Skocz do zawartości

Czarny czwartek w Browarze Romana:(


Romanos_P

Rekomendowane odpowiedzi

Problem 1. Czyli nikt tak nie miał, że po 3 tyg od butelkowania piwo zmieniło smak. Hmm... Sytuacja jest taka: tydzień temu w smaku było ok. (1 butelka). teraz 3 otwarte i w trzech na końcu troszkę mydlany posmak. Może trafię na dobrą butelkę jeszcze:)

 

Problem 2. A tak wygląda dzisiaj to samo piwko w małej dameczce (zdjęcie). Piana już prawie zeszła. Troszkę - jak się przypatrzę - to widać bąbelków unoszących się, ale sporadycznie. Co ciekawe BLG=4. A przypominam, że FFT =4,5blg. FFT prowadziłem na piekarniczych. Może 3 dni za krótko. Ale słyszałem, że przy użyciu piekarniczych to +/- 0,5blg w stosunku do możliwości rzeczywistego odfermentowania piwa. W smaku super:)

 

PS. Acha - czuć delikatnie znowu zapach siary (bardzo delikatnie) co sugerowałoby również o wznowieniu fermentacji S-33. Przypominam, że podczas burzliwej strasznie śmierdziało.

post-5020-0-56830000-1350655240_thumb.jpg

Edytowane przez Romcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upgrade.

 

Problem 1. Została mi ok. połowa butelek:) Najważniejsze, że ten mydlany posmak to chyba po prostu posmak kwiatowy spowodowany fermentacją dolnych w 17°C. Niestety co druga butelka była nienagazowana i to sprawdzałem te które butelkowałem pierwsze i te ostatnie.

 

Moja diagnoza: Skoro niektóre były nagazowane tzn że drożdże żyją. Skoro niektóre były nagazowane to nie zapomniałem dodać glukozy:) Jedyne wyjście to to, że kapslownica ręczna niezbyt szczelnie kapsluje. Czy ktoś się z takim problemem spotkał?

 

PS Te które nie były nagazowane lub były troszkę nagazowane - dodałem łyżeczkę cukru i odstawiłem do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam forum i czytam i coraz mniej wiem:( Już sam nie wiem czy dobrze robię z tym Pilznerem. Wyczytałem, że przy dolniakach po 2-3 miesiącach może być dopiero dobrze nagazowane piwo. Może poprostu poczekać jeszcze? Moje ma 28 dni od butelkowania. Ale czemu jedne butelki są nagazowane a inne nie? Dodawałem syrop do zielonego i mieszałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być kilka, w tym tak jak piszesz różna ilość drożdży i ich kondycja, nierównomierne wymieszanie syropu cukrowego itp. Najlepiej zapomnieć o tym piwie do 2013 roku, a teraz brać się za warzenie następnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) No zaraz będę warzył, tylko zabutelkuje BPA.

 

Całkiem zapomnieć nie mogę bo jak już pisałem do kilku butelek wsypałem łyżeczkę cukru i powtórnie zakapslowałem (przyczyn niedogazowania upatrywałem w nieszczelności kapsli - kapslowanie młotkowe). Tester mam w PETach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

BPA zabutelkowane. Po tygodniu otwarlem na probe i b ardzo mi samkuje:) W butelkach nie ma piany. Jeszcze 2 tygodnie w 20°C i do piwnicy na miesiąc.

 

Do butelek pilsa, ktore ratowalem cukrem bo było bez gazu - niektòre sie nagazowaly, a niektóre nie. Dodalem drożdży i w temp. domowej nagazowały się w 2 dni. Dlaczego drożdże mogły paść w jednych butelkach, a w innych nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do butelek pilsa, ktore ratowalem cukrem bo było bez gazu - niektòre sie nagazowaly, a niektóre nie. Dodalem drożdży i w temp. domowej nagazowały się w 2 dni. Dlaczego drożdże mogły paść w jednych butelkach, a w innych nie?

Niekoniecznie musiały paść. Mogło się zdarzyć, że piwo niedokładnie się wymieszało przed butelkowaniem i w jednych miałeś "więcej" a w drugich "mniej" żywych drożdży. Gdyby sobie poleżakowało jeszcze kilka miesięcy to pewnie we wszystkich nagazowałoby się w miarę równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.