Skocz do zawartości

Książki piwowarskie


winorobek

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 24.02.2018 o 12:10, Gawron napisał:

Czekam na opis Talley, ale chyba się skuszę.

Zbliżyłem się do połowy, więc już coś napiszę.

 

Książka napisana bardzo lekko, czytam jak dobry reportaż po polsku, a mój angielski jest taki intermediate z przebłyskami na upper (granatowy Murphy, nie wyżej).

Mnóstwo anegdot i opowieści z historii amerykańskiego craftu i szerzej - amerykańskiego przemysłu piwowarskiego - z obfitymi odwołaniami do literatury przedmiotu.

Wszystko krąży wokół tezy, że piwa sesyjne są duszą prawdziwego piwowarstwa. Nie jest to pozycja dla początkujących, nie ma prostego zrób to - zrób tamto. Autorka bardziej kreśli pewną panoramę w której kładzie nacisk na rzeczy bardzo proste i przywołuje przykłady z historii. Dobra rzecz, taka ogólnorozwojówka.

 

Sekcja 1 - Czym jest piwo sesyjne?

Rozdział 1 - Krótka historia piw sesyjnych: przez UK, Belgię, Niemcy (i Austro-Węgry hehe) ostatecznie USA. Analiza historii piwowarskiej poszczególnych krajów i obszarów ze wskazaniem na gatunki i rodzaje podpadające pod definicję piw sesyjnych.

Rozdział 2 - Warząc piwo sesyjne - nie ma się za czym schować: o poszczególnych elementach procesu (śrutowanie, woda, zacieranie, warzenie i chmielenie, drożdże i fermentacja, dojrzewanie, klarowanie, balans i dodatki, sensoryka, bezpieczeństwo i sterylność, to co nieuchwytne).

Rozdział 3 - Współczesne interpretacje: od początku historii piwowarstwa w USA (Niemieccy migranci) do bieżącej sytuacji na rynku. 25 stron analizy "historycznej" popularności stylów etc.

Rozdział 4 - Pijąc piwo sesyjne: o budowaniu kultury piwnej. Takie trochę pierdololo. Ale czyta się dobrze.

Rozdział 5 - Koszty biznesowe: wyliczenia i dowodzenia, że sesyjne się opłaca. Najbardziej mnie uderzyły konkretne wyliczenia finansowe porównujące session IPA, IPA i Double IPA w dwóch różnych objętościowo instalacjach.

Sekcja 2 - Przepisy na piwa sesyjne: Założenia techniczno-teoretyczne, piwa z Ameryki Północnej, piwa inspirowane piwowarstwem niemiecki, inne piwa.

Każdy przepis podawany w dwóch wersjach: komercyjnej i 5 galonowej. W komercyjnej: OG, FG, IBU, ABV, odfermentowanie, SRM, czas gotowania w minutach, zasyp w %, chmielenie w %, drożdże, modyfikacje wody, przerwy, T fermentacji, klarowanie i nagazowanie. Podobnie w wersji 5 galonowej, przy czym zasyp i chmielenie w jednostkach imperialnych i metrycznych.

 

Podsumowując: Jakkolwiek ciekawa i interesująca nie jest to według mnie pozycja konieczna w biblioteczce piwowara domowego. Z drugiej strony, dla np. blogera piwnego jest to doskonały materiał do wielu wpisów. Ja jednak nie żałuję zakupu.

 

Pozdrawiam znad dwóch barley wine i jednego doppel weizen bocka ;)

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
9 godzin temu, zasada napisał:

Inna beczka.

Szukam na prezent i zastanawia mnie czy poza Lehrem i Banachowiczem, miał ktoś w rękach taką pozycję:  http://cedewu.pl/Twoje-domowe-piwa-Przepisy-dla-wszystkich-stylow-p1500

Nie polecam, tłumaczenie tragiczne jakby google to robił

Edytowane przez mistrzkaskader
ranek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2018 o 06:45, mistrzkaskader napisał:

Nie polecam, tłumaczenie tragiczne jakby google to robił

Może aż tak źle nie jest, ale faktycznie, bardzo ciężko czyta się tę pozycję.

 

Książkę dostałem w prezencie i odniosę się tylko do tego co zapamiętałem, albo mogłem sprawdzić szybko.

Początkowe rozdziały (20% ~60 stron) traktują o warsztacie piwowara, jest kilka stron o surowcach, troszkę również o czystości. Po tym rozdziale czułem coś w rodzaju niedosytu. Poruszała wiele tematów ale, żadnego nie omawiała dostatecznie szczegółowo. Prawie cała reszta książki(79%) to tłumaczenie wybranych styli na podstawie BJCP. Na sam koniec słowniczek (1%). 

Książka myli pojęcia. Przykładem jest rozdział o czystości, gdzie słusznie podaje, że wysoka temperatura sanityzuje. Natomiast niewiele dalej, gdzie opisuje cele warzenia, możemy się dowiedzieć, że jednym z nich jest sterylizacjia

 

Z drobnostek. Gęstość w recepturach opisane są jako SG ale wyrażone jako brewer's points. Niby nic wielkiego, łatwo przeliczyć ale jest to jakaś pomyłka. Co mocniej mi przeszkadzało, to bark podania skali Plato/Ballinga. Też niby nic, bo można przybliżoną wartość szybko wyliczyć, ale takie rachunki odrywają od czytania. Nawet w książkach z krajów posługujących imperialnym system miar autorzy/tłumacze podawali jednostki SI oraz przeliczali SG na °P, by czytelnik miał łatwiej.

 

Co do błędów tłumaczeń, kumulacja następuje w słowniku. Trzeba pamiętać, że książka tłumaczona jest z języka włoskiego, a słowniczek to tłumaczenia terminów angielskich. Stąd mogą brać się takie kwiatki jak poniżej:

IPA (India Pale Ale) nazwa historyczna upamiętniająca wywóz piwa do Indii w dawnych czasach.

Starter urządzenie do namnażania drożdży i zapewniania im dobrej kondycji.

Pitching rate tempo aktywacji drożdży.

(teraz petarda)

Session Beer - piwo o właściwościach umożliwiających pice go w dużych ilościach bez ujemnych skutków.

 

Nie mogę się powstrzymać, trochę to brzmi jak: 

jak-to-powiadaja-starzy-gorale_2017-02-23_17-08-11.jpg.6fe799c2a90ad99d690ba504e352d317.jpg

 

 

Warto, czy nie warto kupić? Wg mnie jest za droga na to co oferuje. Rozważałbym jakby cena była niższa, chociażby dla receptur zwycięskich włoskich piw domowych (bo tylko takie są tam podane). Chyba od kilku lat najlepszą, ogólnodostępną pozycją w języku polskim jest: Domowe warzenie piwa, Lehrl Richard.

 

 

Edytowane przez Daniel()
Stylistyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.02.2018 o 18:11, zasada napisał:

 No smuteczek.

Dla odmiany CAMRA's Brew Your Own British Real Ale - Graham Wheeler jest pozycją kompletną.

Kompletną, tzn. poza recepturami (o których za chwilę) zawiera:

  • wprowadzenie i omówienie dwóch metod domowego piwowara - z zacieraniem i z ekstraktów;
  • krótką charakterystykę najczęściej pojawiających się w recepturach słodów, dodatków, cukrów;
  • ogólną charakterystykę chmieli i tego co z nimi związane;
  • podrozdział o drożdżach ich rodzajach i postępowaniu z nimi (w tym postępowaniu ze skosami, odzyskiwaniu z butelek/ kasków, propagacji etc.);
  • podrozdział o środkach do klarowania;
  • podrozdział o wodzie ogólnie i poszczególnych jej parametrach oraz składnikach wpływających na piwo;
  • podrozdział o sprzęcie piwowarskim (wraz z poradami odnośnie wykonania poszczególnych elementów domowego browaru);
  • podrozdział o myciu i dezynfekcji;
  • podrozdział o fermentacji i "pakowaniu";
  • założenia dotyczące receptur oraz
  • krótkie wprowadzenia do trzech grup receptur - mildy; pale ale i bittery; portery i stouty.

Wszystko na tyle obszerne, że wystarczyłoby za podręcznik dla początkującego ale napisane na tyle żywo i z humorem, że nawet jeśli ma się więcej niż trzy warki z brewkitu za sobą można czytać ciurkiem.

 

Jak wspomniałem powyżej, receptury podzielone są na trzy kategorie, każda podana jest dla trzech objętości 19 - 23 i 25 litrów - dla zacierających i ekstraktowców i zawiera: OG i FG (też bez kropki @Daniel()), ABV, BI, kolor, zasyp (w gramach), zacieranie (ile °C i °F przez ile minut - zazwyczaj 90), ile chmielu w którym momencie (w gramach, warzenie także zazwyczaj 90 minut), ilość wody do zacierania (zazwyczaj 2,5-1), łączna ilość wody (domyślam się że to litraż warzelny).

 

Generalnie o ile Ollosson wydaje mi się mało przyjazny (ale mam nadzieję, że receptury wynagrodzą) o tyle Wheeler jest do łyknięcia bez przysłowiowej popitki.

Edytowane przez zasada
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Technologia piwa i słodu która jest na chomiku orto1 jest w o wiele lepszej jakości niż na chomiku winiarstwo sam już pobrałem i jest w wersji kolorowej ale nie wszystkie linki działają

Edytowane przez Obcy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
22 minuty temu, Helcik napisał:

Witam. 

Wie ktos moze czy istnieje tlumaczenie ksiazki "How to brew" J.Palmer?

@Helcik niestety nie istnieje takie tłumaczenie na język polski. Chociaż chciałbym się mylić.

Trochę odbiegając od tematu. Przychodzą mi do głowy w zasadzie dwie pozycje polskojęzyczne warte uwagi (w kontekście procesu warzenia). Leciwe 'Domowe warzenie piwa', jest łatwo dostępne i tanie. Lepsza pozycja, ale wymagająca zachodu, to Wolfgang Kunze, 'Technologia Piwa I Słodu'. Dostępna w dużych czytelniach, wątpię by gdziekolwiek dało się ją wypożyczyć. Drugi sposób jest wątpliwie legalny, czyli pobrać z sieci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DanielN napisał:

@Helcik niestety nie istnieje takie tłumaczenie na język polski. Chociaż chciałbym się mylić.

Trochę odbiegając od tematu. Przychodzą mi do głowy w zasadzie dwie pozycje polskojęzyczne warte uwagi (w kontekście procesu warzenia). Leciwe 'Domowe warzenie piwa', jest łatwo dostępne i tanie. Lepsza pozycja, ale wymagająca zachodu, to Wolfgang Kunze, 'Technologia Piwa I Słodu'. Dostępna w dużych czytelniach, wątpię by gdziekolwiek dało się ją wypożyczyć. Drugi sposób jest wątpliwie legalny, czyli pobrać z sieci.

 

 

Problem z Kunze jest taki ze u nas w niemieckim oryginale kosztuje ponad 120€, wiec az mam strach pomyslec ile bedzie polskie tlumaczenie i w polskiej cenie kosztowac.

Ale co do tej ksiazki to jest warta tych pieniedzy, dodam ze w niemieckiej szkole browarniczej jest traktowana jako podstawowy podrecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, DanielN napisał:

niestety nie istnieje takie tłumaczenie na język polski. Chociaż chciałbym się mylić.

 

Nie istnieje.

 

21 godzin temu, DanielN napisał:

Przychodzą mi do głowy w zasadzie dwie pozycje polskojęzyczne warte uwagi (w kontekście procesu warzenia). Leciwe 'Domowe warzenie piwa', jest łatwo dostępne i tanie.

 

Nie warte moim zdaniem, więcej można się dowiedzieć z forum. Książka już przestarzała jeśli chodzi o zasób wiedzy.

 

20 godzin temu, Hanys93 napisał:

Lepsza pozycja, ale wymagająca zachodu, to Wolfgang Kunze, 'Technologia Piwa I Słodu'.

 

Super książka ale przydatna zdecydowanie bardziej dla piwowara rzemieślnika niż piwowara domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, WiHuRa napisał:

Super książka ale przydatna zdecydowanie bardziej dla piwowara rzemieślnika niż piwowara domowego.

Ilość wiedzy jest przytłaczająca, to fakt, ale i tak dość często zaglądam, pozwala zrozumieć, co się dzieje. A to już podstawy do świadomego działania, a nie rzucania się na oślep jak ryba na piasku.

W moim przypadku ogranicza mnie niestety angielski - jego znajomość na poziomie bardzo, bardzo podstawowym - tu ubolewam. 

Znam nieźle niemiecki i zaglądam na różne krzyżackie fora. Też można tam coś znaleźć ciekawego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta książka dla początkującego piwowara (pierwsze warki) lub dla osoby która chce ogólnie zapoznać się z tematem warzenia piwa w domu czy też dla kogoś kto chce zacząć zacierać a dotychczas robił tylko brewkity:

https://www.alepiwo.pl/?produkty/literatura/piwo-domowe.html

 

Nie czytałem w całości, miałem w ręce, przeglądnąłem, przeczytałem wybiórczo kilka paragrafów. Prosty język, podstawy warzenia. Dobra pozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, WiHuRa napisał:

 

Nie istnieje.

 

 

Nie warte moim zdaniem, więcej można się dowiedzieć z forum. Książka już przestarzała jeśli chodzi o zasób wiedzy.

 

 

Super książka ale przydatna zdecydowanie bardziej dla piwowara rzemieślnika niż piwowara domowego.

@WiHuRa wypowiadałem się w kontekście treści zawartych w How To Brew, tej książki tyczyło pytanie. Palmer w zasadzie dał kompendium wiedzy domowego piwowara. Jeżeli chcemy porównywać poziom merytoryczny w kontekście polskojęzycznych książek, to w zasadzie jest jedna, trudno dostępna i jest to właśnie pozycja Kunzego. Zgadzam się z Tobą całkowicie, że treści Lehrla są już leciwe i czasem przestarzałe. Ale zestawiając je do 'Piwo domowe' (do którego się odwołałeś trochę później) nadal Lehrl lepiej omawia wiele zagadnień. Są też treści, które się nie zmienią, jak dobór mocy grzewczej, liczenie wydajności, czy też modyfikację wody (co i tak jest słabe w porównaniu do How To Brew). Nic nie stoi na przeszkodzie kupić obie pozycje (trochę subiektywnie, bo lubię książki). Książka Lehrla doczekała się nowego wydania w 2017 roku. Nie mam pojęcia czy zostały tam treści zaktualizowane, czy jest to dodruk pozycji z 2013 roku.

 

Mam również 'Domowe warzenie'. Jest to pozycja świetne wydana. Ładnie złożona i jeszcze te! ilustracje. Jednakże czytając tę książkę miałem deja vu, jakbym czytał kolejny raz wiki.piwo.org. Część tematów jest omówiona trochę po łebkach, na ten moment pamiętam kilka akapitów o refraktometrze, gdzie były niedomówienia/błędy. Na plus nowsze podejście, np filtrator z oplotu. Tak jak powiedziałeś, nowemu adeptowi sztuki piwowarstwa się jak najbardziej nada a ładna szata umili czytanie.

 

Wg mnie nie znajdziemy złotego środka (ciągle odbiegając od tematu pytania, moja wstawka była dygresywna). Piwowarstwo domowe w Polsce mimo tego, że coraz bardziej popularne nadal jest niszowym hobby. W takim przypadku rynek jest mały i nie doczekamy się w krótkim terminie tłumaczeń (kolejny raz chciałbym się mylić).

Edytowane przez DanielN
Poprawione nazwisko napisane z błędem, dzięki x1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.08.2019 o 13:04, DanielN napisał:

Dostępna w dużych czytelniach, wątpię by gdziekolwiek dało się ją wypożyczyć.

Jagielonka normalnie wypożyczała, przynajmniej z 4-5 lat temu.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DanielN napisał:

Książka Rehla doczekała się nowego wydania w 2017 roku. Nie mam pojęcia czy zostały tam treści zaktualizowane, czy jest to dodruk pozycji z 2013 roku.

Z tego co wiem poprawiono trochę błędów tłumaczenia polskiego, ale treść jednak sprzed dwu dekad. Swoją drogą: Lehrl.

:)

Edytowane przez x1d
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wiadomo, że wiele osób zna angielski, ale jednak nie wszyscy, a poziom jest w różnym stopniu zaawansowania. No i wiedzę fachową zawsze łatwiej przyswajać w ojczystym języku :-)

W związku z tym mam do Was pytanie: które książki anglojęzyczne chcielibyście, żeby było dostępne w języku polskim, przetłumaczone przez specjalistów (jak wiadomo, tłumaczenia często są niedokładne ze względu na słabą znajomość tematu przez tłumaczącego)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marusia napisał:

Wiadomo, że wiele osób zna angielski, ale jednak nie wszyscy, a poziom jest w różnym stopniu zaawansowania. No i wiedzę fachową zawsze łatwiej przyswajać w ojczystym języku :-)

W związku z tym mam do Was pytanie: które książki anglojęzyczne chcielibyście, żeby było dostępne w języku polskim, przetłumaczone przez specjalistów (jak wiadomo, tłumaczenia często są niedokładne ze względu na słabą znajomość tematu przez tłumaczącego)?

Można zgłosić wszystkie? :)

Trochę ogarniam angielski, ale nie w takim stopniu jakbym chciał i nie zawsze do końca potrafię wyłapać myśl, którą autor chciał przekazać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Marusia napisał:

Wolałabym konkretnie ?

@Marusia jestem podobnego zdania co @zasada. Najnowsze wydanie How To Brew ma wszystko co potrzeba zarówno początkującym jak i tym co bardziej chcą wgłębić się w temat naszego hobby.

 

Z serii Brewing Elements uważam, że najlepiej byłoby zacząć od Yeast, w następnej kolejności Malt, Water i na koniec Hops. Podobnie jak @tibek uważam, że Hops jest najmniej merytoryczną pozycją z pozostałych. Podobał mi się tam tylko jeden rozdział który traktował w bardziej naukowy sposób o chmielu, budowaniu smaku, izometryzacji i żywicach i olejkach.  Książka Water jest mocno naukowa i była, przynajmniej mi trudna.

 

Z innych fajnych książek to:

Randy Mosher, Radical Brewing. Trochę informacji o dodatkach do piwa.

Ray Daniels, Designing Great Beers. Wg mnie pozycja dla trochę bardziej jak początkujących. Warto się zapoznać jak już opanujesz sztukę. Wiele rozjaśnia kwestię komponowania zasypu piwa na przykładach dobrze znanych styli piwa (ten kto tę książkę pożyczył z mojej skromnej biblioteki, fajnie żeby w końcu oddał, piszę tutaj bo nie pamiętam komu ją dawałem ;)

W bibliotece mam jeszcze Charile Papazain: Homebrewer's Companion oraz The Complete Joy of Homebrewing książki mają sporo redundantnych treści, również trochę się uzupełniają. Może się wielu osobom podobać styl w jakim autor podchodzi do piwowarstwa. Wszystko na luzie i bez stresu.

 

Jak ktoś lubi typowy angielski styl pisania z kilkoma humorystycznymi wstawkami, to może się spodobać Charles W. Bamforth, Beer. Ale nie jako książka na początek a raczej uzupełnienie treści. Bamforth ma fajny styl, warto poszukać filmów/wywiadów/konferencji na YT. 

 

Książka dla bardziej zaawansowanych. Gorge J. Fix, Principles of Brewing Science: A Study of Serious Brewing. Dowiemy się o ścieżkach metabolicznych, związkach występujących w piwie. O starzeniu w tym utlenieniu piwa. Pozycja, jak dla mnie, bardzo wymagająca, zwłaszcza, że mało mam wspólnego z chemią.

 

Ale tak naprawdę to chciałbym wznowienia: Wolfgang Kunze, Technologia piwa i słodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2019 o 18:55, DanielN napisał:

Ale tak naprawdę to chciałbym wznowienia: Wolfgang Kunze, Technologia piwa i słodu.

https://www.vlb-berlin.org/en/publications/specialist-publications/kunze

Jedyne 170 ojro, z czerwca br  :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.