też pozytywne, bo ładnie widać różnice w recepturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pan Łyżwa napisał:

Nie pomyślałem, że na allegoro może być ta książka, ale niestety ktoś mnie ubiegł. 

1 godzinę temu, sihox napisał:

Co prawda sprzedać nie chcę ;) Ale jakbyś potrzebował konkretnej receptury to mogę zeskanować i podesłać. Lekko się zawiodłem tą książką - receptury są "na jedną modłę" i nie zawierają informacji o drożdżach. Z drugiej strony to może być też pozytywne, bo ładnie widać różnice w recepturach.

Dzięki. Chcę ją w całości do biblioteczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gawron napisał:

Nie pomyślałem, że na allegoro może być ta książka, ale niestety ktoś mnie ubiegł. 

Dzięki. Chcę ją w całości do biblioteczki. 

Ja jakis czas temu za 4 złote kupiłem. Pojawiją się na allegro, tzreba sprawdzać. Dziś rano były 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.