Skocz do zawartości

Gips piwowarski, a twardość wody.


BeerGrill

Rekomendowane odpowiedzi

Męczy mnie jeszcze jedna rzecz (mam nadzieję, że już ostatnie z głupich pytań). Zakupiłem paski do pomiaru twardości wody (takie), ale nie dostałem instrukcji obsługi i się pogubiłem.

W którymś zestawie miałem gips piwowarski, że niby do piw typu Ale potrzeba twardszej wody. Sprawdziłem u swojego dostawcy i woda ma Twardość 262 mgCaCO3/dm3 - nie wiem czy to dużo, czy mało, ale chciałem sprawdzić, czy i jaka jest różnica po dodaniu gipsu. Zanurzyłem pasek w wodzie, odczekałem minutę i wyciągnąłem - pasek zabarwił się z zielonego na blado-różowy. Wsypałem do wody z 2 łyżeczki gipsu, zamieszałem i ponownie zrobiłem pomiar - pasek zabarwił się identycznie. Czy te paski nie są do tego, coś źle robię czy o co chodzi? Dodam tylko że gips rozpuściłem w zimnej wodzie, może to przez to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski są jednorazowe, maja małą dokładność to po pierwsze, po drugie to pomiar jest w stopniach niemieckich a ty podałeś mgCaCO3/dm3 / w przeliczeniu to ok 15 niemieckich /. Z tego co pamiętam to nie o barwę tam chodzi tylko o to ile kwadratów sie zabarwi , czyli u Ciebie powinno "pokolorować" 3 pola na pasku, zanim wrzuciłeś gips. A w ilu litrach wody go rozpuściłeś to też jest istotne.

edit

Jeśli faktycznie masz ok. 15n to masz wodę twardą i specjalnie nie musisz jej modyfikować żeby była jeszcze twardsza.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o paski, to oczywiście za każdy razem użyłem nowy. Na pasku jest 5 kwadratów i wszystkie się zabarwiły (przy skali 0-25). Wody było ok 25 litrów.

Dałem sobie już spokój z tym dotwardzaniem, ale ciekawi mnie dalej, to zabarwienie właśnie..ale może faktycznie, taki pomiar paskiem to do bani jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 pola to powinno pokolorować przed dodaniem tego gipsu, nie chce mi się szukać i liczyć, ale na oko to pasek nie miał wyjścia po tych dwóch łyżeczkach musiał sie zabarwić cały, dobiłeś do górnej granicy pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych 2 łyżeczkach ok, tylko czemu identycznie się zabarwił w samej wodzie, bez gipsu..chyba że mam twardszą dużo wodę, niż podają na stronie. Tylko czy to możliwe, żeby woda w kranie, w bloku miała ponad 25 tych niemieckich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje pytanie do tego tematu. Czy możliwe, że przy sprawdzaniu PH cały pasek w przedziale ok 5,4 do 6,4 mi się zabarwił jednakowo , bo nie zauwarzyłem żadnej różnicy w kolorach tylko tyle, że namokły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętem, jeśli masz paski z wyznaczoną skalą to mniej więcej pośrodku powinno być pole pomiarowe, którego barwę porównujesz z pozostałymi kolorami na skali. To nie jest papierek lakmusowy, który na całej powierzchni reaguje, tylko po to masz skalę barwną już na pasku aby nie szukać we wzorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako walnięty akwarysta to powiem tak możesz mieć taką twardość wody, bywa to u nas niestety z tą twardością. W blokowych może skoczyć i do 27 dGh, przynajmniej u mnie. Natomiast jeśli chodzi o pomiary to prócz tych niedokładnych i niejasnych paskowych testów są zwykłe testy kropelkowe, w przypadku twardości czy ogólnej czy węglanowej( tylko Mg i Ca) mierzy się je wkraplając odczynnik do 5ml próbki i jedna kropla to jeden stopień niemiecki póki nie zmieni koloru próbka. Takie testy to sprawa rzędu 25-30PLN a starcza na grubo ponad 50 pomiarów więc polecam, wystarczy zajrzeć do akwarystycznego.

Co do przeliczników mg/litr na stopnie niemieckie to poszukam ale chyba nawet coś jest na wiki piwo.org. Testy Ph też akwarystyczne też jak najbardziej dostępne.

Edytowane przez mahometus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, czyli jakoś się to układa..w kranie może być ponad 25 i na pasku też wyszło ponad 25, bez gipsu. W takim razie z gipsem, tym bardziej było tak samo.

Tylko teraz mnie zainteresowało czemu mpwik na stronie podaje tylko 14,7 st. niemieckich..raczej nie możliwe chyba, żeby pasek tak przekłamywał (min. 10.3 st.), czyli oni coś oszukują.

Chyba się przeję kiedyś do tego akwarystycznego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spore osiedle, wielka płyta, jeden wodociąg i 3 ujęcia wody. Podobnież zmieniają ujęcie na czas konserwacji, tego nie jestem pewien ale na pewno potrafią namieszać z wodą. Badam ją co tydzień na twardość i są niespodzianki czasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako walnięty akwarysta to powiem tak możesz mieć taką twardość wody, bywa to u nas niestety z tą twardością. W blokowych może skoczyć i do 27 dGh, przynajmniej u mnie. Natomiast jeśli chodzi o pomiary to prócz tych niedokładnych i niejasnych paskowych testów są zwykłe testy kropelkowe, w przypadku twardości czy ogólnej czy węglanowej( tylko Mg i Ca) mierzy się je wkraplając odczynnik do 5ml próbki i jedna kropla to jeden stopień niemiecki póki nie zmieni koloru próbka. Takie testy to sprawa rzędu 25-30PLN a starcza na grubo ponad 50 pomiarów więc polecam, wystarczy zajrzeć do akwarystycznego.

Co do przeliczników mg/litr na stopnie niemieckie to poszukam ale chyba nawet coś jest na wiki piwo.org. Testy Ph też akwarystyczne też jak najbardziej dostępne.

Też jestem akwarystą (z chwilową przerwą) i próbowałem użyć akwarystycznych testów kropelkowych do zbadania wody pod kątem browarniczym, no i tylko można sobie nimi zbadać wodę przed warzeniem, bo później brzeczka ma swoją mętność i kolor, a te testy działają na zasadzie porównywania kolorów ze wzorem, a tego już się nie da sprawdzić przy mętnej brzeczce.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spore osiedle, wielka płyta, jeden wodociąg i 3 ujęcia wody. Podobnież zmieniają ujęcie na czas konserwacji, tego nie jestem pewien ale na pewno potrafią namieszać z wodą. Badam ją co tydzień na twardość i są niespodzianki czasem :)

znalazłem, faktycznie jedno ujęcie przekracza normy.

http://www.pwik.wolomin.pl/tmpy/file/Wyniki%20badania%20wody%20uzdatnionej%20I%20kwarta%C5%82%202012.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo to zn. długo, czy częściowo? Jeśli długo, to po jakim czasie, takie 2 łyżeczki się rozpuszczą w 25 litrach? Wzrokowo, nie wiedziałem, po zamieszaniu żadnych drobinek gipsu. Lepiej rozpuszczać w zimnej, czy w ciepłej wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsypałem do wody z 2 łyżeczki gipsu, zamieszałem i ponownie zrobiłem pomiar - pasek zabarwił się identycznie.

 

Sole wapnia bardzo słabo rozpuszczają się w czystej wodzie, jedyny bodaj wyjątek to CaCl2

 

Azotan wapnia Ca(NO3)2 (saletra norweska) również jest dobrze rozpuszczalny. Zresztą jak chyba wszystkie azotany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.