Jump to content
gradagala

Prepping

Recommended Posts

Ostatnio jestem pod wrażeniem serialu w National Geographic "Czas Apokalipsy".

Ogólnie serial opowiada o tzw. prepersach - ruchu który jest bardzo popularny w USA. Sami prepersi za swój główny cel życia uważają przygotowywanie się do katastrofy (wojna, trzęsienie ziemi, koniec świata, itp.). Ludzie gromadzą zapasy żywności i wody, oraz zdobywają umiejętności które niejednokrotnie były wykorzystywane przez ich babcie.

 

W sumie żyjąc w mieście jestem uzależniony od całej tej infrastruktury, na której działanie nie mam wpływu. W sytuacji losowej najbliższa osiedlowa biedronka zostanie opróżniona w ciągu 3 godzin. Raczej nie popadam w szaleństwo robienia zapasów ale zacząłem rozważniej przyglądać się zawartości mojej lodówki.

Jeżeli chodzi o zdobywanie umiejętności to nie ukrywam że m.in. dzięki forum w ostatnim czasie oprócz umiejętności warzenia piwa, zostałem pośrednio zachęcony do upieczenia własnego chleba, przygotowania różnych nalewek, cydrów, barszczu na zakwasie, itp.. Aktualnie przygotowuję się do zrobienia mojego pierwszego sera.

 

Co myślicie o tym? Czy przypadkiem nie jest tak że większość naszych znajomych nie potrafi normalnie funkcjonowac bez otaczajacej nas infrastruktury?

Może macie jakieś pomysły jakie umiejętności warto posiąść aby czuć się bezpieczniej?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem wiele umiejętności zanikło z postępem cywilizacyjnym i ludzie nie wiedzą najprostszych rzeczy czyli jak zrobić chleb, pasztet itp. bo po co im to wiedzieć jak wszystko można kupić tanio i wybór jaki wielki. Ludzie przestali też korzystać z dóbr natury, nie zbierają ziół, nie uczą się jak ich wykorzystywać, przestają robić dżemy i inne przetwory, bo wszystko jest ogólnie dostępne. Tylko oni nie potrafią też zrozumieć że to wszystko jest napakowane chemią. Ja robię też chleb i bułki w domu od jakiegoś czasu, mam ogromny ogródek gdzie staram się mieć każdego warzywa i zioła po trochu zbieram jabłka robię dżemy itd. bo wiem przynajmniej z czego to jest zrobione. Pracowałem w piekarni widziałem jakie sztuczki magiczne robi się z chlebem, od znajomych słyszałem pracujących w marketach na mięsnym słyszałem jak postępuje się z mięsem. Co do tych kataklizmów to trochę wierzyć mi się w to nie chce bo przeżyłem już 8 końców świata, a moi rodzice 25, jak kiedyś sobie podliczaliśmy :) Wiadomo wiele umiejętności przydaje się w życiu i warto je umieć, aby zaskoczyć znajomych, dla siebie, dla rodziny ;D Obecnie uczę się wykorzystywać wszystkie dobrodziejstwa natury, co pozwala zaoszczędzić także pieniądze, a czasy wiadomo jakie są :)

Edited by Undeath

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.