Skocz do zawartości

Kurs szkoleniowy sędziów konkursów piwa


skitof

Rekomendowane odpowiedzi

W dniach 17 i 18 listopada, na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, odbędzie się czwarta edycja kursu szkoleniowego przyszłych certyfikowanych sędziów konkursów piw domowych.

Kurs przeznaczony jest dla piwowarów domowych oraz wszelkich innych osób, które chcą posiąść wiedzę i uprawnienia pozwalające im zasiadać w jury konkursów piw domowych i oceniać piwa. Także dla tych, którzy chcą wiedzieć, ale niekoniecznie sądzić. Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiedzy piwowarskiej na wysokim naukowym oraz sensorycznym poziomie. Wiedzę teoretyczną w formie wykładów uzupełniają praktyczne ćwiczenia, degustacje, dyskusje, prace domowe oraz obszerne materiały dodatkowe. Na kurs składają się dwa jednodniowe bloki szkoleniowe zakończone teoretycznym oraz praktycznym egzaminem w terminie późniejszym. pozytywnie zaliczony egzamin uprawnia uczestnika do otrzymania czasowego certyfikatu sędziego PSPD oraz do włączenia go w poczet certyfikowanych jurorów konkursów piw domowych. Certyfikat będzie ważny przez 2 lata, po czym będzie wymagane jego odnowienie w trybie ponownego bezpłatnego egzaminu.

Liczba miejsc ograniczona do 15-tu.

Szczegóły w załączniku.

http://www.pspd.org.pl/uploads/aktualnosci/2012/kurs-sedziowski-pspd-2012-edycja-4.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także dla tych, którzy chcą wiedzieć, ale niekoniecznie sądzić.

http://www.pspd.org....12-edycja-4.pdf

No i tu jest pies pogrzebany. Kilka razy myślałem o takim kursie. Ale czy na pewno chcę wiedzieć, że większość moich piw ma wady? Nie. Są wspaniałe, aromatyczne, smaczne, piękne i o to chodzi. A, że mają za dużo, albo za mało tego czy śmego? Mam to gdzieś ;) Piwo ma mi smakować, a nie być obiektem badań. Nie potępiam nikogo, ale to mnie nie bawi.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także dla tych, którzy chcą wiedzieć, ale niekoniecznie sądzić.

http://www.pspd.org....12-edycja-4.pdf

No i tu jest pies pogrzebany. Kilka razy myślałem o takim kursie. Ale czy na pewno chcę wiedzieć, że większość moich piw ma wady? Nie. Są wspaniałe, aromatyczne, smaczne i o to chodzi. A, że mają za dużo, albo za mało tego czy śmego? Mam to gdzieś ;) Piwo ma mi smakować, a nie być obiektem badań. Nie potępiam nikogo, ale to mnie nie bawi.

Rozumiem taką postawę, ale na kursie nie chodzi o wady, tylko o uwrażliwienie i uświadomienie cech zapachowo-smakowych w piwie. To czy są one wadą czy nie zależy od Twojego podejścia. Oczywiście w przypadku konkursu z określonymi kategoriami podejście jest bardziej normatywne niż przy degustacji piwa w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna logika. Najważniejsze to zidentyfikować wady, a później, wiedząc jakie jest ich źródło, eliminować. Podczas degustacji swoich piw czuje że coś im dolega ale nie potrafię nazwać co i tu jest pies pogrzebany bo nie wiem w którym momencie warzenia popełniam błąd i jak go naprawić. Jak dla mnie taki kurs nie może zaszkodzić wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to był by dobry sposób na ograniczenie spożywania piwa.... o ile ktoś ma z tym problem.

i przypomniał mi sie dowcip.. bodajżę u Bałtroczyka zasłyszany:

- Panie doktorze... a jak z alkoholem? – - Przynosić. Przynosić.

 

Podzielamw 100% twoje zdanie Jacenty, jednocześnie nie chcę odciągać nikogo od zamiaru uczestnictwa w kursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2009 roku po raz drugi z rzędu,najlepszym degustatorem piwa na świecie, wybrano Joannę Wasilewską z Polski. Brawo. Jednak co oficjalnie mówi pani Joanna? Że nie lubi piwa! O czym to świadczy? Że za dużo o piwie wie. Zna wszystkie jego wady. Zdaje sobie sprawę, że 99% piw ma wady. Zwykły, a nawet bardziej zaawansowany degustator nie zdaje sobie sprawy z ilości wad w piwie, które pije. Szkoda mi pani Joanny, ja piwo uwielbiam i nie chcę tego zmieniać.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie to jest wątek dotyczący kolejnego kursu - podoba się Wam lub nie - nie zaśmiecajcie tego tematu, bo ludzie których będzie interesować kurs będą musieli przegrzebać się przez waszą dyskusję niezwiązaną z tematem. Chcecie na ten temat podyskutować to załóżcie nowy temat albo znajdźcie sobie jakiś bardziej pasujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukończenie kursu sędziowskiego wiąże się z tym, że będzie się uczestniczyć w konkursach piwowarskich.

 

Nikt nikogo nie zmusza do bycia sędzią piwnym jak i nikt nie zmusza do uczestnictwa w kursach sensorycznych.

 

Czy jest potrzeba aby informować cały świat o tym, że nie chce się w takim czymś uczestniczyć? Wątpię.

 

Jak ktoś ma problemy emocjonalne, niech je gdzieś indziej wyładowuje.

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ukończenie kursu sędziowskiego wiąże się z tym, że będzie się uczestniczyć w konkursach piwowarskich.

a jak wygląda to organizacyjnie? po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu sam zgłaszam swoje usługi organizatorom konkursu, organizatorzy zapraszaja mnie czy jeszcze w inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukończenie kursu sędziowskiego wiąże się z tym, że będzie się uczestniczyć w konkursach piwowarskich.

a jak wygląda to organizacyjnie? po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu sam zgłaszam swoje usługi organizatorom konkursu, organizatorzy zapraszaja mnie czy jeszcze w inny sposób?

Organizator zaprasza osoby które mu pasują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukończenie kursu sędziowskiego wiąże się z tym, że będzie się uczestniczyć w konkursach piwowarskich.

a jak wygląda to organizacyjnie? po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu sam zgłaszam swoje usługi organizatorom konkursu, organizatorzy zapraszaja mnie czy jeszcze w inny sposób?

Organizator zaprasza osoby które mu pasują ;)

 

Nie mamy w tym zakresie dużego doświadczenia, bo wszystko zaczęło się w poprzednim roku. Ale zwiększa się liczba sędziów i konkursów PSPD i chcielibyśmy, by organizatorzy kontaktowali się z sędziami i zgłaszali im "zapotrzebowanie" na obsługę konkursu. Sędziowie następnie potwierdzają swój udział, bądź nie. W celu lepszego kontaktu z sędziami stworzyliśmy osobną stronę: http://www.pspd.org....es/mapa-sedziow

Nie jest ona jeszcze w pełni gotowa, bo brak wpisów o doświadczeniu, ale pozwala już na zorientowanie się, gdzie mieszkają sędziowie w pobliżu konkursu i na skontaktowanie się z nimi.

Edytowane przez skitof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Joanna Wasilewska wygrała w wewnętrznym teście firmy Sabmiller i nie jest najlepszą degustatorką na Świecie. Nie lubi piwa, bo może nigdy nie piła niczego innego poza jasnym lagerem.

Dla mnie postawa Jacentego jest nie do przyjęcia i jest zgoła fałszywa. Nie potrzeba robić żadnego kursu aby rozróżniać smaki i zapachy. Tu chodzi o usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Co i jak się nazywa, skąd się bierze i jak temu w przyszłości zapobiec. Przy okazji to świetna przygoda i możliwość poszerzenia horyzontów.

@Anteks powinieneś jak najszybciej złożyć wizytę w najbliższym markecie budowlanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie rozumiem takiej dyskusji. Sam z chęcią poszedłbym na ten kurs, ale tym razem czas i finanse nie pozwalają.

 

skitoff: powinniście zaznaczyć, co w czasie szkolenia zapewnia/nie zapewnia organizator (noclegi - nie, lunche - nie, kawa na przerwach)... Dla tych co byli to oczywiste, ale dla kogoś z zewnątrz może nie być. Byłem na kilku profesjonalnych konferencjach i taka informacja zawsze była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.