Jump to content
rpaloha

drożdże odzysk z piany

Recommended Posts

A czy myślicie, że drożdże zebrane z piany w 10tym dniu fermentacji będą się do czegoś nadawały (US-05)??..

Edited by korek

"Piana" po dziesięciu dniach na piwie fermentowanych drożdżami US-05 to tak naprawdę czapa drożdży, pływająca na powierzchni, a więc jak najbardziej będą się nadawały.

Pytania: Co jeśli w swojej szałaputności zebrałem razem z pianą te brązowe farfocle, mogę użyć? Czy może to ustrojstwo przebywać bez uszczerbku w lodówce 4-5 dni?

Ok, dzięki za odpowiedź. Gnębi mnie jeszcze jedno.. Namachałem się łyżką a po pobycie piana w lodówce zredukowała się do małej ilości płynu. Martwię się czy to wystarczy na 20 l brzeczki bo porównując z gęstwą jest tego mało..

Odkopie temat żeby nowego nie zakladać.

Mam zamiar uwarzyć pilsa 11 blg a następnego dnia albo dwa dni po porter bałtycki ok 20blg. Chcę zebrać drożdże czapy piany podczas fermentacji pilsa i zadać je bezpośrednio do porteru. Ile piany powinienem zebrać? Ktoś stosował takie zabiegi? Pozdro

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Odkopie temat żeby nowego nie zakladać.

Mam zamiar uwarzyć pilsa 11 blg a następnego dnia albo dwa dni po porter bałtycki ok 20blg. Chcę zebrać drożdże czapy piany podczas fermentacji pilsa i zadać je bezpośrednio do porteru. Ile piany powinienem zebrać? Ktoś stosował takie zabiegi? Pozdro

Nie zbierać zrobić na gęstwie po tym piwie. Po pierwsze przy dolnej fermentacji i niektórych szczepach jest bardzo mało piany więc się nie zdziw, że po otwarciu wiadra będziesz miał dwa placki delikatne. Druga rzecz Porter Bałtycki to nie przelewki do 20 blg -20 litrów potrzeba na prawdę dużo drożdży - dwa razy więcej niż dla alesa o takim samym balingu i dwa razy więcej niż dajesz do Pilsa 11 blg. Więc się zastanów czy lepiej nie poczekać na gęstwę.

Tego też sie obawiałem ze może być za mało a o tym że dolniaki dają mało piany podczas fermentacji zapomniałem bo dawno nic nie robiłem z dolnej fermentacji ^^

Dzięki za odpowiedź!